meme

Meme Altında Pişik

Meme Altında Pişik

Memenin altında pişik oluşmasının bir kaç ayrı sebebi olabilir. Pişikler genelde nemli ve havasız ortamlarda oluşur. Büyük göğüslü kadınlarda daha çok görülür. Terlemeyle pişik daha da fazla artar. Meme altının uzun süre hava almamasından dolayı cildin aurası yavaş yavaş bozulmaya başlar. Şeker hastalarında meme altında pişik daha çok görülmektedir. Ancak pişikleri geçirmek oldukça basittir.

  1. 15 gün boyunca düzenli olarak her gün duş alın. Meme altını, koltuk altını ve vajinal bölgeyi iyice sabunlayın. Ancak lifle cildinizi tahriş etmeyin. Her gün banyo yapmak pişiklerin yok etmenin püf noktasıdır. Bu pişiklerin oluşmasını engelleyecek ve mevcut pişikleri ise sönümlendirecektir.
  2. Kurulandığınız havlunuzu balkonda kurutun.
  3. Sütyeninizi her gün değiştirin. Evdeyken göğüs altınızı bol bol hava aldırın.
  4. Doktorunuzun ya da eczacınızdan aldığınız kremi temiz cildinize uygulayın.
  5. Terlememeye özen gösterin. Unutmayın pişiklerin geçmesi için kuru bir ortam gerekli.

Meme altında pişikler, kızarıklar bu yöntemle geçecektir. Pişikler kötü koku yapabilirler. Bu kokuyu geçirmek için cildinize asla kolonya ya da deodorant sıkmayın. Kolonya cilt auranızı bozacaktır. İyileşmenin gerçekleşmesi için alkolün oraya temas etmemesi gerekmektedir. Cildinize doktorunuzun/eczacınızın verdiği kremler dışında başka şeyler sürmenizi tavsiye etmiyoruz. Elinizde mevcut bir pişik kremi varsa eczacınıza danışarak kullanabilirsiniz.

Büyük göğüslü kadınların kendilerine uygun olan bedende iç çamaşırı kullanmaları ciltte pişiklerin oluşmasının da önüne geçecektir. Göğsü büyük kadınlarda sütyene temas eden cilt yüzeyleri kızarabilir. Sporcu sütyenleri tercih edilebilir. Ancak kumaşının pamuklu olmasına dikkat edilmelidir.

Makromasti ve giantomasti oluşmuş memelerde sıklıkla pişik gözlenebilir. Meme hacminin büyük olması sürtünmeyi ve terlemeyi arttırdığı için enfeksiyon oluşumu nüksedebilir. Meme hipertrofisi sonucu cildin gerginliği artar. Bu da cildin dış etmenlere karşı daha savunmasız kalmasına sebep olur. Pişik erken zamanda tedavi edilmez ise giderek şiddetini attırarak tüm meme dokusuna yayılabilir. Meme başı ve meme altı bölgesi en riskli iki bölgedir.

Emzirme döneminde pişik oluşmuş ise tedaviye anne ve çocuk birlikte eş zamanlı olarak başlamalıdır. Aksi takdirde Candida Albicans mantarı sürekli olarak anneden bebeğe ve bebekten anneye geçecektir. Böyle bir durumda hastaneye başvurmak en doğru seçenektir. Doğru tedavi uygulanarak kısa sürede bebek ve anne eski cilt sağlığına kavuşacaktır.

Meme Altında Pişiğe Ne Sebep Olur?

Göğüs altında oluşan pişiklerin sebebi Candida albicans mantarıdır. Cilt iyi temizlenmez ise bu mantar cilt yüzeyinde bulunan üreyi amonyağa çevirir. Cildin hemen yüzeyinde bulunan koruyucu yağ tabakası amonyak ile eriyerek mantarın üremesi için iyi bir zemin hazırlar. Bu sebeple bu mantarı hijyen ve gerekli takviye ilaçlarla uzaklaştırmak gerekir. Ortam mantarların yaşaması için en ideal yerler nemli ve sıcak ortamlardır. Bu mantarın tedavisi oldukça basittir ancak disiplinli bir sürek gerektirir. Kasıklarda oluşan vajinal kızarıklıklar göğüs altına ve koltuk altına da sıçrayabilir.

Bağışıklık sistemi zayıf insanlar ve şeker hastalarında pişik daha çok görülür. Fazla kilolu insanlarda pişik görülme yüzdesi çok fazladır. Doğru bir beslenme alışkanlığı edinmeniz yalnızca pişikler için değil bütün cilt sağlığınız çok önemlidir. Bol bol su tüketimi cildinizin kendini yenilemesi anlamına gelir.

Vereceğimiz dış bağlantılardan siz de pişik hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

https://www.anadolusaglik.org/blog/pisik-nasil-olusur-nasil-gecer

https://www.milliyet.com.tr/cadde/dr-jan-klod-kayuka/her-yasin-hastaligi-pisik-2299385

Meme altında pişik için doğal çözümler

Pişikler hijyen kurallarına uyulmadığı takdirde meme altında tekrar ortaya çıkacaktır. Kalıcı olarak pişikleri ortadan kaldırmanın tek yolu sürekli olarak tüm bedeni temiz tutmaktır. Kıyafetleri sık sık değiştirmek gerekir. Islak mendil kullanmamaya özel gösterilmeli yalnızca zoraki durumlarda ıslak mendili tercih edilmelidir. Sabunları parfümsüz seçmeli ve daha çok su ile temizliği yapılmalıdır.

meme altında pişik

Doğal çözümlerde ise;

Karbonatlı ılık su ile bölgeyi temizlemek iyi gelecektir. 5 litrelik ılık suya 2 çorba kaşığı mutfaklarda kullandığımız karbonat karıştırılarak çözelti hazırlanır ve günde 2 sefer bölgeye uygulanır. Ardından temiz su ile durulanır.

Ham elma sirkesi kızarıklığı alacaktır. Bir çay kaşığı ham elma sirkesini bir çay bardağı suya karıştırıp temiz bir beze dökülür ve bez ıslatılmış olunur. 10 dakika süreyle bölgede tutulur. Ham elma sirkesi kızarıklıkların azalmasına sebep olacaktır. Ham elma sirkesi direk olarak cilde uygulanmamalıdır.

Yoğurt pişikli bölgenin iyileşmesini hızlandırır. Krem sürer gibi cilde uygulanmalıdır. Az miktarda sürülmelidir. Günde 2 ya da 3 kere uygulanılır.

 

About makromasti

Check Also

Hamilelikte Memede Değişiklikler

Kadının kaçırılmış ilk menstrual(regl) periyodundan hemen sonra ostrojen ve progestron hormonlarının etkisiyle memelerde değişiklikler meydana …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir