meme

Sütyen Cup Nedir? Sütyen Ölçüsü Nasıl Hesaplanır? 2022

Sütyen Cup ölçüsü meme büyüklüğüne göre dizayn edilmiş bir sütyenin hazne/kalıp büyüklüğünü ifade eder. A,B,C,D,F… gibi harflerle belirtilir. Sütyenlerde bedeni ifade eden iki adet ölçü bulunmaktadır. Örnek olarak 80-C olarak kodlandırılan sütyen beden ölçüsünde, 80; meme altından ölçülen beden çevresinin yaklaşık 80cm olduğunu gösterir. C ise meme üzerinden ölçülen beden çevresinin kodudur. Bu koda Sütyende Cup denir. Kup Kap şeklinde de telafuz edilebilir.

sütyen bedeni hesaplama

Büyük göğüslü kadınlarda ideal sütyen cup ölçüsü oldukça önemlidir. Sütyen cup ne demek daha iyi anlayabilmek için sütyen cup nasıl hesaplanır sizlere olabildiğince basit bir şekilde anlatmaya çalışalım.

Sütyen Cup Nasıl Hesaplanır?

Sütyen cup hesaplaması yapabilmek için üretici firmaların vermiş olduğu tablolardan yararlanabiliriz. Bu tabloları okumak ilk etapta zor görünebilir. Ancak sanıldığının aksine oldukça basittir. Ancak ilk önce sütyen ölçüsünü nasıl almalıyız onu öğrenelim. Sütyen bedeninizi öğrenmek istiyorsanız bir mezuraya ihtiyacınız olacaktır. Bir mezura yardımı ile sütyen ölçüsünüzü alabilirsiniz.

sütyen bedeni hesaplamak için ölçü alma yöntemi

İlk olarak fotoğrafta gösterildiği gibi meme altından sırta doğru ölçü alınır. Kaç santim (cm) geldiği kenara not alınır. Bu ölçüye sütyen bant genişliği de denir. İkinci olarak ikinci fotoğrafta gösterildiği gibi meme üstünden sırta doğru büst ölçüsü alınır. Bu ölçü sütyen cup ını belirleyecek olan ölçüdür.

Örnek:

Diyelim ki ilk ölçümüz 79cm geldi. ikinci ölçü ise 99cm geldi.

79cm sizin sütyen bant genişliğinizdir. Yani 80 olarak kabul edilebilir. Peki 80A mı, 80B mi, 80C mi yoksa daha büyük bir cup sütyen bedeni mi size uygun. Bunu öğrenmek için sütyen beden tablolarını kullanmamız gerekir.

sutyen cup hesaplama tablo

Tabloda 80cm ye denk gelen yatay yeşil sütunda aşağı doğru inerek 99 aralığını buluyoruz. 98-100 hücresinde yatak sütündaki karşılığı D’dir. Yani ilk ölçünüz 79cm ikinci ölçünüz 99cm ise sütyen ölçünüz 80D‘dir. Sütyen Cup ölçünüz ise D cup’tır. Bu siteden dış bağlantıyı tıklayarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Sütyen Cup’ı hesaplarken dikkat edilecekler

*Sütyen bant genişlikleri 70-75-80-85-90-95 .. şeklinde 5er 5er artarlar. Ölçümlerde size en yakın olan ölçüyü seçmelisiniz. 79cm 80’e daha yakın olduğu için 80 sütyen bant genişliği seçtik.

*Sütyen Bant genişliğini ölçerken mezurayı ne çok gevşek ne de çok sıkı tutmalıyız. Özellikle gevşek ölçülmüş bir bant genişliği sütyenin cuplarının göğüslerinize tam oturmamasına sebep olacaktır.

*Sütyen Cup ölçüsünü belirlerken, yani ikinci görseldeki gibi göğüs uçlarından sırta doğru olan ölçüyü alırken mezura hafifçe göğüsleri bastırılabilir. Eğer göğüsleriniz çok büyük ise veya sarkık ise hafifçe eğilerek ölçü alınmalıdır. Eğilme pozisyonundayken mezura sıkı bir şekilde ölçü alınır. Burada temel amaç meme hacminin sarkık pozisyonda bizi yanıltmamasıdır.

egilerek sutyen cup olcusu alma

*Markalara göre ufak değişiklikler olabilmekle birlikte genel olarak tablo bu şekildedir. Eğer sütyen cup ölçüsünden emin olamıyorsanız bir iç giyim mağazasındaki yetkiliden yardım alabilirsiniz.

Doğru Cup Sütyen Kullanmanın Avantajları

1- Balenleri göğüs altına tam oturan bir sütyen göğüsleri olduğundan dik gösterecektir. Bu da sizin göğüsleriniz yüzünden kilolu görünmenizi engelleyecektir.

2-Doğru sütyen cup’ı seçmek göğüslerin sarkmasını engelleyecektir.

3-Bedene tam oturan bir sütyen kıyafetlerinizin vücudunuzu daha iyi sarmasını sağlayacaktır. Böylelikle giydiğiniz elbiseler kıyafetler üzerinizde daha şık duracaktır.

4-Büyük göğüslü kadınların sırt ağrılarının temel sebeplerinden birisi doğru sütyeni kullanmamaktır. omuzlara ve sırta eşit doğru yük bindiren sütyenler sizin vücut postürünüz için çok önemlidir.

Büyük Göğüslü Kadınlarda Sütyen Cup Nedir?

Maalesef ki günümüzde büyük göğüslere sahip kadınlar alışveriş yaparken hala zorlanmaktadırlar. Tabi ki bunun en temel sebebi çevresindeki diğer kadınlar gibi bedenlerine uygun cup sütyeni bulamamaları. Mecburen farklı ve dolayısıyla rahat olmayan başka ölçülerde bir ürünü alıp alışverişi sonlandırmak zorunda kalıyorlar.

buyuk beden sutyen cup nedir

Hem ürün çeşitliliği olarak hem de beden olarak kendilerine uygun olmayan bir sütyen cup ölçüsü almak kadınları mutsuz ediyor. Sütyen bedeni yeterince doğru şekilde saramadığı için diğer kadınlar gibi dar kıyafetler gömlekler giyemiyor, giydikleri zamansa istedikleri şık görüntüye sahip olamıyorlar.

Mağazalardaki toparlayıcı sütyenlerin ise kaba görüntüsü bir kadını daha üzerine giymeden mutsuz etmeye yetiyor bile. Genel olarak D ve üzeri cupları büyük beden sütyen olarak kabul edebiliriz.  Türkiye’de üretimi olmayan DD ve F ölçüleri rahatlıkla bulabileceğiniz gibi G,H,J cup sütyenlerin de 70’den 115 beden sütyen bandına kadar çeşitlerini ancak ithal ürünlerde bulabilirsiniz. Bir mezura yardımıyla doğru göğüs ölçünüzü belirleyebilir, ardından alışverişe başlayabilirsiniz.

Büyük göğüslere sahip bir kadının en doğru sütyen seçimi yapabilmesi için bazı kriterler vardır. Bunların en başında kullanılan kumaşın kalitesi gelmektedir. Özellikle iç giyim de kumaşın kalitesi çok önemlidir. Direk olarak teninize temas eden bir tekstil ürünü olduğu için cilt sağlığınızı da direk olarak etkilemektedir. Unutulmamalıdır ki iç yapısında dolgu olan sütyenler  sizlere göre değildir.

Dolgulu sütyenler (push-up) hem göğüslerini olduğundan daha büyük gösterir hem de sizi rahatsız edecektir. Ayrıca görsel olarak askıları kalın olan modelleri de tercih etmemelisiniz. Bir Büyük sütyende sizi rahat ettirecek şey askılarının kalın olması değil bedeninize uygun olmasıdır. 

D Cup Nedir ? Büyük mü?

Sütyende D cup büyük bir ölçüdür. D cup dördüncü cup büyüklüğüdür. Bir çok firma en fazla D cup a kadar üretim yapmaktadır. Bazı markalarda ve ithal ürünlerde D cup sütyen modelleri çeşitliliği daha fazladır. Sütyen bedenleri yukarıdaki yazımızda da detaylıca anlattığımız gibi bir sayı ve bir harften oluşmaktadır. Peki başka bir örnek verecek olursak 90D sütyen ne demek ve ne anlama geliyor. Gelin yukarıdaki beden tablosunu da kullanarak bakalım.

Göğüs altından ölçülmüş sırt çevreniz yaklaşık 90cm civarında ise ve göğüs üzerinden ölçülmüş sırt ölçünüz yaklaşık 110cm geliyorsa 90D beden size uygun olacaktır. Bu da D cup sütyenin iki ölçü arasında 20cm lik bir olması gerektiğini gösterir. Meme altı ve meme üstünden alınmış ölçülerin arasında daha az ya da daha fazla fark var ise D cup sütyen size uygun olmayacaktır.

90 beden sütyen büyük mü?

2000li yılların öncesinde sütyenler daha basit ölçülerle ifade ediliyordu. Ancak giyim sektörünün gelişmesi ile birlikte iç giyim markaları sütyenlerini iki ayrı sembol ile ölçülendirmeye başladılar. Şu anda 90 beden sütyen demek yeterli bir sütyen ölçüsünü temsil etmez. 90cm göğüs altından alınmış beden çevresini ifade eder. ölçüler 90A 90B 90C 90D 90E şeklindedir. 90A sütyen ölçüsüne sahip bir kadın küçük göğüsleri ve 90 santim göğüs altı çevresi var demektir. 90E cup sütyen kullanan bir kadın ise yaklaşık 90 cm göğüs altından hesaplanmış beden çevresine ve büyük göğüslere sahiptir.

Sütyen bedeni hesaplarken tablo kullanmak gereklidir. Eğer sütyen ölçünüzü doğru bir şekilde hesaplarsanız ve doğru bir sütyen seçimi yaparsanız sırt ağrısı, göğüs altı pişik, boyun ağrısı, meme sarkması gibi sağlık problemleri de yaşamamış olursunuz.

DD cup ve Full Cup sütyen ne demek?

DD cup sütyenler büyük göğüslü kadınların kullandığı bir ölçüdür. DD cup sütyenler bir çok marka tarafından üretilmeyen bir ölçüdür. Bazı markalar DD cup yerine direk olarak E cup a atlamaktadır. Ancak ithal olarak gelen sütyenlerde genellikle E cuptan önce DD cup gelir. Bazı markalarda ise DDD cup görebilirsiniz. Eğer D cup sütyen ölçüsü sizin için yeterli cup büyüklüğünde değil ise DD,E,DDD gibi ölçüleri kullanabilirsiniz. Full cup sütyenler büyük cupları olan sütyenleri temsil eden bir terimdir.

Full cup sütyen modelleri genellikle D veya DD den başlarlar. Full cup sütyen göğüsleri sararak göğüslerin taşmasını engeller. Kuplu sütyen modellerini artık neredeyse bütün firmalar üretmeye başlamıştır. Büyük göğüslü kadınlar için sütyen seçimi isimli yazımızı okuyarak büyük beden full cup sütyenler hakkında daha çok bilgi alabilirsiniz.

100 ve 120 beden sütyenler

100 ve üzeri sütyen ölçüleri büyük göğüs altı bedenleridir. Peki 100D cup sütyen ne demektir?  100D Cup demek; göğüs altı ölçüsünün 100cm olduğunu ve göğüs ölçüsünün yaklaşık 120cm olduğunu tabloya bakarak söylebiliriz. Sütyen ölçülerindeki sayılar 5er 5er artarak gider. 100,105,110,115 ve 120 olarak artar. 120 beden sütyenleri çok az sayıda marka üretmektedir. Daha büyük ölçüler için uzatma aparatı ile sütyen kopçası uzatılır.

95 ve üzeri sütyen ölçülerinde ürün çeşitliliği oldukça kısıtlıdır. Renk ve modeller yıllar içinde farklılık göstermez. Özellikle çok kilolu kadınların meme ve cilt sağlığı için kaliteli ürünler tercih etmelidir. Sütyenler cilde direk temas eden tekstil ürünleridir. Kaliteli kumaşlardan imal edilen büyük beden (100 beden,120 beden gibi) sütyenler tercih edilmelidir.

Büyük memeliler nasıl sütyen giymeli konusunu daha detaylı merak ediyorsanız sizler için önemli bir yazı daha hazırladık. O yazıya da göz atmanızı tavsiye ederiz.

About makromasti

Check Also

Hamilelikte Memede Değişiklikler

Kadının kaçırılmış ilk menstrual(regl) periyodundan hemen sonra ostrojen ve progestron hormonlarının etkisiyle memelerde değişiklikler meydana …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir