meme

Tüp Bebek ile Cinsiyet Belirleme Yapılabilir mi?

Tüp bebek, doğal yollar ile çocuk sahibi olamayan çiftler tarafından tercih edilen yaygın yöntemlerden biridir. Tüp bebek ile cinsiyet belirleme yöntemi, PGT şeklinde de isimlendirilir. Kısırlık, tüplerde tıkanma, enfeksiyon, erkeğin sperm sayısının az ve kalitesinin düşük olduğu durumlarda, aşırı kilo ya da ileri yaş nedeni ile bebek sahibi olamayanlar böylelikle kendi çocuklarını kucaklarına alabilme şansına sahip olurlar. Tedavi süreci hekim önderliğinde çift ile birlikte planlanır. Çoğunlukla regl döneminin 2 ya da 3’uncü gününde tedaviye başlanır.

tüp bebek ile cinsiyet belirleme

Bu tedaviyi uygulayacak olan çiftlerin akıllarındaki en büyük sorulardan biri tüp bebek ile cinsiyet belirleme yapılabilir mi olmuştur. Aslında bu sorunun yanıtı tıp etiği tarafından günümüzde hala tartışılmaktadır. Tıbbi olarak tüp bebek ile cinsiyet belirleme mümkündür. Bu yönteme Preimplantasyon Genetik Tanı yani PGT adı verilir. Son derece yüksek başarı şansına sahiptir ve böylelikle çiftin arzu ettiği cinsiyette çocuğa sahip olmasını mümkün kılar. Açıklayıcı bir videoyu burayı tıklayarak izleyebilirsiniz.

Tüp Bebek Yasal mı?

Peki ama tüp bebek yasal mı? Türkiye’de tüp bebek tedavisi yasaldır. Ancak bunun bir çift tedavisi olduğu unutulmamalıdır. Tedavi kapsamında çiftten kadının yumurtaları alınır ve erkeğin spermi ile laboratuvar ortamında birleştirildikten sonra meydana gelen embriyo, anne karnına yerleştirilir. Çiftler harici, tüp bebek tedavisinde başka birinin sperm ya da yumurtasını kullanmak yasal değildir. Aynı zamanda taşıyıcı anne kullanılarak oluşturulan embriyonun farklı birinin karnına yerleştirmek de ülkemizde yasal olarak kabul edilmemektedir.

Tüp Bebek PGT yöntemi

Tüp bebek tedavisinde PGT yöntemi, cinsiyet belirleme hususunda kullanılan yöntemi ifade eder. Embriyonal dönem kapsamında döllenen yumurta anne karnına yerleştirilmeden önce bebeğin cinsiyetini belirlemek mümkündür. Tüp bebek PGT yöntemi aslında genetik açıdan bozukluğa sahip olan embriyoları saptamak ve bunları ayıklamak için uygulanır. Dolayısıyla bebeğin cinsiyetini seçme konusunda da işlevseldir. Bu hususta istenen cinsiyeti belirlemek için başarı oranı yüzde 99 olarak bilinir.

Tüp Bebek Riskleri

Tüp bebek tedavisi, embriyo anne karnına yerleştirildikten sonra standart bir hamilelik ile aynı risklere sahiptir. Bununla birlikte kısa ya da uzun dönemde bazı durumlarda tüp bebek riskleri oluştuğu kaydedilmiştir. Tüp bebeğin kısa dönemdeki riskleri aşağıda sıralandığı gibidir.

 1. İlaçların kadınlarda oluşturduğu geçici yan etkiler, çoğunlukla hafif seyreder. Bu etkiler arasında mide bulantısı, baş dönmesi, ateş basması, alerjik reaksiyonlar vs. yer alır.
 2. Yumurta toplama işlemi esnasında kadınlara anestezi uygulanır ve operasyon, genellikle yaklaşık olarak 15 dakikada tamamlanır. Hasta, birkaç saat içerisinde eve dönebilecek durumda olsa da anestezi verilmesi bazı riskleri de beraberinde getirir.
 3. Ovaryen Hiperstimülasyon Sendromu, kadınlarda karın bölgesine sıvı birikmesini ve akabinde kusma & ağrı gibi durumların meydana gelmesini ifade eder.

Tüp bebek tedavisinde uzun dönem riskleri ise şunlardır:

 1. Çoğul gebelik
 2. Düşük
 3. Dış gebelik
 4. Psikolojik rahatsızlıklar
 5. Hamilelik şekeri (GDM – Gestasyonal diyabet)
 6. Erken gebelik komplikasyonları
 7. Gebelikte hipertansiyon
 8. Düşük doğum ağırlığı (2,5 kilonun altında)
 9. Doğumsal anomaliler

Doğru Bilinen Yanlışlar

Tüp bebek tedavisinde doğru bilinen yanlışlar arasında bebeğin cinsiyetini annenin yediklerinin belirlemesi yer alır. Örneğin tatlı yiyince bebeğin erkek olması ya da ekşi yiyince kız olması gibi, ancak bu durum gerçekliği yansıtmaz. Zira kadından alınan yumurta hücreleri, laboratuvar ortamında erkekten alınan spesifik bir spermden üretilebilir. Bu da hekimin uygulayacağı teknik ile babadan istenen şekilde X ya da Y kromozomlu spermi seçebileceğini ifade eder, yani bebeğin cinsiyeti belirlenir.

Aynı zamanda tüp bebek tedavisi ile kalınan gebeliklerde düşük ihtimalinin daha yüksek olduğu düşünülmektedir. Ancak yapılan araştırmalara bakıldığında normal gebelik ile tüp bebek tedavisi ile birlikte meydana gelen gebeliklerdeki düşük oranları arasında çok az bir fark olduğu görülmüştür.

Bir diğer doğru bilinen yanlış ise embriyonun anne karnına transfer edilmesinin ardından çiftlerin ilişkiye girmesinin gebeliğe zarar verecek olmasıdır. Aslında cinsel ilişkiye girmek, embriyonun anne rahmine yerleştirilmesinde ya da sonraki süreçte bir risk teşkil etmez. Lakin tıpkı doğal yollar ile gebe kalınan hamileliklerde olduğu gibi bazı durumlarda hekimler, cinsel ilişki konusunda sınırlandırmalar getirebilir. Dolayısıyla öncelikli olarak hekim tavsiyesine uymak gerektiği unutulmamalıdır.

Bunun gibi daha bir çok açıklayıcı yazıyı sitemizde bulabilirsiniz. Sizin için seçtiğimiz meme büyütme ameliyatı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. Sağlıklı günler dileriz.

About makromasti

Check Also

Memenin Alınması – Mastektomi Ameliyatı

Memenin tümünün cerrahi olarak alındığı operasyona mastektomi denir. Memenin alınması, bazı durumlarda meme kanserinin tedavisi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir