meme

Memede Damarların Belirginleşmesi

Memede damarların belirginleşmesi damarların genişlediği anlamına gelir. Büyük göğüsleri olan kadınlarda daha çok gözlemlenir. Memede genişleyen damarlar genellikle koyu mavi ya da yeşil renkte görünür. Bu görünen damarlar toplar damarlardır. Genellikle herhangi bir sağlık problemini yol açmazlar. Damarlanmanın bir kaç ayrı sebebi olabilir.

memede damarların genişlemesi

Gebelik döneminde de sıklıkla göğüslerde damar genişlemesi meydana gelebilir. Vücudun hormonal dengesi ve kan basıncı gebelik döneminde değişir. Memede süt bezleri ve süt kanalları olgunlaşır. Bunun bir sonucu olarak meme dokusunda kılcal damarlarda basınç değişikliği ve toplar damarlarda genişleme meydana gelir.

Ayrıca adet dönemlerinde süt bezleri ve süt kanalları irileşmesiyle birlikte damarlarda da belirginleşme olması normaldir. Bazı kadınlarda meme damarların genişlemesi, gebelik veya adet dönemi sonrasında tekrar eski damar çapına gelmeyebilir. Bu kişinin fizyolojik özelliklerine bağlıdır.

Varis damar genişlemesi anlamına gelir. Ancak memede görünen damar genişlemesi bacakta veya ayaklarda meydana gelen varisle aynı problemli durumları oluşturmaz. Görüntü olarak kişiyi rahatsız edebilir. Özellikle açık tenli kadınlarda damarlar daha net görünebilir. Skleroterapi tekniği ile memedeki damarlar bir ya da bir kaç seans sonrasında görünürlüğü belirgin ölçüde azalabilir. Skleroterapi anestezi gerektirmeyen bir tekniktir.

Meme küçültme ameliyatları sonrası kızarıklık ve morarma ile birlikte damar genişlemesi de meydana gelebilir. Bu operasyon sonrası geçici bir süre devam edebilir. Geçici bir durumdur. İngilizce bilenler linki tıklayarak ayrıntılı bilgi alabilirler.

Silikon protez ameliyatları sonrasında meme derisi gerildiği için sıklıkla damar belirginleşmesiyle karşılaşılabilir. Silikon ameliyatı olacak kişiler bu konuda önceden bilgilendirilir. Ancak anormal seviyede görünen damarlanma var ise doktora başvurulması gerekmektedir.

silikon meme damar belirginlesmesi

Kadınlarda menopoz döneminde vücut hormonal olarak keskin bir dönüşüme girer. Bu dönemde bir çok kadında meme dokusunda damarlar belirginleşir. Göğüslerdeki damarların genişlemesinin size çoğunlukla bir sağlık problemi yaşatmayacağını yazımızın başında belirtmiştik. Ancak yine de bu damarların görüntüsünden rahatsız iseniz bir doktora başvurmanızı ve skleroterapi hakkında bilgi almanızı öneririz.

Memede bulunan ana damarları aşağıdaki görselde görebilirsiniz. Bazen bu ana damarlarda tramboz meydana gelebilir. Ağrı yapması dışında genellikle büyük bir soruna yol açmazlar. Ancak genel olarak vücudun tamamını tutacak bir tramboz olup olmadığının araştırılmasında fayda vardır.

memedeki damarlar

Meme Kanseri, Kitle ve Damarlar

Bu soru oldukça fazla kez sorulmuş ve cevabı aranmıştır. Meme kanserinde memede oluşan kitle damarların genişlemesine sebep olabilir. Ancak yalnızca %2 kadında meme kanseri habercisi olarak meme damarlarında genişleme olduğu gözlemlenmiştir. Ki bu tek başına hiç bir sağlık probleminin belirleyici olamaz. Ancak ağrı ve kitle hissiyatı var ise doktor muayenesine gitmekte fayda vardır. Memede kitle var ise ağrı yapabilir ve damarlarda genişleme meydana getirebilir.

Meme sağlığına ve kontrollere gerekli özen gösterilmeli ve kişinin kendini takip etmesi gerekmektedir. Her hastalıkta olduğu gibi hastanın kendinin iyi takip etmesi meme kanserinde de çok önemlidir. Erken teşhis tedavi süresini kısaltacaktır.

Memede Damarlanma Tedavi Prosedürü

Eğer memenizde anormal bir damar belirginleşmesi varsa bir genel cerrahi uzmanına gitmeniz tavsiye edilir. Doktor gerekli gördüğü taktirde sizden memografi isteyebilir. Elle muayene ile kitle ve hassasiyet kontrolü yapılır. Eğer herhangi bir iltihaplanma, kitle veya tıkanma gözlemlenmez ise sorunun mekanik olabileceği düşünülebilir. Memelerinize uygun olmayan sütyenler zamanla memenizi tahriş eder. Bu sebeple doğru cup sütyeni kullanmak meme sağlığınız için en önemli noktalardan birisidir. Göğüslerdeki yer çekimi etkisini minimuma inmesi memede oluşacak bir çok sağlık problemininde önüne geçecektir.

Büyük Meme Neden Daha Damarlı Görünür

Meme dokusunun büyük olması daha fazla ve geniş süt bezi, daha geniş damarlar anlamına gelir.  Ayrıca hacmin geniş olmasından dolayı yağ ve bağ dokuların da yer çekiminin etkisiyle aşağı doğru sarkma meydana gelir. Vücut geniş canlı dokuyu işlevsel tutabilmek için daha geniş damarlara ihtiyaç duyacak ve basıncında etkisiyle damarlarda genişleme meydana gelecektir. Eğer memedeki yağ dokusu az ise ve açık tenli iseniz damarlar olduğundan daha belirgin yeşil mavi mor renklerde dışarıdan gözlenebilir duruma gelir.

büyük memede damarlanma belirginleşme

Burada yapılması gereken yerçekiminin etkisini minimuma indirmektir. Büyük memeler yalnızca damarlanma değil diğer sağlık problemlerine de sebep olabilir. Kalıcı sırt ağrıları kamburluk gibi vücut postürünü direk ilgilendiren hastalıklara sebebiyet verebilir.

About makromasti

Check Also

Memenin Alınması – Mastektomi Ameliyatı

Memenin tümünün cerrahi olarak alındığı operasyona mastektomi denir. Memenin alınması, bazı durumlarda meme kanserinin tedavisi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir