meme

Sağ/Sol Meme Büyüklük Farkı – Meme Asimetrisi

Kadınlarda meme büyüklük farkı olması oldukça sık rastlanan bir durumdur. Büyük göğüsleri olan kadınlarda fark daha gözle görülebilir durumdadır. Bazı durumlarda hacmen %30 a kadar fark gözlemlenebilir. Sağ ya da sol göğüs diğerinden daha büyük olabilir. Tıpta meme asimetrisi kapsamında değerlendirilir.

meme asimetrisi sol meme buyuk sagdan

 

Özellikle kalbinde bulunduğu vücudun sol tarafındaki meme, sağ memeye oranla daha büyük olabilir. Kadınların bir çoğunda sol meme hacim olarak daha büyüktür. Ancak sağ memenin daha büyük olduğu durumlarda olabilir. Neden Sol memenin sağ memeden daha büyük olduğunun iki ayrı cevabı olabilir.

Birincisi; vücudun sol tarafı sağ tarafına oranla hormonal değişikliklere daha duyarlıdır. Bağışık sistemi bu noktada asimetrik davranabilir. iltihaplanmalara ve herpes cinsi virüslerde de sağ memeye oranla sol memede görülme ihtimali daha yüksektir.

İkincisi insanların büyük bir çoğunluğu sağ elini kullandığı için emzirme dönemindeki anneler emzirme pozisyonlarında sağ eli rahata çıkması için bebeklerini sol memeleriyle daha çok emzirirler. Emzirme döneminde memede sarkma ve hacim farklılıkları meydana gelebilir.

Göğüste asimetri ergenlik öncesinde ve devamında vücudun artan östrojen seviyelerine daha çok tepki vermesi ile birlikte başlar. Ancak bu asimetri memelerle sınırlı değildir. Ergenlik döneminde hem kadınlarda hem de erkeklerde vücudun belli bölgelerinde asimetriler meydana gelir. Bunlar kimi zaman gözle tespit edilebilecek kadar büyük farklardır. Ama çoğunlukla hiçbirimiz ufak asimetrilere dikkat etmeyiz.

Genç kadınlarda ergenlik döneminde ortaya çıkan iki meme arasındaki boyut farkı için panik yapılmaması gerekir. Ergenlik döneminin bitmesini hatta emzirmenin tamamlanmasına kadar meme büyümeye ve hacim kazanmaya devam edebilir. Bu sebeple erken yaşlarda bir operasyonu genellikle doktorlar tavsiye etmezler.

Bazen bu hacim farkı sizi psikolojik olarak kötü etkileyebilir. Güven eksikliği ve iç ve dış giyim bulmakta sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Ancak unutulmamalıdır ki bu sizin aynada dikkatli olarak baktığınızda görülebilen bir fark olabilir.

Memede Hacim Farkı İçin Neler Yapılabilir?

Doktora gitmeden evde yapabileceğiniz tek şey iç çamaşırınıza bir dolgu hazırlayarak bu farkı kapatmak olacaktır. Bunun dışında rekonstrüktif cerrahi uygulanabilir. Bunun için bir estetik cerraha başvurmanız gerekmektedir. Hekiminiz memenin genel görüntüsüne bakarak bir operasyon yöntemi belirleyecektir. Burada 3 temel yöntem izlenebilir.

1-Küçük olan memeye protez silikonlar kullanarak diğeriyle hacim eşitliği sağlamaya çalışmak

2-Büyük olan memeye meme küçültme uygulaması yaparak hacim asimetrisi hedeflemek

3-Her iki memeye de rekonstrüktif operasyon uygulayarak simetri sağlamak.

Üçüncü yöntemde memeye silikon ya da küçültme operasyonu uygulanır. Ya da her ikisi birlikte silikon uygulanabilir. Doktorunuz memenizdeki asimetriyi gördükten sonra size en uygun olan yöntemi belirleyecektir. Bu sizin meme yapınıza, yaşınıza ve emzirme durumunuza bağlıdır. Her hasta için farklı bir yöntem belirlenebilir.

Özellikle evlilik dönemine giren kadınların bu büyüklük farkından dolayı operasyon olmak istediği bu dönemde  çok fazla gözlemlenmiştir. Meme küçültme ya da meme büyütme tekniklerinde memenin seksüel hislerinin kaybolma riski olduğu için genellikle operasyon ileri ki yaşlara ertelenir. Meme ucu süt kanalları ve süt bezleri meme operasyonlarında zarar görme ihtimali vardır. Özellikle meme küçültme ameliyatlarında eğer meme dokusu çok büyük ise his kaybı ve süt kanallarında problem olma ihtimali de artmaktadır.

Meme Büyüklük Farkı Nasıl Hesaplanır?

Meme büyüklüğü tespit edebilmek için bazı yöntemler geliştirilmiştir. Bunlardan en çok kullanılanı taşırma yöntemidir. Meme hacmini doğru hesaplamak için su dolu bir kaba göğüsleri teker teker daldırarak taşan su hacmı hesaplanır. Meme asimetresini tespit edebilmek için böyle yöntemleri kullanmaya çoğu zaman ihtiyaç yoktur. Memede asimetrinin belirlenebilmesi için ayakta durur pozisyonda ölçümler ve gözlemler yapılır.

Ameliyat sonrasında meme ebatları birbiriyle eş pozisyona getirilir. Ancak ufak farkların olması da normaldir. Operasyonun iyileşme süresi yapılan yönteme göre değişebilir. Eğer memede eşitliği sağlamak için büyük olan meme dokusundan çok fazla miktarda meme dokusu çıkarılır ise iyileşme süresi ve ameliyat sonrası endikasyonları da o derece artacaktır.

Ayrıca bir diğer yöntem ise ufak ve büyük olan memeye yağ enjeksiyon etme yöntemidir. Bu yöntem açık ameliyatlara nazaran daha kolaydır. Ancak her meme asimetrisi yağ enjeksiyon yöntemine uygun olmayabilir.

Eğer sizlerin de böyle problemleri var ise öncelikle bir genel cerrahi uzmanına muayene olmanızı akabinde hekimin yönlendirmesi ile bir estetik cerrahına gitmenizi tavsiye ederiz. Yazımızın sonunda ingilizce bilenler için aşağıdaki linkide incelemelerini tavsiye ediyoruz.

https://www.healthline.com/health/breast-asymmetry#understanding-your-mammogram

Meme Asimetrisi S.S.S.

Yazımızın bu bölümünde meme asimetrisinde en çok sorulan sorulara kısa cevaplar vereceğiz. Umarız sizin için daha açıklayıcı olacaktır.

Sol Memenin Sağ Memeden Büyük Olması Normal mi?

Kadınların bir çoğunda bir göğüs diğerinden daha büyüktir. Ve bu olağan bir durumdur. Burada problem oluşturabilecek durumlar göğsünüzde veya koltuk altınızda bir yumru hissiyatı olup olmadığıdır. Sertlik bakımından bir farklılık hissediyorsanız bir doktora başvurmalısınız.

Bir meme diğerinden daha büyükse ne yapmalı?

Eğer bu durum sizi psikolojik olarak olumsuz etkiliyorsa bir plastik cerrahi operasyonu ile memelerinizi aynı boyuta getirebilirsiniz. Bunların dışında sütyen içi destekler kullanarak görünür ebatını eşitleyebilirsiniz.

Hangi taraftaki meme daha büyük sağ mı sol mu?

Kadınların bir çoğunda sağ göğüs sol göğüsten daha küçüktür. Bunun sebeplerini yukarıdaki yazımızda detaylıca anlattık.

Neden bir meme diğerinden daha sıkı?

Bir çok ayrı sebebi olabilir. Ancak meme asimetrisi ile başlayan bir durum ise meme içindeki bir kitle bu sertliği ve sıkılığı oluşturuyor olabilir. Eğer son zamanlarda bir memenizin diğerinden daha büyük hale geldiğini ve daha sıkı olduğunu düşünüyorsanız bir an önce doktora muayene olmalısınız.

About makromasti

Check Also

Memenin Alınması – Mastektomi Ameliyatı

Memenin tümünün cerrahi olarak alındığı operasyona mastektomi denir. Memenin alınması, bazı durumlarda meme kanserinin tedavisi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir