meme

Hamilelikte İlk 3 Ay

Hamilelik, bir kadının en hassas ve önemli dönemlerindendir. Hamilelikte ilk 3 ay dikkatli olmak son derece önemlidir. Bu sürecin hesaplanması için son adet tarihi baz alınır ve başlangıç gününden itibaren 3 ay sayılmalıdır. Bebek, gebelikte ilk 3 ay boyunca minik bir hücreden tüm organları ile birlikte fetüse dönüşür. Hamilelikte en riskli dönem ilk 3 aydır, dolayısıyla düzenli olarak hekim muayenelerine gitmek ve tavsiyelere uymak büyük önem arz eder.

hamilelikte ilk 3 ay

Anne karnındaki bebek, ilk aylarda alkol, ilaç ve diğer toksiklere karşı maksimum hassasiyeti gösterir. Bilhassa 2. ve 8. haftalar arasındaki dönemde bebeğin teratojenlere maruz kalması kritik hasarlara yol açar. Hamileliğin ilk 3 ayında şunlar gerçekleşir:

 • Kalp gelişimi hususunda en kritik dönemi ifade eder.
 • Ayak ve el tomurcuklanmaları meydana gelir.
 • Böbrekler gelişir.
 • Beyin oluşmaya başlar, lakin bu süreç doğum sonrasına dek sürer.
 • Sindirim sistemi, kas iskelet sistemi ve sinir sistemi gelişir.

İlk 3 Ay Yapılmaması Gerekenler

Hamileliğin en riskli dönemi olduğu için anne adaylarının ilk 3 ay boyunca dikkatli olmaları gereken çok sayıda unsur bulunur. Bu unsurlar arasından ön plana çıkanlar aşağıda sıralandığı gibidir.

 • İlk 3 ay boyunca kullanılan ilaçların bebek üzerindeki etkisi bir hayli kritiktir. Bu nedenle anne adayları, hekim tavsiyesi olmadan kesinlikli hiçbir ilacı kullanmamaya büyük özen göstermelidir.
 • Radyasyona maruz kalmak, bebek üzerinde geri dönüşü olmayan zararlar yaratabilir. Hamile olanlar ya da hamilelik şüphesi bulunanlar röntgen, grafi, sintigrafi ya da tomografi benzeri radyasyon tehlikesi yüksek olan görüntüleme yöntemlerinden kaçınmalıdır. Zorunlu olduğu takdirde hamilelik durumu röntgen isteyen hekim ile paylaşılmalıdır.
 • Çok ağır temizlik maddeleri, içerdikleri kimyasal bileşenler sebebi ile solunduğu takdirde bebeğe zarar verebilir. Aynı zamanda cilt ile temasında problemler meydana gelebilir.
 • Hamilelikte ilk 3 ay saç boyamak zararlı mı sorusu en çok merak edilenler arasındadır. Saç boyamak, bu süreçte kesinlikle tavsiye edilmez.
 • Enfeksiyona maruz kalmak bebeklerde farklı tıbbi kondisyonlar ile sonuçlanabilir. Bu nedenle gebeliğin ilk 3 ayında kızamıkçık, suçiçeği, toxoplazma, parvovirüs, sifilis, sitomegalovirüs ve benzeri enfeksiyonlardan kaçınmak gerekir. Mümkün olduğu takdirde gebelik öncesi aşıların yapılması yararlı olacaktır.
 • Bulaşıcı ya da döküntülü hastalığa sahip olan kişiler ile temas minimuma indirilmeli ve mümkünse uzak durulmalıdır.
 • Çok fazla kahve ya da çay tüketmemek, kafeinden mümkün olduğunca kaçınmak yararlı olacaktır.
 • Kati suret ile sigara ya da alkol kullanılmamalıdır.
 • Hamilelik boyunca ağır kaldırmamak ve fiziksel olarak zorlayıcı hareketleri gerçekleştirmemek gerekir. Aksi halde gebeliğin seyrinde istenmeyen durumlar meydana gelebilir.

Hamilelikte İlk 3 Ay Beslenme, Takviye Vitaminler

Hamilelikte ilk 3 ay beslenme ve takviye vitaminler konusunda dikkatli olmak, tüm riskleri yok etmek açısından önemlidir. Dolayısıyla çok sayıda anne adayı, gebe olduğu süreçte nasıl beslenmesi gerektiğine dair araştırmalar gerçekleştirir. Bu hususta ehemmiyet gösterilmesi gereken farklı noktalar bulunmaktadır. Her şeyden önce anne adayları, kesinlikle çiğ etten uzak durmalıdırlar. Aynı hassasiyetin iyi yıkanmayan sebze ve meyvelere de gösterilmesi gerekir. Aksi halde toxoplazma enfeksiyonu meydana gelebilir. Bu durumun önüne geçmek için sebze ve meyveler sirkeli su ile yıkanmalıdır.

Oluşturulan beslenme düzeninde dengeli bir planı takip etmek faydalı olur. Buna göre günde 6 öğün sebze & meyve, süt & süt ürünleri, tahıl, omega 3 ve protein tüketilir. Omega 3’ün kaynağı balıklardır. Ancak tüm bu besinlerin ölçülü bir şekilde tüketilmesi ve aşırıya kaçılmaması gerekir. İçerisinde ağır metal bulunan istiridye ya da midye benzeri deniz ürünlerini tüketmemek daha iyi olacaktır. Rafine edilmiş şeker, asitli içecekler ve paketli gıdalar uzak durulması gerekenler arasında yer alır.

Hamilelik boyunca kafein tüketimini minimum seviyeye indirmek bebek açısından daha olumlu olacaktır. Maksimum olarak tüketilmesi gereken kafein miktarı günlük 200 miligram ile sınırlandırılmıştır. Bu da yaklaşık olarak 2 fincan hazır kahve içimine denk olur. Yapılan araştırmalar, hamilelik sürecinde kafein tüketilmeyen bebeklerin pozitif yönde yaşıtlarından önde olduğunu göstermektedir.

Hamilelikte ilk 3 ay, takviye besin olarak folik asit kullanmak son derece önemlidir. Planlı gebeliklerde, hamilelik öncesindeki 3 ay ve daha sonra hamileliğin ilk 3 ayında günlük olarak 400 mcg folik asit takviye edilmesi gerekir. Hamile kadınlara yapılan testlerde mineral ve vitaminlerin olması gerekenden az olduğu gözlemlendiği takdirde hekim, ekstra vitamin hapları verebilir ve tavsiyelerde bulunabilir.

Mümkün olduğu kadar çeşitli meyve ve sebze gruplarını tüketmek, hamilelikte alınması gereken vitamin miktarının karşılanmasını sağlar. Ancak farklı sebeplerden dolayı takviyelere ihtiyaç olabilir. Bu hususta hamileler, vitamin içerikli olsa dahi hap tüketimini kendilerine göre gerçekleştirmemeli ve hekimlerine danışmalıdırlar. Aynı zamanda eczacılar da bu hususta destek alınacak kişiler arasında yer alır.

Yatış pozisyonu nasıl olmalı

Hamilelikte yatış pozisyonu nasıl olmalı ve bebek için en ideal pozisyon hangisidir benzeri sorular bu dönemlerde sıklıkla sorulur. Genel olarak hekim tavsiyeleri hamile kadınların sol tarafa doğru yatması üzerinedir. Bununla birlikte verilen tavsiyeler, hastanın sürekli olarak sol kolunun üzerine yatması anlamına gelmez. Göbeğin yan tarafa doğru düşürülmesi yeterli olacaktır.

Sol yanına doğru yatıldığında bebeğe giden kan akımı artış gösterir ve idrar da annenin böbreklerinden çok daha rahat süzülür. Bu sayede ödem azalır ve akabinde el & ayak bileklerindeki şişliklerde de azalma gözlemlenir. Sağ tarafa doğru yatıldığında tüm ağırlık, bölgede bulunan ana toplardamarın üzerine baskı uğramasına sebebiyet verir.

Hamileliğin ilk aylarında cinsel ilişki riskli midir?

Hamileliğin ilk aylarında cinsel ilişki riskli midir ya da sonraki süreçte tehlike arz eder mi? Hamilelikte hormon değişimlerinin söz konusu olması, kadınlarda fizyolojik olarak cinsel isteğin artmasına sebebiyet verebilir. Bununla birlikte psikolojik olarak özellikle ilk kez anne olacaklar, dışarıdan gelecek etkilerin bebeğe zarar verebileceğini düşündüğü için cinsel birliktelikten kaçınabilir.

gebelik dönemi cinsellik

Normal bir hamilelikte cinsel ilişkiye girmek hiçbir şekilde risk arz etmez. Bununla birlikte riskli gebelikler söz konusu ise cinsel ilişkiye girmeden önce hekime danışmak yararlı olacaktır. Özellikle daha önce düşük ya da erken doğum yapmış kadınlar, muhakkak hekimlerine danışmalıdır ve bilhassa ilk 2 ay boyunca dikkatli olmalıdır. Aksi halde cinsel ilişkilerin bebeğin ölümüne sebebiyet vereceği ya da sakat bırakacağı benzeri inanışlar gerçeğe dayanmamaktadır.

Ağrı kesici kullanılabilir mi?

Hamilelikte ağrı dindirmek üzere belirlenmiş ağrı kesiciler kullanılır. Öncelikli olarak hekimlerin tercih ettiği ilaçlar arasında içerisinde parasetamol etken maddesi bulunanlar yer alır. Parasetamol, en güvenilir ağrı kesici muhteviyatı arasında ilk sırada yer alır bununla birlikte yüksek doz parasetamolun erkek bebeklerde testosteron üretimini azalttığı gözlemlenmiştir.

Yaygın olarak gebelere ağrı kesici, gün içerisinde tek doz tavsiye edilir ve bu miktarının bir zararı olmadığı bilinmektedir. Hamilelikte ilk 3 ay ağrı kesici kullanımı etken maddesi fark etmeksizin hekim tavsiyesi ile gerçekleşmelidir, anne adayları ilaç olmadan önce kadın doğum uzmanına danışmalıdır.

Yabancı bir diğer kaynak için: healthline

Hamilelikte memede değişiklikler isimli yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

About makromasti

Check Also

Memenin Alınması – Mastektomi Ameliyatı

Memenin tümünün cerrahi olarak alındığı operasyona mastektomi denir. Memenin alınması, bazı durumlarda meme kanserinin tedavisi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir