meme

Meme Küçültme Ameliyatı Yaptıran Olan Var Mı?

Meme Küçültme Ameliyatı Yaptıranlar

Bu yazımızda meme küçültme ameliyatı yaptıran kadınların yaşadıkları deneyimleri sizlere aktaracağız. Meme küçültme ameliyatı olma kararını almak oldukça zordur. İnternette bir çok olumlu ve olumsuz haberler ve tavsiyeler bulunmakta. Bunları teker teker ele alarak ameliyat yaptırma kararını daha kolay alabilmenizi sağlayacağız.

meme kucultme yaptiranlar

Genç yaşlarda (18-25 yaş aralığı) küçültme ameliyatı yaptıran kadınlar daha çok psikolojik sebeplerden dolayı ameliyat kararı aldıkları gözlenmiştir. Vücuduna oranla çok büyük göğüslere sahip genç kadınlar gerek çevredeki bakışlardan rahatsız olması, gerekse kıyafet ve sütyen bulmakta zorluk çekmesinden dolayı doğumdan önce ameliyat olmak istemektedir. Ancak genç yaşta henüz doğum yapmamış olan kadınların ameliyat yaptırmak istemesi doktorların tavsiye etmediği bir durumdur.

Ayrıca ingilizce bilenler için: https://www.doctorsophie.com/beautyandbreastblog/2019/1/28/breast-reduction-surgery-the-ultimate-weight-loss-and-lifestyle-procedure

20 yaşında meme küçültme ameliyatı olan bir hasta

20 yaşında meme küçültme ameliyatı yaptıran Gülşah M. tecrübelerini şu şekilde aktarıyor.

“Göğüslerimin giderek büyümesi beni psikolojik olarak rahatsız etmeye başlamıştı. Doktorum meme küçültme ameliyatı sonrası süt kanallarımın zarar göreceğini bana söylemesine rağmen kendi rızam ile ameliyata karar verdim. Ameliyat oldukça zor ve iyileşme süresi de epey sürüyor. Ameliyat sonrası göğüslerim istediğim boyuta indirildi. Ancak görsel olarak memnun olduğumu söyleyemem. Meme uçlarım küçüldü ve ameliyat olalı yaklaşık bir sene olmasına rağmen dikiş izleri kaldı. Süt kanallarım kapandı mı bilemiyorum. Doktorum operasyon sonrası süt bezlerinde kısmen zarar meydana gelmiş olabileceğini söyledi.”

23 yaşında küçültme ameliyatı ve emzirme problemi

23 yaşındaki bir diğer hasta Meltem S. ise süt kanallarının kısmen kapandığını ve emzirmede problem yaşadığını şöyle anlatmış.

“Göğüslerim yüzünden istediğim kıyafetleri alamıyordum. Özellikle gezmeyi çok sevmeme rağmen tatillerde mayo ve bikini bulmak veya bulsam da giymek benim için büyük bir çileydi. 23 yaşındayken (3 sene önce) meme küçültme ameliyatı oldum. Operasyon sonrası göğüslerimde ağrılar ve sızılar epeyce bir süre devam etti. 5-6 ay sonrasında dikiş izleri hariç görsel olarak göğüslerimin yeni görüntüsünden memnun olduğumu söyleyebilirim. Şu an 3 aylık bir bebeğim var. Sağ göğsümde süt kanalları neredeyse tamamen kapandı. Sol göğsümden ise kısmen süt geliyor.”

19 yaşında Amerikalı genç hasta

19 yaşındaki Amerikalı bir hasta ülkesinde yaptırmış olduğu ameliyattan ve sonrasında yaşadığı problemlerden şu şekilde bahsediyor.

“Memelerimi 19 yaşında bir operasyonla küçülttürdüm. Ancak yaralarım tam da iyileşmeye başladığı zamanda göğüslerimin tekrar büyüdüğünü hissetmeye başladım. Doktorum beni bu konuda uyarmıştı ancak ben tekrar operasyon geçirmek zorunda kalacağımı tahmin etmiyordum. 22 yaşında tekrar bir ameliyat olmak zorunda kaldım. Şu an için süt kanallarımın kapanıp kapanmadığını bilmiyorum. Çünkü henüz bir çocuk sahibi değilim. Biraz pahalı olsa da profosyonel markaların sütyenlerini kullanarak göğüslerinizi olduğundan küçük gösterebileceğinizi unutmayın. Ve benimle aynı hataya düşmeyin. Meme küçültme ameliyatı doğum sonrası yaptırmak yani ilerleyen yaşlarda yaptırmak sizin için en doğrusu.”

Orta yaşlı kadınlarda meme küçültme

35 yaşında meme küçültme ameliyatı yaptıran Zeliha S. ise yaşadığı deneyimi şöyle anlatmış.

“Evli ve 2 çocuk annesiyim. Operasyonumu istanbul’da özel bir hastanede yaptırdım. Zaten F cup olan göğüslerim doğum sonrası iyice büyümeye ve sarkmaya başlamıştı. Operasyonla göğüslerim B cup’a kadar küçülttürdüm. Ameliyat sonrası meme altı ve meme çevresini hijyenik tutmak cildinizin iyileşme süresini hızlandıracaktır. Deri de kısmi kararmalar ve şişlikler epeyce bir süre devam ediyor. Ancak şu an göğüslerimin görüntüsünden memnunum. Deneyimli bir doktor seçmenizi tavsiye ederim.”

41 yaşında doğum sonrası meme küçültme ameliyatı

41 yaşında operasyon geçiren bir diğer hasta Melek A. şöyle anlatıyor.

“Bir çocuk annesiyim. Tekrar doğum yapmayı planlamadığım için bu ameliyata karar verdim. İyileşme safhası her hastada farklı seyrediyor anlaşılan. Çünkü ben operasyon sonrasında dayanılmaz ağrılar çekmedim. Bu kişinin acı eşiğiyle mi ilgili ya da dokuların kendini yenileme hızıyla mı ilgili bilemiyorum. Benim problemim sağ ve sol göğüsüm arasında asimetri oluşması oldu. Ameliyattan hemen 1 ay sonra aslında bunu fark etmiştim ve doktora gittim. Doktorum iyileşmenin devam ettiğini ve düzelme olacağını söyledi. üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen asimetri düzelmedi. Doktorum asimetrinin olabileceğini operasyon öncesi yazılı bir kağıtta bana bildirmişti. Ancak ben beni bu kadar rahatsiz edebileceğini tahmin etmemiştim.”

İleri yaşlarda göğüs küçültme operasyonu

52 yaşında Türkiyede yaşayan Rus kökenli Mila S. yaşadıklarını şöyle anlatıyor.

“Yaşla birlikte göğüslerim iyice sarkmaya ve sırt ağrılarım artmaya başlamıştı. Operasyon oldukça başarılı geçti. Ağrıları ve acıları saymazsak benim için sonucu güzel bir operasyon oldu. Memelerim H cup’tan C cup’a küçültüldü. Göğüslerimin dik görünmesi ve şekilli durması için doktorumun avrupadan ithal olduğunu söylediği silikonlarla desteklendi. Umarım herkes ameliyat sonrası istediği ölçülere ve sağlığa kavuşur.”

 

About makromasti

Check Also

Memenin Alınması – Mastektomi Ameliyatı

Memenin tümünün cerrahi olarak alındığı operasyona mastektomi denir. Memenin alınması, bazı durumlarda meme kanserinin tedavisi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir