meme

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI – MEME KÜÇÜLTME FİYATI

Meme Küçültme Ameliyatı göğüslerdeki fazla yağ ve deri dokusunun cerrahi operasyonla alınması işlemidir. Meme küçültme ameliyatını estetik cerrahlar yapar. Hastanın vücut oranına uygun meme boyutu operasyonla yeniden oluşturulur. Ameliyatın başarı hedefi, meme başının ve dokusunun canlığını korumak ve süt kanallarına zarar vermemektir.  Meme küçültme ameliyatı hakkında genel bilgileri, operasyon risklerini ve yapılma nedenlerini hakkında ön bilgi almak için yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

meme küçültme ameliyatı önce ve sonrası görünüm

Fotoğrafta Amerika Plastik Cerrahi Derneğinden Doktor Michael A. Bogdan’ın yaptığı başarılı bir operasyonu görüyoruz. 24 yaşında G cup büyüklüğünde göğüslere sahip genç bir kadın, operasyon sonrası meme B-C cup ebatlarına küçültülmüş. Operasyonda meme başı küçültülerek yukarı taşınmış. Fazla deriler ve meme dokusu çıkarılarak operasyon tamamlanmıştır.

Büyük memeleri olan kadın hastalar omuz, boyun ve sırt ağrıları gibi yakınmaların yanı sıra ileri safhada solunum yetmezliği ve kan dolaşım güçlükleri gibi problemlerle hastaneye başvurmaktadır. Ayrıca meme altında sürtünmeden dolayı meydana gelen cilt sorunları da sıkça rastlanan bir durumdur. Kıyafet bulmakta zorluk ve fiziksel aktivitelerin kısıtlanması, hastayı psikolojik olarak olumsuz etkileyen diğer faktörlerdir. Göğüslerinizin vücudunuza göre çok büyük olduğunu düşünüyorsanız ve bu sebeple sağlık problemleri yaşıyorsanız meme küçültme ameliyatı olabilirsiniz.

Meme Küçültme Ameliyatı olmak isteyen hastanın yaşı, emzirme planı, hamilelik planı operasyon öncesi muayenede sorulur. Hastanın alerji durumu, sigara içip içmediği, bağışıklıkla ilgili hastalığı olup olmadığı önemlidir. Sigara içen hastalar için uygun bir ameliyat değildir. Meme kanseri risk faktörü değerlendirilmesi yapılır. Ailede meme kanseri geçmişi var mı sorulur. Vücut kitle endeksi de önemli bir faktördür. Aşırı kilolu hastalarda ameliyattan önce diyet önerilir.

Operasyon öncesi doktorunuzun muayene öncesi size olası risklerden bahsedecektir. Bu riskler her hasta için aynı değildir. Hastanın meme yapısına ve yaşına göre riskler azalacak ya da artacaktır. Yaklaşık 3 saat süren bir işlemdir. Bu süre ameliyatın hedefine göre artabilir.

Meme Küçültme Ameliyatı yaptırılma nedenleri

 • Meme altında kızarıklık ve pişik
 • Memelerin vücudu öne doğru eğmesiyle sırtta ve boyunda ağrıya neden olması
 • Bazı fiziksel aktiviteleri yerine getirmekte güçlük

Aşağıdaki durumlarda meme küçültme ameliyatı genellikle önerilmez.

 • Sigara içenler
 • Çok kilolu hastalar
 • Şeker hastaları ve kalp rahatsızlığı olanlar
 • Ergenliğini tamamlamamış olanlar
 • Henüz anne olmamış genç kızlar

Meme küçültme ameliyatı ile genellikle göğüsler 1-2 beden küçültülür. Gigantomasti (aşırı büyük meme) vakalarda 3-4 beden kadar göğüsleri küçültmek mümkündür. Ameliyat sonrası hastanın vücut büstü yeniden şekillendirilir. Geri dönüşü olmayan bir ameliyattır. Klinikte hastaların büyük bir çoğunluğu sağlık sorunlarından yakındığı için meme küçültme operasyonuna karar verdiği saptanmıştır. Çok az hastanın estetik değişiklik amacıyla bu kararı aldığı bilinmektedir.

https://www.plasticsurgery.org/photo-gallery/procedure/breast-reduction/case/39189

Yukarıda linkini verdiğimiz Amerika Plastik Cerrahi Derneğinin resmi web sitesinden diğer karşılaştırmalı görüntülere de ulaşabilirsiniz.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat genel anestezi altında yapılmaktadır. Bir ila iki gün hastanede kalmak gerekir. Operasyon 3-5 saat arasında sürmektedir. Gerektiği taktirde ultrason ve mamografi istenebilir. Hastanın meme büyüklüğüne, cilt yapısına ve vücut figürüne göre bir operasyon yöntemi seçilir.

meme kucultme operasyon adimlari

Küçültme ameliyatında meme başı etrafından ve meme altına doğru kesi yapılır. Fazla yağ dokusu alındıktan sonra deriler dikiş veya yapıştırma yöntemi ile birleştirilir. Ameliyat sonrasında ağrı olması normaldir. Ağrılar bir kaç hafta azalarak devam eder. Memeleri çok sarkmış  hastalarda ve çok büyük memeleri olan hastalarda daha çok kesi ve doku alındığı için dikişlerin iyileşme süresi de artacaktır. 6-7 aylık bir period sonrası cilt kendi rengine gelecek ve dikişler daha az görünür hale gelecektir.

Operasyonu animasyon olarak görebileceğiniz yukarıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederiz. Videoda geleneksel yöntem anime edilmiştir.

Meme Küçültme Ameliyatı Önce ve Sonrası Fotoğraflar

Meme küçülme ameliyatı olmak isteyen hastalar görsel olarak ameliyat sonrası nasıl görüneceklerini merak etmektedir. Sizlere örnek resimler hazırladık. Umarız bu fotoğraflar ameliyat sonrası için sizlere fikir verir.

göğüs küçültme ameliyatı öncesi ve sonrası
Başarılı Bir Göğüs Küçültme Ameliyatı

 

Sarkmış Göğüsler Ameliyat Sonrası Dik
Ameliyat ile Memeler Küçültülüp Dikleştirilmiş

 

meme küçültme sonrası göğüsler nasıl oluyor
Meme Küçültme Ameliyatı ile Göğüsler 3 Deden Küçültülmüş

 

meme küçültme ameliyatı öncesi ve sonrası
Büyük Göğüsler Ameliyat ile Toparlanmış

Fotoğraflar plasticsurgery.org sitesin alınmıştır. Daha çok ameliyat öncesi ve sonrası resmi için siteyi ziyaret edebilirsiniz.

Meme Küçültme Ameliyatı İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Meme Küçültme Ameliyatı iyileşme süresi yaklaşık 3 aydır. Operasyon sonrası eğer herhangi bir komplikasyon gözlemlenmez ise ertesi gün taburcu olunur. Ameliyatta doku kaybı ve kesikler olduğu için ameliyattan sonra ağrılar olur. Ağrı kesici kullanımı gereklidir. Ayrıca buz uygulaması tavsiye edilir. İlk 10-15 gün ev istirahati tavsiye edilir.  İlk birinci ve ikinci hafta doktor kontrolü yapılır. Aksi bir durum olmaz ise meme küçültme ameliyatından iki hafta sonra dikişler alınır. Dikişlerin alınmasından sonra hasta günlük yaşamına başlayabilir. Ancak göğüslere baskı uygulamayan sporcu sütyenlerini ilk 8 hafta kullanmanız önerilir.

Ağrılar ve batmalar genellikle ilk 3 ayda sonlanır. Ancak bu süre 6 ila 12 ay da sürebilir. Yatış pozisyonunuz, kıyafetleriniz ve vücut fizyolojiniz iyileşme sürenisini uzatır ya da kısaltır. Ameliyat sonrası doktorun tavsiyelerine harfiyen uymak iyileşmeyi kısaltacaktır.

Kaç Yaşında Meme Küçültme Ameliyatı Yapılabilir?

Operasyon genç yaşlarda tavsiye edilmez. Süt kanallarının kapanma ihtimali %20-%25 ‘dir. Süt kanalları kapanırsa emzirme mümkün olamamaktadır. Ayrıca operasyon sonrasında hipertrofi tekrarlayabilir. Yaşı genç olan kadınlara diyet uygulaması ve doğru sütyen seçimi tavsiyeleri verilir. Doğru cup sütyen kullanarak yer çekimine karşı memenin sarkmasının önüne geçilir. Eğer hasta operasyon kararını almış ise gerekli bilgilendirmeler yapılır. Riskleri miminuma indirecek bir operasyon yöntemi belirlenir. Bu noktada sorumluluk hastaya ait olacaktır.

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra Emzirebilir miyim?

Ameliyat sonrası emzirme yetisi kaybolabilir. Bu hastanın meme yapısına göre değişir. Emzirmeyi sağlayan süt bezleri ve süt kanalları operasyon esnasında ne kadar hasar gördüğüyle alakalı bir durumdur. Çok büyük ve sarkık göğüslü hastalarda emzirme yetisi kaybolma ihtimali yüksektir. Bunun sebebi çıkarılacak doku miktarı ile birlikte süt kanallarının da alınma miktarının da artmasıdır. Bu sebepten dolayı muayene edilmeden hastaya net bir şey söylenemez. Hastaya bu ihtimalin oluşabileceği ameliyat öncesinde söylenir.

Ameliyatla Memeler Kaç Beden Küçültülebilir?

Göğüslerin kaç beden küçülebileceği operasyonun hedeflerine bağlıdır. Eğer hasta genç ve ileride çocuk yapmayı, emzirmeyi düşünüyor ise süt kanallarının zarar görmemesi için büyük bir kitle almak mümkün olmayacaktır. Süt bezleri ve kanalları operasyon sırasında zarar görebilir. Ancak tekrar emzirme düşünceniz yok ise operasyonla istediğiniz bedene göğüsleriniz küçültülebilir. Çok büyük göğüslerin operasyon ile çok küçük bir bedene dönüştürülmesi sırasında memeden alınan doku miktarı fazla olacaktır. Bu sebeple memede his kaybı gibi durumlar meydana gelebilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası İz Kalır mı?

Ameliyat sonrasında meme altında meme başı çevresinde ve meme altından meme başına doğru gelen hatta kesik ve dikiş izleri kalır. Ancak bu ilerleyen yıllarda giderek azalacaktır. Dikişler genellikle ikinci haftada alınır. Ameliyat sonrasında meme bölgesinde iltihaplanma olmaması için bölgesel hijyene dikkat etmek gerekir. Kanamanın ve gerilmenin az gerçekleşmesi iyileşme hızını arttıracaktır. Bu sebeple meme bölgesini iyi korumak özellikle 2 hafta dikkatli olmak gerekir.

Meme Küçültme Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Türk Plastik cerrahi derneğinin aşağıda linkini verdiğim resmi sitesinde özetle bu konudan şu şekilde bahsetmektedir. Ameliyat sonrası kadınların bir kısmının bebek emzirmekte bir problem ile karşılaşmadıklarını, lakin laktozyon sisteminin ameliyat sonrasında çalışıp çalışmayacağını hastaya garantisinin verilemeyeceğinden bahsetmiştir. Linki tıklayarak Plastik Cerrahi derneğinin Resmi Web Sitesinden yararlı diğer başlıkları da okuyabilirsiniz.

http://www.plastikcerrahi.org.tr/menu/26/meme-kucultme

Meme Küçültme Ameliyatının Riskleri kısaca şöyle sıralanabilir.

 • Emzir yetisinin azalması ya da tamamen kaybolması
 • Erken yaşta yaptırılan ameliyatlardan sonra bazen ikinci bir ameliyata daha ihtiyaç duyulması
 • Operasyon sonra cilt kararması, cilt kayıpları
 • Meme ucu hissiyatının kaybolması
 • Memede genel his kayıpları yaşanması

2021 Yılı Meme Küçültme Fiyatı Ne Kadar?

Meme küçültme ameliyatı fiyatı; operasyonun yapılacağı hastaneye ve hastanın meme yapısına göre belirlenecek olan operasyon şekline göre değişecektir. Ancak 2021 yılında yapmış olduğumuz araştırmaya göre meme küçültme ameliyatı fiyatı 19000 TL – 35000 TL arasında değişmektedir. Rekonstrüktif (yeniden yapılandırılma) göğüs küçültme operasyonlarında ücreti belirleyen unsurları 6 temel başlık altında inceleyebiliriz. Yapılan küçültme operasyonunun metoduna, hastane şartlarına, bulunduğunuz şehire, sigorta kapsamına, fiziksel özelliklerinize ve doktor seçimine bağlıdır.

Meme küçültme ameliyatı fiyatını etkileyen faktörler şunlardır:

 • Operasyon Methodu Seçimi
 • Hastane
 • Şehir
 • SSK ve Özel Sigorta
 • Hastanın Fiziksel Yapısı
 • Hekim Seçimi

Operasyon Metodu Seçimi: Meme küçültme ameliyatı sırasında kullanılan bir çok teknik vardır. Meme estetiği olacak kişinin ileride emzirme planı olup olmaması çok önemlidir. Meme dokusunun içinde bulunan süt kesecikleri ve bu keseciklerde bulunan sütü meme ucuna taşınmasını sağlayan süt kanallarının operasyonu sırasında işlevini yitirme ihtimali vardır. Laktasyon sistemine zarar vermemek için doktorunuz size uygun olacak metodu seçecektir. Yine de yapılan operasyonlarda %20 ihtimalle emzirme kaybı riski vardır.

Operasyonda yöntemi belirlemede bir diğer unsur ise hastanın meme büyüklüğüdür. Çok büyük memeleri olan hastalarda meme başı tamamen işlevsiz hale getirilmek zorunda kalınabilir. Bu diğer meme küçültme ameliyatı fiyatından daha farklı ücretlendirilir. Hastanın vücut yağ indeksi yüksek ise ya da yağların toplandığı bölge göğüs bölgesi ise liposuction yöntemi kullanılır. Ancak bu çok az sayıda hasta için uygun olacaktır. Buna muayene sırasında doktorunuza danışabilirsiniz.

Hastane ve Şehir: Göğüslerini küçültmek isteyen hastalar yalnızca büyük şehirlerimizde yaşamıyorlar. Türkiye’nin özellikle güney ve doğu kesimlerinde meme estetiği ameliyatlarına olan ilgi oldukça fazla. Meme küçültme fiyatı İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde diğer şehirlere nazaran biraz daha pahalıdır. Göğüs estetiği yaptırmak için anadoludan ve doğudan bir çok kadın büyük şehirlere gelmek durumunda kalmaktır.

Göğüs küçültme ameliyatı olmak isteyen bir hasta herhangi bir sağlık raporu yok ise ameliyatını özel bir hastanede yaptırmak zorundadır. Her hastane birbirine yakın fiyat politikası uygulamakla birlikte bazı hastaneler sundukları ekstra imkan ve konforla fiyatlarını yükseltmektedir.

SGK ve Özel Sigorta: SGK meme küçültme ameliyatını karşılıyor mu diye sorabilirsiniz. Devlet sigortası SGK meme küçültme ameliyatı karşılamamaktadır. Ancak bazı özel sağlık problemleri sebebiyle ameliyat kaçınılmaz hale gelmiş ise heyetin düzenleyeceği rapor ile ameliyat ücretsiz olarak yapılabilmektedir. Meme kanserinde ve ciltte aşırı tahriş durumlarında ilaç ve merhem tedavisi işe yaramıyor ise cilt dokusunu kaybetmemek için böyle bir karar alınabilir. Ancak bu çok nadir görünen bir durumdur.

Hastanın Fiziksel Yapısı: Hastanın yaşına bağlı olarak hekimle ortak bir operasyon kararı alınır. Ancak çok büyük göğüslerde yapılan işlemlerde değişiklikler olabilir. Sonuçta elde edilmek istenin görünümün önemini sağlığınıza, emzirme durumunuza uygun olup olmadığına bağlıdır. Hastanın yağ dokunun oranı, yaşı, emzirme durumu meme küçültme ameliyatı fiyatı belirlenmesinde en önemli faktörlerdir.

Hekim Seçimi: Operasyonu yapacak olan doktorun deneyimli olması ücreti ve sonucu mutlaka etkileyecektir. Eğer araştırmalarınızı internet üzerinden yapıyor iseniz doktorunuzun sitesinden önceki operasyonlarındaki fotoğraflara bakmak faydalı olacaktır.

 

büyük memeli kadınlarda meme başı hizası

 

Diğer yazılarımızda da anlattığımız üzere meme küçültme ameliyatı yaptırmak isteyen hastaların büyük bir çoğunluğu çeşitli sağlık sorunlarından yakınarak hastaneye gitmektedir. Eğer gerçekten sizi ciddi anlamda rahatsız eden bir sağlık probleminiz varsa bir tıp fakültesine giderek muayene olmanızı tavsiye ederiz. Yapılacak muayenede ameliyat tek çare olarak görünür ise meme küçültme ameliyatı ücretini devlet karşılayacaktır. Ancak bunun olabilmesi için sağlık kurulundan rapor çıkması şarttır. Estetik amaçlı küçültme ameliyatlarında yalnızca özel hastanelerden hizmet alabilirsiniz.

Meme küçültme ameliyatı fiyatı için en doğru bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz. Umarız yazımız kafası karışık olan kişileri bir nebze olsun bilgilendirmiştir. Diğer yazılarımıza da göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

En iyi Meme Küçültme Ameliyatı Doktorları

Meme küçültme ameliyatı yapacak olan doktorun tecrübesi önemlidir. Büyük şehirlerde tecrübeli doktor sayısı oldukça fazladır. Ancak küçük şehirlerde yaşayan hastalar bu konuda zorluk çekmektedir. Bu sebeple operasyon için büyük şehirlere gelmek durumunda kalmaktadırlar.

Meme küçültme operasyonu yaptırmak istediğiniz doktoru google da aratarak daha önce giden hastaların yorumlarına göz atabilirsiniz. Sizi iyi dinleyen bir doktor operasyon beklentilerinizi daha iyi karşılayacaktır. Konusunda uzman doktorlar sizin ameliyata uygun olup olmadığınızı belirleyerek işe başlarlar. Eğer ameliyata uygun şartları sağlamıyorsanız ameliyatın başarı oranı da düşük olacaktır.

Göğüs Küçültmek İçin Neler Yapılabilir?

Rekonstrüktif Ameliyat

Meme küçültme ameliyatının detaylarını uzun bir şekilde anlattık. Ameliyatların başarı yüzdesi hastanın beklentilerine, yaşına ve en önemlisi meme yapısına değişebilir. Plastik cerrahi tarafından uygulanır. Meme yapısı tamamen değiştirilerek yeni bir büst oluşturulur.

Meme Liposuction (Yağ Aldırma)

Liposaksin yöntemi ile meme küçültme her hastaya uygun bir yöntem değildir. Çok nadiren uygulanabilmektedir (%1 hastaya uygun). Memeden yağ alımı sonrası meme derisinin kendini toplayabilmesi için cilt dokusunun canlı olması gerekmektedir. Orta ve ileri yaşlarda cilt yavaş yavaş gerginliğini kaybeder. Bu sebeple genç yaşlardaki kadınlar bu uygulamayı yaptırabilirler. Ayrıca meme başının ileri yönde olması gerekmektedir. Bunlardan daha önemlisi ise Memede yağ dokusunun fazla olması gerekmektedir. Hacmen az yer kaplayan yağ dokusu liposuction yöntemi ile alınamaz.

Göğüs Küçültme Egzersizleri

Koltuk altınız ve göğüsleriniz birbirini takip eden kaslar ve doku gruplarıdır. Şınav çekerek göğüs kaslarını sertleştirebilirsiniz. Güçlü kaslar dokuları daha rahat bir arada tutarlar. Memedeki yağ dokusunu ancak doğru bir diet programı ile birlikte yapılan spor hareketleri eritebilir. Diğer bölgesel zayıflama yöntemleri işe yaramayacaktır. Spor yaparken büyük göğüslere uygun bir sporcu sütyeni tercih etmelisiniz. Aksi takdirde göğüsler koşu ve zıplamanın etkisiyle daha çok sarkabilir. Doğru sütyen ve giyimi bulduktan sonra sarkan göğüsleri toparlamak hareketleri yapılabilir. Bu hareketler çok büyük göğüslerde etkisini azaltır. Meme dokusunu bir arada tutan kaslar ne kadar güçlü olursa olsun, eğer meme hipertrofisi oluşmuş ise yer çekimi etkisini ortadan kaldırmak şarttır. Bu da ancak profesyonel olarak bedeninize tam olarak oturan bir sütyen ile mümkündür.

Doğru Kıyafet Seçimi ile Memelerin Küçük Gösterilmesi

Küçültücü sütyenler (minimizer) göğüslerin tamamını kapatırlar. Yukarı ve yanlara doğru meme dokusunun yayılabileceği alanda hacim sağlar. Böylelikle göğüsleriniz olduğundan 1-2 beden küçük görünecektir. Ancak kendinize uygun bedeni seçmeniz bu noktada kritiktir. Doğru bedeninizi öğrenmek için meme altından ve meme çevresinden ölçü almalısınız. Ve böylece iç giyim markalarının oluşturduğu tablolardan bedeninizi öğrenebilirsiniz.

Toparlayıcı sütyenler geniş bir alana yayılmış meme dokusunu sütyenin alt kısmındaki balenler yardımı ile toparlar ve elbiseleriniz vücudunuza tam oturmasını sağlar. Ayrıca tekstil ürünlerinde renk kombinasyonları ile göğüslerinizi bir iki beden kadar küçük göstermeniz mümkündür. Bu göğüslerinizin bedeninizi şişman göstermesinin önüne geçecektir. Diğer bağlantılara da tıklayarak sitemizdeki güncel tavsiyelere ulaşabilirsiniz.