meme

Hamilelikte Burun Şişmesi ve Büyümesi

Hamilelik süresince kadınların vücutlarında bazı değişikliklerin meydana gelmesi kaçınılmazdır. Alınan kilolar ve karın bölgesinin şişmesi ile birlikte aynı zamanda hamilelikte burun şişmesi ve büyümesi de son derece yaygındır. Burun; kıkırdak, bağ dokusu ve yağdan meydana gelir. Dolayısıyla meydana gelen büyüme, dokularda gözlemlenir. Bununla birlikte nadir de olsa gebelik sürecinde burun bölgesindeki kemiklerde dahi büyüme olabileceği kayıtlara geçmiştir.

hamilelikte burun şişmesi ve büyümesi

Hamilelikte burun büyümesi mutlak ve kaçınılmaz değildir. Bazı kadınlar, hamilelik süresince aldığı kilolar ile birlikte yüzlerinin şişmesi haricinde burun bölgesinde ekstra değişiklikler fark etmez. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda hamilelikte illa burnun büyümeyeceği lakin çoğunlukla gerçekleşebileceği belirtilebilir. Anne adaylarının bir kısmı ise burunlarındaki şişme ve büyümeyi pek fark edilmeyecek şekilde yaşar. Doğum sonrasında ise bu ufak değişiklikler ortadan kaybolur.

Çok sayıda anne adayına bakıldığında burun şişmesi ve büyümesinin kalıcı olmaması nedeni ile kritik bir sorun yaratmadığını belirtmek doğru olacaktır.

Hamilelikte Neden Burun Şişer ve Büyür?

Gebelik süresince hormonlarda değişiklikler meydana gelmesi ve kadınlık hormonu şeklinde de bilinen östrojen düzeyinde artış gözlemlenmesi hamilelikte burun şişmesinin nedeni olarak kabul edilir. Burnun özellikle uç kısmı yağdan oluşur. Dolayısıyla büyük oranda şişmesi ve büyüme tespit edilmesi son derece olağandır. Çoğunlukla hamileliğin ardından verilen kilolar ile birlikte burun bölgesindeki şişlik iner ve eski haline dönme gerçekleşir.

Bazı durumlarda burun, hamilelik sonrasında eski haline tam olarak dönmese de şişlik ve büyümenin büyük oranda önceki haline döndüğü söylenebilir. Doğumdan sonra burun, hala şiş ve eskiye oran ile daha büyük olarak kalıyor ise ekstra tıbbi operasyonlar neticesinde kadınların hedefledikleri görünümü yaratmak mümkündür. Tıbbın gelişmesi ile birlikte hamilelikte burun şişmesinin ve büyümesinin sebebi ne olursa olsun bu durumu, kompanse etmek çok daha kolay ve kısa süreli olarak nitelendirilebilir.

Yabancı bir kaynak olarak bu yazıyı da buraya tıklayarak okumanızı tavsiye ederiz.

Hamilelik Sonrasında Rinoplasti

Hamilelik sonrasında rinoplasti bir diğer adı ile burun estetik ameliyatının yapılması da son derece yaygın bir durumdur. Özellikle hamilelik sürecinde burnun farklı oranlarda büyüyor olması ve aynı zamanda bazı gebelerde solunum güçlüğü gibi bazı kritik problemlere sebebiyet vermesi, kadınların burun estetiği yaptırmak istemesine yol açar. Rinoplasti kapsamında estetik cerrah, burun boyutlarını eski haline getirmeyi amaçlar. Burunda işlevsel sorun ya da sorunlar meydana geldiyse, ameliyat sürecinde bunlar da çözümlenir.

Rinoplasti olan kadınlar, hedefledikleri spesifik bir burun şekli varsa bunu estetik cerraha bildirebilir. Böylelikle aynı ameliyat kapsamında hem fonksiyonel problemler düzeltilir hem de burunun hedeflenen görünüme kavuşması sağlanır. Gebelik boyunca yaşanan burun büyümesi ve şişmesi, çoğu hasta için doğal yollar ya da ekstra operasyonlar ile geri döndürülebilirdir. Bu sayede kadınlar, oluşabilecek kusurların düzeltileceğini bilir ve psikolojik olarak kendilerini daha iyi hisseder.

Hamilelikte memede görülen değişiklikler isimli yazımızı da göz atmanızı da tavsiye ederiz.

About makromasti

Check Also

Memenin Alınması – Mastektomi Ameliyatı

Memenin tümünün cerrahi olarak alındığı operasyona mastektomi denir. Memenin alınması, bazı durumlarda meme kanserinin tedavisi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir