meme

MEME KÜÇÜLTME

Meme Küçültme Ameliyatı

Meme Küçültme Ameliyatı göğüslerdeki fazla yağ ve deri dokusunun cerrahi operasyonla alınması işlemidir. Meme küçültme ameliyatını estetik cerrahlar gerçekleştirir. Hastanın vücut oranına uygun meme boyutu operasyonla yeniden oluşturulur. Meme başının dokusunun canlığını ve emzirme yeteneğinin işlevselliğini korumak ameliyatın başarı hedefidir. Estetik görünüm beklentileri karşılanarak hastanın ruhsal olarak rahatlaması da önemlidir. Meme Küçültme Ameliyatı hakkında genel bilgileri, meme küçültme ameliyatı risklerini ve yapılma nedenlerini hakkında ön bilgi almak için yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

meme küçültme operasyonu

Büyük memeleri olan kadın hastalar omuz, boyun ve sırt ağrıları gibi yakınmaların yanı sıra ileri safhada solunum yetmezliği ve kan dolaşım güçlükleri gibi problemlerle hastaneye başvurmaktadır. Ayrıca meme altında sürtünmeden dolayı meydana gelen cilt sorunları da sıkça rastlanan bir durumdur. Kıyafet bulmakta zorluk ve fiziksel aktivitelerin kısıtlanması, hastayı psikolojik olarak olumsuz etkileyen diğer faktörlerdir. Göğüslerinizin vücudunuza göre çok büyük olduğunu düşünüyorsanız ve bu sebeple sağlık problemleri yaşıyorsanız meme küçültme ameliyatı olabilirsiniz.

Karşılaşılan sağlık problemleri şu şekilde sıralanabilir.

 • Meme altında kızarıklık ve pişik
 • Memelerin vücudu öne doğru eğmesiyle sırtta ve boyunda ağrıya neden olması
 • Bazı fiziksel aktiviteleri yerine getirmekte güçlük

Aşağıdaki durumlarda meme küçültme ameliyatı genellikle önerilmez.

 • Sigara içenler
 • Çok kilolu hastalar
 • Şeker hastaları ve kalp rahatsızlığı olanlar
 • Ergenliğini tamamlamamış olanlar
 • Henüz anne olmamış genç kızlar

Ameliyatla birlikte 1-2 beden göğüsler küçültülebilir. Gigantomasti (aşırı büyük meme) vakalarda 3-4 beden kadar göğüsleri küçültmek mümkündür. Ameliyat sonrası hastanın vücut büstü yeniden şekillendirilir. Böylece hastanın fiziksel ve ruhsal sağlığı iyileştirilir. Fiziksel kısıtlamalar ortadan kaldırılmış olunur.

Meme Küçültme Ameliyatı olmak isteyen hastanın yaşı, emzirme planı, hamilelik planı operasyon öncesi muayenede sorulur. Hastanın alerji durumu, sigara içip içmediği, bağışıklıkla ilgili hastalığı olup olmadığı önemlidir. Sigara içen hastalar için uygun bir ameliyat değildir. Meme kanseri risk faktörü değerlendirilmesi yapılır. Ailede meme kanseri geçmişi var mı sorulur. Vücut kitle endeksi de önemli bir faktördür. Aşırı kilolu hastalarda ameliyattan önce diyet önerilir.

meme küçültme ameliyatı önce ve sonrası
başarılı bir meme küçültme operasyonu

Operasyon meme hacmini kalıcı olarak azaltarak büst vücut figürünü yeniden yapılandırma esaslıdır. Operasyonun başarı hedefi büyük olan meme dokusunu azaltırken, göğüsün his canlılığının, süt kanallarının ve meme ucunun zarar görmemesidir. Ancak Operasyon öncesi doktorunuzun muayene öncesi size olası risklerden bahsedecektir. Bu riskler her hastan için aynı değildir. Hastanın meme yapısına ve yaşına göre riskler azalacak ya da artacaktır. Yaklaşık 3 saat süren bir işlemdir. Bu süre ameliyatın hedefine göre artabilir.

https://www.plasticsurgery.org/photo-gallery/procedure/breast-reduction/case/39189

Fotoğrafta Amerika Plastik Cerrahi Derneğinden Doktor Michael A. Bogdan’ın yaptığı başarılı bir operasyonu görüyoruz. 24 yaşında G cup büyüklüğünde göğüslere sahip genç bir kadın. Operasyon sonrası meme B-C cup ebatlarına indirgenmiştir. Operasyonda meme başı küçültülerek yukarı taşınmış. Fazla deriler ve meme dokusu çıkarılarak operasyon tamamlanmıştır.

Yukarıda linkini verdiğimiz Amerika Plastik Cerrahi Derneğinin resmi web sitesinden diğer karşılaştırmalı görüntülere de ulaşabilirsiniz.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat genel anestezi altında yapılmaktadır. Bir ila iki gün hastanede kalmak gerekir. Operasyon 3-5 saat arasında sürmektedir. Ameliyattan önce doktor hastanın doğum planı olup olmadığı sorar. Gerektiği taktirde ultrason ve mamografi istenebilir. Hastanın meme büyüklüğüne, cilt yapısına ve vücut figürüne göre bir operasyon yöntemi seçilir. Klinikte hastaların büyük bir çoğunluğu sağlık sorunlarından yakındığı için meme küçültme operasyonuna karar verdiği saptanmıştır. Çok az hastanın estetik değişiklik amacıyla bu kararı aldığı bilinmektedir.

meme küçültmede klasik operasyon adımları
Meme Küçültme Operasyonu Adımları

Küçültme ameliyatında meme başı etrafından ve meme altına doğru kesi yapılır. Fazla yağ dokusu alındıktan sonra deriler dikiş veya yapıştırma yöntemi ile birleştirilir. Ameliyat sonrasında ağrı olması normaldir. Ağrılar bir kaç hafta azalarak devam eder. Memeleri çok sarkmış ve çok büyük memeleri olan hastalarda daha çok kesi ve doku alındığı için dikişlerin iyileşme süresi de artacaktır. 6-7 aylık bir period sonrası cilt kendi rengine gelecek ve dikişler daha az görünür hale gelecektir.

Operasyonu animasyon olarak görebileceğiniz aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederiz. Videoda geleneksel yöntem anime edilmiştir.

https://www.youtube.com/watch?v=DZx2qTlSeVE

Meme Küçültme Ameliyatı iyileşme süresi ne kadardır?

Ameliyat sonrası eğer herhangi bir komplikasyon gözlemlenmez ise ertesi gün taburcu olunur. Ameliyatta doku kaybı ve kesikler olduğu için ağrılar olur. Ağrı kesici kullanımı gereklidir. Ayrıca buz uygulaması tavsiye edilir. İlk 10-15 gün ev istirahati tavsiye edilir.  İlk birinci ve ikinci hafta doktor kontrolü yapılır. Aksi bir durum olmaz ise ikinci haftada dikişler alınır. Dikişlerin alınmasından sonra hasta günlük yaşamına başlayabilir. Ancak göğüslere baskı uygulamayan sporcu sütyenlerini ilk 8 hafta kullanmanız önerilir.

Ağrılar ve batmalar genellikle ilk 4 ayda sonlanır. Ancak bu süre 6 ila 12 ay da sürebilir. Yatış pozisyonunuz, kıyafetleriniz ve vücut fizyolojiniz iyileşme sürenizi uzatır ya da kısaltır. Ameliyat sonrası doktorun tavsiyelerine harfiyen uymak iyileşmeyi kısaltacaktır.

Kaç Yaşında Meme Küçültme Ameliyatı Yapılabilir?

Operasyon genç yaşlarda tavsiye edilmez. Süt kanallarının kapanma ihtimali %20-%25 ‘dir. Süt kanalları kapanırsa emzirme mümkün olamamaktadır. Ayrıca operasyon sonrasında hipertrofi tekrarlayabilir. Yaşı genç olan kadınlara diyet uygulaması ve doğru sütyen yönlendirmesi yapılarak yer çekimine karşı memenin hipertrofi geliştirmesinin önüne geçilir. Eğer hasta operasyon kararını almış ise gerekli bilgilendirmeler yapılır. Riskleri miminuma indirecek bir operasyon yöntemi belirlenir. Bu noktada sorumluluk hastaya ait olacaktır.

Meme Küçültme Ameliyatının Riskleri

Türk Plastik cerrahi derneğinin aşağıda linkini verdiğim resmi sitesinde özetle bu konudan şu şekilde bahsetmektedir. Ameliyat sonrası kadınların bir kısmının bebek emzirmekte bir problem ile karşılaşmadıklarını, lakin laktozyon sisteminin ameliyat sonrasında çalışıp çalışmayacağını hastaya garantisinin verilemeyeceğinden bahsetmiştir. Linki tıklayarak Plastik Cerrahi derneğinin Resmi Web Sitesinden yararlı diğer başlıkları da okuyabilirsiniz.

http://www.plastikcerrahi.org.tr/menu/26/meme-kucultme

Meme küçültme ameliyatının riskleri kısaca şöyle sıralanabilir

 • Emzir yetisinin azalması ya da tamamen kaybolması
 • Erken yaşta yaptırılan ameliyatlardan sonra bazen ikinci bir ameliyata daha ihtiyaç duyulması
 • Operasyon sonra ciltte kararması gibi cilt kayıpları
 • Meme ucunun hissiyatının kaybolması
 • Memede genel his kayıpları yaşanması

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra Emzirebilir miyim?

Ameliyat sonrası emzirme yetisi kaybolabilir. Bu hastanın meme yapısına göre değişir. Emzirmeyi sağlayan süt bezleri ve süt kanalları operasyon esnasında ne kadar hasar gördüğüyle alakalı bir durumdur. Çok büyük ve sarkık göğüslü hastalarda emzirme yetisi kaybolma ihtimali yüksektir. Bunun sebebi çıkarılacak doku miktarı ile birlikte süt kanallarının da alınma miktarının da artmasıdır. Bu sebepten dolayı muayene edilmeden hastaya net bir şey söylenemez. Hastaya bu ihtimalin oluşabileceği ameliyat öncesinde söylenir.

Ameliyatla Memeler Kaç Beden Küçültülebilir?

Göğüslerin kaç beden küçülebileceği operasyonun hedeflerine bağlıdır. Eğer hasta genç ve ileride çocuk yapmayı, emzirmeyi düşünüyor ise süt kanallarının zarar görmemesi için büyük bir kitle almak mümkün olmayacaktır. Süt bezleri ve kanalları operasyon sırasında zarar görebilir. Ancak tekrar emzirme düşünceniz yok ise operasyonla istediğiniz bedene göğüsleriniz küçültülebilir. Çok büyük göğüslerin operasyon ile çok küçük bir bedene dönüştürülmesi sırasında memeden alınan doku miktarı fazla olacaktır. Bu sebeple memede his kaybı gibi durumlar meydana gelebilir.

Meme Küçültme Ameliyatı sonrası iz kalır mı?

Meme Küçültme Ameliyatından iki buçuk ay sonra çekilmiş bu fotoğrafta iyileşmenin kısmen sağlandığını görüyoruz.

meme küçültme dikiş

Ameliyat sonrasında meme altında meme başı çevresinde ve meme altından meme başına doğru gelen hatta kesik ve dikiş izleri kalır. Ancak bu ilerleyen yıllarda giderek azalacaktır. Dikişler genellikle ikinci haftada alınır. Ameliyat sonrasında meme bölgesinde iltihaplanma olmaması için bölgesel hijyene dikkat etmek gerekir. Kanamanın ve gerilmenin az gerçekleşmesi iyileşme hızını arttıracaktır. Bu sebeple meme bölgesini iyi korumak özellikle 2 hafta dikkatli olmak gerekir.

En iyi Meme Küçültme Ameliyatı Doktorları

Meme küçültme ameliyatı yapacak olan doktorun tecrübesi önemlidir. Büyük şehirlerde tecrübeli doktor sayısı oldukça fazladır. Ancak küçük şehirlerde yaşayan hastalar bu konuda zorluk çekmektedir. Bu sebeple operasyon için büyük şehirlere gelmek durumunda kalmaktadırlar.

Meme küçültme operasyonu yaptırmak istediğiniz doktoru google da aratarak daha önce giden hastaların yorumlarına göz atabilirsiniz. Sizi iyi dinleyen bir doktor operasyon beklentilerinizi daha iyi karşılayacaktır. Konusunda uzman doktorlar sizin ameliyata uygun olup olmadığınızı belirleyerek işe başlarlar. Eğer Ameliyata uygun şartları sağlamıyorsanız ameliyatın başarı oranı da düşük olacaktır.

Meme Küçültme Ameliyatı Ücreti

Göğsümü küçültmek istiyorum düşüncesinde olan birinin operasyon fiyatlarını ve bu fiyatların sigorta kapsamında olup olmadığını bilmek istemektedir. Ancak bu sorunun net cevabını verebilmek için hastayı muayene etmek gerekir. Bazı özel şartlar dışında Sosyal Güvenlik Kurumu SGK göğüs küçültme ameliyatı ücretini karşılamamaktadır. Ücreti devletin karşılaması için sağlık raporu gerekmektedir. Özel sigortalarda zaten böyle bir imkan sağlamamaktadır. Operasyonun fiyatları şehirlere, hastanelere ve hastaya uygulanacak yönteme göre değişkenlik gösterir. 2020 haziran ayı ortalama fiyatlar şu şekildedir.

Eğer 2020 yılında bu operasyonu yaptırmak isterseniz 12000TL-25000TL arası bir ücret ödeyeceksiniz. Bu ücretler daha da artarabilir. Verdiğimiz fiyatlar tamamen ön bilgi verme amaçlıdır. Ancak unutulmamalıdır ki meme tipi ve uygulanacak olan yöntem ücretteki asıl belirleyici faktördür. Resimde çeşitli meme tiplerini görebilirsiniz.

büyük memeli kadınlarda meme başı hizası

Göğüs Küçültmek İçin Neler Yapılabilir?

Rekonstrüktif Ameliyat

Bu yöntemi sayfamızda uzun bir şekilde anlattık. Yukarıdaki başlıklardan operasyon detaylarını öğrenebilirsiniz. Ameliyatların başarı yüzdesi hastanın beklentilerine, yaşına ve en önemlisi meme yapısına değişebilir. Plastik cerrahi tarafından uygulanır. Meme yapısı tamamen değiştirilerek yeni bir büst oluşturulur.

Meme Liposuction (Yağ Aldırma)

Liposaksin yöntemi ile meme küçültme ameliyatı her hastaya uygun bir yöntem değildir. Çok nadiren uygulanabilmektedir (%1 hastaya uygun). Memeden yağ alımı sonrası meme derisinin kendini toplayabilmesi için cilt dokusunun canlı olması gerekmektedir. Orta ve ileri yaşlarda cilt yavaş yavaş gerginliğini kaybeder. Bu sebeple genç yaşlardaki kadınlar bu uygulamayı yaptırabilirler. Ayrıca meme başının ileri yönde olması gerekmektedir. Bunlardan daha önemlisi ise Memede yağ dokusunun fazla olması gerekmektedir. Hacmen az yer kaplayan yağ dokusu liposuction yöntemi ile alınamaz. Bu konuyla ilgili videoları makalelerimizden ulaşabilirsiniz.

Göğüs Küçültme Egzersizleri

Koltuk altınız ve göğüsleriniz birbirini takip eden kaslar ve doku gruplarıdır. Şınav çekerek göğüs kaslarını sertleştirebilirsiniz. Güçlü kaslar dokuları daha rahat bir arada tutarlar. Memedeki yağ dokusunu ancak doğru bir diet programı ile birlikte yapılan spor hareketleri eritebilir. Diğer bölgesel zayıflama yöntemleri işe yaramayacaktır. Spor yaparken büyük göğüslere uygun bir sporcu sütyeni tercih etmelisiniz. Aksi takdirde göğüsler koşu ve zıplamanın etkisiyle daha çok sarkabilir. Doğru sütyen ve giyimi bulduktan sonra sarkan göğüsleri toparlamak hareketleri yapılabilir. Bu hareketler çok büyük göğüslerde etkisini azaltır. Meme dokusunu bir arada tutan kaslar ne kadar güçlü olursa olsun, eğer meme hipertrofisi oluşmuş ise yer çekimi etkisini ortadan kaldırmak şarttır. Bu da ancak profesyonel olarak bedeninize tam olarak oturan bir sutyen ile mümkündür.

Doğru Kıyafet Seçimi ile Memelerin Küçük Gösterilmesi

Küçültücü sütyenler (minimizer) göğüslerin tamamını kapatırlar. Yukarı ve yanlara doğru meme dokusunun yayılabileceği alanda hacim sağlar. Böylelikle göğüsleriniz olduğundan 1-2 beden küçük görünecektir. Ancak kendinize uygun bedeni seçmeniz bu noktada kritiktir. Doğru bedeninizi öğrenmek için meme altından ve meme çevresinden ölçü almalısınız. Ve böylece iç giyim markalarının oluşturduğu tablolardan bedeninizi öğrenebilirsiniz. Toparlayıcı sütyenler ise geniş bir alana yayılmış meme dokusunu sütyenin alt kısmındaki balenler yardımı ile toparlar ve elbiseleriniz vücudunuza tam oturmasını sağlar. Ayrıca tekstil ürünlerinde renk kombinasyonları ile göğüslerinizi bir iki beden kadar küçük göstermeniz mümkündür. Ya da bir elbise kemeri ile belinizin inceliğini ortaya çıkarabilirsiniz. Bu göğüslerinizin bedeninizi şişman göstermesinin önüne geçecektir. Diğer bağlantılara da tıklayarak sitemizdeki güncel tavsiyelere ulaşabilirsiniz.