meme

Hamilelikte Yürüyüş ve Egzersiz

Hamilelik, her kadın için güzel olduğu kadar meşakkatli de geçer. Bu süreçte anne adayları, hem fiziksel hem de ruhsal sağlıklarına ellerinden geldiğince iyi bakmalıdır. Fizyolojik olarak anne vücudunu doğuma hazırlamak ve aynı zamanda genel anlamda iyi hissetmesini sağlamak üzere hamilelikte yürüyüş ve egzersiz yapmak hekimler tarafından normal süreç içerisinde sıklıkla tavsiye edilir. Bununla birlikte riskli gebeliklerde kadınlar, mutlaka hekime danışmalıdır.

hamilelikte yürüyüş ve egzersiz

Hamileliğin ilk 3 ayı, en riskli dönem olarak ön plana çıkar. Bu dönemde anne adayı, kendisini fazla yormamalıdır. İlk 3 ayı dolduran gebeler, haftada 3 ila 4 gün düzenli olarak yürüyüş ve egzersiz yaparlarsa bu, son derece faydalı olacaktır. Duruma göre erken doğum riski bulunmadığı takdirde kanama ya da düşük risklerine karşı hekim tavsiyesi ile ilk aydan sonra da yürüyüşlere başlanabilir.

Hamilelikte Yürüyüşün Önemi

Hamilelikte yürüyüşün önemi büyüktür. Yapılan araştırmalar göz önünde bulundurulduğunda anne ve bebek sağlığı için yürüyüp düzenli olarak egzersiz yapmanın daha iyi olduğu gözlemlenmiştir. Hekim tavsiyesi ile spesifik durumlarda anne adayının daha az hareket etmesi önerilebilir, harici olarak normal gebelikte yürüyüş yapmanın faydaları başlıca olarak aşağıda sıralandığı gibidir.

  1. Normal doğumun gerçekleşmesini kolaylaştırır.

Hamilelik süresince yapılan yürüyüş ve egzersizler, normal doğum gerçekleşmesini destekler. Pelvis ve kalça kasları, bu egzersizler esnasında güçlenir ve aynı zamanda anne adayının esnekliğinin de artmasını sağlar. Bu sayede anne ve baba yapılan egzersizlerden fayda sağlar.

  1. Stresin azaltılmasını sağlar.

Yıllardır yapılan araştırmalar göz önüne alındığında spor yapmanın, kritik seviyede stresi azalttığı görülmüştür. Bilhassa hamilelik döneminde anne adaylarının hormonları çok değişkendir ve bu durum, kaygı bozukluğuna sebebiyet verebilir. Meydana gelen bu negatif duygu değişimlerinin üstesinden gelmek için spor yapmak son derece yararlıdır. Düzenli olarak yürüyüş yapmanın serotonin ve endorfin salgılattığı bilinmektedir.

  1. Gebelik zehirlenmesinin önüne geçer.

Hamilelik döneminde kan basıncının artması, zehirlenme ile sonuçlanabilir. Gebelik zehirlenmesi şeklinde isimlendirilen bu tıbbi kondisyon, tansiyon yüksekliğini ifade eder. Yürüyüş ve egzersizlerin belirlenen program içerisinde düzenli bir şekilde gerçekleştirilmesi hem tansiyonu hem de kolesterolü dengeleyeceği için gebelik zehirlenmesinin önüne geçer.

  1. Ödem oluşumunu azaltır.

Hamilelikte bir diğer önemli sorun da el ve ayak bileklerinde şişmenin oluşmasıdır. Ödem neticesinde oluşan bu şişlikleri azaltmanın en iyi yolu periyodik olarak hareket etmektir. Anne adayının yaptığı yürüyüşler ve egzersizler, vücuttaki kan dolaşımını hareketlendirir. Neticede ödem ve şişliklerde de azalma meydana gelir.

  1. Kabızlığı önler.

Yürüyüş ve egzersiz yapmak hamilelik döneminde sindirim sistemini düzenleyerek sıklıkla gözlemlenen kabızlığı da önler.

Hamilelikte Egzersiz Hareketleri

Hamilelikte egzersiz hareketleri nasıl olmalıdır ve doğru hareketler nasıl belirlenir? Bu sorunun yanıtı şüphe olmayacak şekilde kadın doğum hekimleri ve fizyoterapistler tarafından verilir. Bununla birlikte hamileler için pilates ve yoga yaygın olarak tercih edilen yöntemler arasında yer alır. Yoga ile pilates, vücudu rahatlatmanın yanı sıra ruhu da arındırma konusunda faydalıdır. Karın bölgesindeki yükün artmasına bağlı olarak hamilelikte bel ve sırt ağrıları sıklıkla görülür.

Yoga ve pilates, anne adayının aynı zamanda bel ve sırt bölgesindeki ağrıların azalmasını sağlar. Bu süreç içerisinde hamile kadınlar, yoga ve pilates konusunda deneyimli uzmanlar ile çalışmalı internetten gördükleri hareketleri evde tek başına denememelidir. Tüm bunlarla birlikte, egzersizlerden önce hekime danışmak büyük önem arz eder.

Son Aylarda Yürüyüş ve Egzersiz

Hamilelik döneminde son aylarda yürüyüş ve egzersiz yapmak karın bölgesi büyüdüğü için biraz daha zor olabilir. Erken doğum riski bulunmayan anne adayları, hafif tempoda 30 dakika yürüyüş yaparak hem bebeğinin sağlığını muhafaza edebilir hem de doğum hususunda kendisine kolaylık sağlar. Karnın büyümesinden dolayı, oturma pozisyonlarındaki egzersizlerin tercih edilmesi daha doğru olacaktır.

Bunlara ek olarak su içerisinde yapılan egzersizler de aynı şekilde sağlıklıdır. Anne adayının vücut ağırlığındaki artış, suyun kaldırma kuvveti sayesinde dengelenir. Üstelik karada yapılan egzersizler ile kıyaslandığında hamile kadınların vücut ısısı eşit olarak dağılır. Böylelikle bebek, ani ısı değişimlerine maruz kalmaz. Lakin, anne adayları egzersiz yaptıkları havuzların hijyenik olmasına dikkat etmenin yanı sıra aynı zamanda havuz kenarında düşüp yaralanmama konusunda da ehemmiyet göstermelidir.

About makromasti

Check Also

Memenin Alınması – Mastektomi Ameliyatı

Memenin tümünün cerrahi olarak alındığı operasyona mastektomi denir. Memenin alınması, bazı durumlarda meme kanserinin tedavisi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir