meme

Büyük Göğüslü Kadınlar için Sütyen Seçimi

Göğüsleriniz bedeninize göre büyükse eğer muhtemelen her sütyen alışverişinde çeşitli zorluklarla karşılaşıyorsunuz. Büyük göğüslü kadınlar için sütyen tavsiyesi vermek yerine her kadının beklentisine göre yönlendirme yapmanın daha doğru olacağını düşünüyoruz. Bu yazımızda büyük memeliler nasıl sütyen giymeli detaylı bilgiler vereceğiz. Göğüsleri küçük gösteren sütyenler ve büyük göğüslüler için sporcu sütyenleri gibi farklı kategorideki ürünleri inceleyeceğiz. Ancak bundan önce sütyen bedenlerinin nasıl hesaplandığını, numaraların ve harflerin ne anlama geldiğini kısaca bir hatırlayalım.

buyuk memeli kadinlar icin sutyen

Bilindiği üzere sütyen bedeninde iki temel bilgiye ihtiyaç vardır.

 

1)Göğüs Altı Çevresi: Bir mezura yardımı ile meme altından sırt kısmına doğru ölçüm yapılır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta mezura gevşek ya da sıkı tutulmamalıdır.

2)Göğüs Çevresi: Yine mezura yardımı ile memenin en geniş olduğu bölgeden ölçüm yapılır. Göğüsleri çok büyük olan ve göğüsleri sarkmış olan kadınlar hafifçe eğilerek ölçü almalıdır. Mezura çok sıkı ya da gevşek tutulmamalıdır.

sutyen bedeni hesaplama ölçü alma yöntemi

Bu iki ölçüyü aldıktan sonra bir beden tablosundan sütyen bedeni hesaplanır.  Aşağıda Krisline markasının hazırlamış olduğu tabloyu görüyoruz.

sütyen beden tablosu buyuk gogus icin

Bir kaç örnek verecek olursak;

Göğüs altı ölçünüz 80, göğüs çevresi ölçünüz 109 ise sütyen bedeniniz  80H dır.

Göğüs altı ölçünüz 90, göğüs çevresi ölçünüz 117 ise sütyen bedeniniz 90FF dir.

Ayrıntılı bilgi için Sütyen Cup Nedir? isimli yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Göğüsleri Küçük Gösteren Sütyenler

Göğsü küçük gösteren sütyenler toparlayıcı/minimizer/küçültücü gibi isimlerle satılan ürünlerdir. Küçük gösteren sütyen modelleri telli ve telsiz olmak üzere iki farklı türe ayrılır.

Telli olan sütyenler göğsün alt kısmından kavrayarak yukarı doğru memeleri kaldırır. Telli toparlayıcı sütyenlerin iç dolgusu yoktur. Eğer doğru beden sütyen kullanılır ise hem göğüslerin aşağı sarkması toparlanır hem de 1-2 beden göğüsler küçük gösterilebilir.

Telsiz sütyenler daha gündelik hayatta tercih edilebilir ürünlerdir. Balensiz oldukları için sporcu sütyenlerine benzetilebilir. Kaliteli dokumaya sahip sütyenler göğüsleri alttan ve kenarlardan esnek yapıları ile doğru şekilde sararlar. Göğüsleri küçük gösteren sütyenler arasında en konforlu yapıya sahip olan telsiz sütyenlerdir.

balensiz büyük cup sütyen

Sağlık ve konfor için göğüslerinize baskı uygulamayan bir sütyen tercih etmelisiniz. Balen dediğimiz sütyen teli belli zaman sonra göğüs kafesinize baskı uygulamaya başlayabilir. Bu da uzun süre sütyenle kalmayı zorlaştırır.

buyuk gogusluler icin telsiz sutyen

Yukarıdaki fotoğrafta telsiz bir başka model sütyen görüyoruz. Günlük yaşantınızda sizi rahat ettirmek için göğüslerinizi küçük gösteren sütyenlere iyi bir örnek.

Sporcu Sütyenleri

Büyük göğüslü kadınların bir diğer tercihi ise sporcu sütyenleridir. Sporcu sütyenleri rahat kumaşlardan yapılmış sütyenlerdir. Büyük göğüslü kadınlar için sporcu sütyenlerinin cup hazneleri doğru şekilde dizayn edilmiş olmalıdır. Büyük Cup sporcu sütyenlerine örnek olarak yine ithal bir ürün olan sporcu sütyenini gösterebiliriz.

büyük beden sporcu sütyeni

Büyük Göğüsler için Dik Gösteren Sütyen Modelleri

Göğüslerinizin dik görünmesini istiyorsanız balenli ve yarım cup sütyenler tercih etmelisiniz. Büyük göğüslü kadınlar dolgulu sütyenlerden uzak durmalıdır. Dolgular büyük göğüslü kadınların göğüslerini biçimsiz ve olduğundan daha da büyük görünmesine yol açarlar. Yarım cup sütyenler daha çok dekolteli kıyafetlere uygun sütyenlerdir. Sütyen cupı göğüs ucunun hemen üzerinde biter. Böylece hem şık hem de dik bir görünüm elde edilir.

half yarım kap sutyen

Büyük göğüslü kadınların özellikle özel günlerde tercih ettiği yarım cup sütyenlerden sizin de dolabınızda bir tane bulunmalı.

Büyük Full Cup Balenli Sütyenler

Büyük göğüslü kadınlar için balenli sütyen çeşitliliği bulmak oldukça zordur. Çoğu marka yalnızca A,B ve C cup üretim yapmaktadır. Bazı markalarda D,E,F cuplarda bulunmaktadır. Ancak D cup ve plus size bedenlerde çeşit sayısı çok azdır. İthal ürünler J,K,L,M ölçülerinde sütyenler bulma imkanı sağlarlar. Günlük kullanım için ve iş hayatında gömlek içine giyebileceğiniz bazı sütyen modellerini fotoğraflarda görebilirsiniz.

buyuk memeliler nasil sutyen giymeli

 

Fotoğraflarda da görüldüğü üzere sütyenler meme dokusunu tamamen kavrayarak göğüslerin biçimli görünmesini sağlamaktadır. Büyük göğüslü kadınlar nasıl sütyen tercih etmeleri gerektiğini anlamaları için önce bedenlerini doğru hesaplamaları gerekir. Her ölçüde sütyen bulmak mümkündür, ancak doğru ölçüleri saptamak önemlidir.

Balenli sütyenler her zaman için göğüslerinizin daha muntazam durmasını sağlar. Giydiğiniz abiyelerin veya elbiselerin vucuda daha iyi oturmasını sağlayacaktır. Bu da sizin özgüveninizi arttıracaktır. Büyük göğüslü kadınlar sütyen seçimlerini doğru yaparlarsa kazak gömlek gibi vücudu tam saran kıyafetler daha iyi duracaktır.

buyuk goguslu kadınlar icin sutyen secimi

Göğüsleri küçük gösteren sütyenler full cup olarak üretilirler ve göğüsleri alttan ve üstten tam olarak kavrarlar. Cildinize gün boyu dokunacak bir sütyenin iyi bir kumaştan üretilmiş olması lazımdır. Cildiniz hava almaz ise göğüsleriniz pişik gibi viral enfeksiyonlara maruz kalabilir. Kaliteli telli sütyenler meme altında kızarıklık oluşmasını engeller.

Büyük Beden Moda Sütyenler

Büyük göğüsleriniz varsa modaya uyum sağlamak çok zor. Ama imkansız değil. Küçük beden sütyenlerde kırmızı pembe lacivert gibi bir çok renk seçeneği varken büyük beden sütyenlerde siyah beyaz ve ten rengi dışında renk bulabilmek oldukça zor. Ülkemizde büyük beden üretimine ağırlık veren firmalarda dahi renk ve model çeşitliliği epey az. İstanbul gibi büyük şehirler yaşayanlar bu konuda bir tık daha şanslı. Transparan ve Dantelli modellerden bir kaç örneği sizler için derledik.

büyük beden cup sütyen

Yurtdışından ithal ürünlerin fiyatları belki bir tık daha pahalı olabilir ancak güzel görünmenin iç çamaşırıyla başladığını unutmayın. Bedeninize tam oturan bir sütyen üzerine giyeceğiniz gömleğin kazağın tisortün de güzel görünmesini sağlayacaktır. Ayrıca bir diğer yazımız olan büyük göğüslü kadınlar için giyim tavsiyelerini buradan okuyabilirsiniz. İngilizce bilen okurlarımız içinde buraya bir tane makale bırakalım.

En Büyük Sütyen Bedeni ve Sütyen Numarası Nedir?

En büyük sütyen bedeni 120cm dir. 120cm üzeri genelde üretim yapılmaz. Sütyen kopça uzatma parçası kullanılarak daha büyük ölçüler elde edilebilir. 120 cm meme altında yapılan ölçümü ifade eder. Meme büyüklüğünü ifade eden Cup ölçüsünde ise en büyük sütyen cup ölçüsü J dir. J Cup sütyenleri göğüsleri bedenine göre çok büyük kadınlar tercih etmelidir. J nin üzerinde yalnızca özel üretimler yapılmaktadır.

About makromasti

Check Also

Doğumun Yaklaştığını Nasıl Anlarım?

Gebelik süreci, her kadın için hem heyecanlı hem de meşakkatli bir yoldur. Bu sürecin sonuna …

One comment

  1. Şu sudyenlerin linkini koysaydiniz ah bir de keşke

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.