meme

Ergenlikte Memelerin Fazla Büyümesi

Erken yaşta memelerin büyüdüğü evre süt kanallarının oluşumunu tamamladığı bir dönemdir. Kılcal damarların çalışma kapasitesi artar. Bu da meme dokusunun daha iyi beslenmesine ve dolayısıyla fazla büyümesine sebep olur. Ergenlikte memelerin fazla büyümesinin nedeni daha çok genetiktir. Genellikle annede ya da yakın aile fertlerinde de gözlenmektedir. Bu durum hormonal bir bozukluk değildir. Gençlik döneminde memeler büyümeye başladığında vücudun hormon dengeleri değişir.

memelerin asiri büyümesi

Ergenlik çağlarında memelerin hassasiyetinin artmasıyla birlikte hızlıca memelerde hacmen bir büyüme gerçekleşebilir. Bu dönemde meme sertliğini korur ve dokunmaya karşı hassasiyet oluşması normaldir. Meme başı genişler, ciltte yer yer incelmeler meydana gelir. Memelerin fazla büyümesi tıbben gözlemlenmiş ancak oransal görülme sıklığı çalışılmamış bir durumdur.

Tıpta meme büyümesini bloke eden bazı ilaçlar denenmiştir. Ancak erken yaşlarda vücudun endokrin dengesini bozabileceğinden hekimler tarafından tavsiye edilmez. Ayrıca ilaçların başarı yüzdesi düşüktür.

Memelerin fazla büyük olması genç yaşlarda utangaçlığa sebep olabilir. Memelerini saklamak için öne eğilerek yürümeyi alışkanlık haline getiren kadınların sayısı oldukça fazladır.Bu alışkanlık boyun fıtığı ya da kamburluk gibi problemlere sebep olabilir.

Ancak tüm bunlara rağmen ameliyat olma kararı oldukça risklidir. Erken yaşlarda meme küçültme ameliyatı yaptıran hastalarda tekrar nüks etme sıklıkla gözlenmiştir. Bu sebeple büyüme çağında genellikle meme küçültme operasyonu tavsiye edilmez.

Büyük memeli kadınların süt kanalları ve süt bezleri oldukça gelişmiştir. Ve süt kanalları meme iç dokusunun tamamına yayılmış vaziyettedir. Göğüslerinizi küçültmek istiyorsanız süt kanallarının ve süt bezlerinin zarar görme ihtimalinin olduğunu da bilmelisiniz. Meme başının fonksiyonunu tamamen yitirdiği ameliyatlarda emzirme artık mümkün olmayacaktır. Ayrıca erken yaşlarda memenin tekrar büyümeye devam etmesi ihtimali vardır. Böyle bir durumda beklemek hasta için iyi durum olacaktır.

Mememin büyümesini istemiyorum ne yapmalıyım?

Kız çocuklarında meme 10-13 yaş arasında büyümeye başlar. 18-22 yaşına kadar büyümeye ve gelişmeye devam edebilir. Bu yaşlardan sonra meme sarkmalarla ya da kilo alıp vermelere ve doğuma bağlı olarak büyür ya da küçülebilir.

Memenin büyümemesi için yapmanız gerekenler

  • Meme bedenin yağ depoladığı bir bölgedir. Kilo aldığınızda göğüsler büyümesinin nedeni vücuttaki yağlanmanın artmasıdır. Düzenli ve sağlıklı beslenerek vücudunuzdaki yağ oranınızı düşürmelisiniz.
  • Yanlış sütyen kullanımı da yıllar içinde zaten büyük olan göğüslerin sarkmasına sebep olabilir. Bu sebeple toparlayıcı bir sütyenle memelerin alttan desteklenmesi sarkmaların önüne geçecektir. Sarkık göğüsler olduğundan daha büyük görünürler.
  • Gebelik döneminde süt kanallarının genişlemesi ve dolmasıyla meme hacmi tekrar artacaktır. Bir yıllık emzirme döneminden sonra memelerde küçülme meydana gelir. Hamilelikte fazla kilo almamaya çalışın. Bunun sebebi hamilelik döneminde alınan kiloların geri verilmesi ile süt bezlerinin emzirmeden sonra büzüşmesidir.

About makromasti

Check Also

Memenin Alınması – Mastektomi Ameliyatı

Memenin tümünün cerrahi olarak alındığı operasyona mastektomi denir. Memenin alınması, bazı durumlarda meme kanserinin tedavisi …

One comment

  1. buyuk sutyen giyerseniz tabikide gogusleriniz o sekli alacak birde kilolusaniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir