meme

Sütyen Cup Nedir? Cup Nasıl Hesaplanır? (Kap/Kup)

Sütyen Cup ölçüsü meme büyüklüğüne göre dizayn edilmiş bir sütyenin hazne/kalıp büyüklüğünü ifade eder. A,B,C,D,F… gibi harflerle belirtilir. Sütyenlerde bedeni ifade eden iki adet ölçü bulunmaktadır. Örnek olarak 80-C olarak kodlandırılan sütyen beden ölçüsünde, 80; meme altından ölçülen beden çevresinin yaklaşık 80cm olduğunu gösterir. C ise meme üzerinden ölçülen beden çevresinin kodudur. Bu koda Sütyen Cup’ı (kap/kup) denir.

Büyük göğüslü kadınlarda sütyen cup ölçüsü oldukça önemlidir. Sütyen cup ne demek daha iyi anlayabilmek için sütyen cup nasıl hesaplanırı sizlere olabildiğince basit bir şekilde anlatmaya çalışalım.

sutyen cup nedir nasil hesaplanir

 

Sütyen Cup Nasıl Hesaplanır?

Sütyen cup hesaplaması yapabilmek için üretici firmaların vermiş olduğu tablolardan yararlanabiliriz. Bu tabloları okumak ilk etapta zor görünebilir. Ancak sanıldığının aksine oldukça basittir. Ancak ilk önce sütyen ölçüsünü nasıl almalıyız onu öğrenelim. Sütyen bedeninizi öğrenmek istiyorsanız bir mezuraya ihtiyacınız olacaktır.

İlk olarak ilk fotoğrafta gösterildiği gibi meme altından sırta doğru ölçü alınır. Kaç santim (cm) geldiği kenara not alınır. Bu ölçüye sütyen bant genişliği de denir. İkinci olarak ikinci fotoğrafta gösterildiği gibi meme üstünden sırta doğru büst ölçüsü alınır. Bu ölçü sütyen cup ını belirleyecek olan ölçüdür.

Örnek:

Diyelim ki ilk ölçümüz 79cm geldi. ikinci ölçü ise 99cm geldi.

79cm sizin sütyen bant genişliğinizdir. Yani 80 olarak kabul edilebilir. Peki 80A mı, 80B mi, 80C mi yoksa daha büyük bir cup sütyen bedeni mi size uygun. Bunu öğrenmek için sütyen beden tablolarını kullanmamız gerekir.

sutyen cup hesaplama tablo

 

Tabloda 80cm ye denk gelen yatay yeşil sütunda aşağı doğru inerek 99 aralığını buluyoruz. 98-100 hücresinde yatak sütündaki karşılığı D’dir. Yani ilk ölçünüz 79cm ikinci ölçünüz 99cm ise sütyen ölçünüz 80D‘dir. Sütyen Cup ölçünüz ise D cup’tır.

Sütyen Cup’ı hesaplarken dikkat edilecekler

*Sütyen bant genişlikleri 70-75-80-85-90-95 .. şeklinde 5er 5er artarlar. Ölçümlerde size en yakın olan ölçüyü seçmelisiniz. 79cm 80’e daha yakın olduğu için 80 sütyen bant genişliği seçtik.

*Sütyen Bant genişliğini ölçerken mezurayı ne çok gevşek ne de çok sıkı tutmalıyız. Özellikle gevşek ölçülmüş bir bant genişliği sütyenin cuplarının göğüslerinize tam oturmamasına sebep olacaktır.

*Sütyen Cup ölçüsünü belirlerken, yani ikinci görseldeki gibi göğüs uçlarından sırta doğru olan ölçüyü alırken mezura hafifçe göğüsleri bastırılabilir. Eğer göğüsleriniz çok büyük ise veya sarkık ise hafifçe eğilerek ölçü alınmalıdır. Eğilme pozisyonundayken mezura sıkı bir şekilde ölçü alınır. Burada temel amaç meme hacminin sarkık pozisyonda bizi yanıltmamasıdır.

egilerek sutyen cup olcusu alma

 

*Markalara göre ufak değişiklikler olabilmekle birlikte genel olarak tablo bu şekildedir. Eğer sütyen cup ölçüsünden emin olamıyorsanız bir iç giyim mağazasındaki yetkiliden yardım alabilirsiniz.

Büyük Göğüslü Kadınlarda Sütyen Cup Ölçüsü

Maalesef ki günümüzde büyük göğüslere sahip kadınlar alışveriş yaparken hala zorlanmaktadırlar. Tabi ki bunun en temel sebebi çevresindeki diğer kadınlar gibi bedenlerine uygun cup sütyeni bulamamaları. Mecburen farklı ve dolayısıyla rahat olmayan başka ölçülerde bir ürünü alıp alışverişi sonlandırmak zorunda kalıyorlar. Hem ürün çeşitliliği olarak hem de beden olarak kendilerine uygun olmayan bir sütyen cup ölçüsü almak kadınları mutsuz ediyor. Sütyen bedeni yeterince doğru şekilde saramadığı için diğer kadınlar gibi dar kıyafetler gömlekler giyemiyor, giydikleri zamansa istedikleri şık görüntüye sahip olamıyorlar.

buyuk cup sutyen nasil hesaplanir

 

Mağazalardaki toparlayıcı sütyenlerin ise kaba görüntüsü bir kadını daha üzerine giymeden mutsuz etmeye yetiyor bile.  

Genel olarak D ve üzeri cupları büyük beden sütyen olarak kabul edebiliriz.  Türkiye’de üretimi olmayan DD ve F ölçüleri rahatlıkla bulabileceğiniz gibi G,H,J cup sütyenlerin de 70’den 115 beden sütyen bandına kadar çeşitlerini ancak ithal ürünlerde bulabilirsiniz. Bir mezura yardımıyla doğru göğüs ölçünüzü belirleyebilir, ardından alışverişe başlayabilirsiniz                              

Büyük göğüslere sahip bir kadının en doğru sütyen seçimi yapabilmesi için bazı kriterler vardır. Bunların en başında kullanılan kumaşın kalitesi gelmektedir. Özellikle iç giyim de kumaşın kalitesi çok önemlidir. Direk olarak teninize temas eden bir tekstil ürünü olduğu için cilt sağlığınızı da direk olarak etkilemektedir. Unutulmamalıdır ki iç yapısında dolgu olan sütyenler  sizlere göre değildir.

Dolgulu sütyenler (push-up) hem göğüslerini olduğundan daha büyük gösterir hem de sizi rahatsız edecektir. Ayrıca görsel olarak askıları kalın olan modelleri de tercih etmemelisiniz. Bir Büyük sütyende sizi rahat ettirecek şey askılarının kalın olması değil bedeninize uygun olmasıdır. 

İngilizce bilenler için wikipedia linkini okumanızı tavsiye ederiz.

Doğru Cup Sütyen Kullanmanın Avantajları

1- Balenleri göğüs altına tam oturan bir sütyen göğüsleri olduğundan dik gösterecektir. Bu da sizin göğüsleriniz yüzünden kilolu görünmenizi engelleyecektir.

2-Doğru sütyen cup’ı seçmek göğüslerin sarkmasını  engelleyecektir.

3-Bedene tam oturan bir sütyen kıyafetlerinizin vücudunuzu daha iyi sarmasını sağlayacaktır. Böylelikle giydiğiniz elbiseler kıyafetler üzerinizde daha şık duracaktır.

4-Büyük göğüslü kadınların sırt ağrılarının temel sebeplerinden birisi doğru sütyeni kullanmamaktır. omuzlara ve sırta eşit doğru yük bindiren sütyenler sizin vücut postürünüz için çok önemlidir.

 

 

About makromasti

Check Also

Büyük Göğüsler Kamburluk Sebebi mi?

Kadınlarda büyük göğüsler kamburluk (kifoz)’a sebebiyet verebilmektedir. Kamburluk omurganın belirli sebeplerle öne doğru eğilmesidir. Ergenlik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir