meme

Meme Dikleştirme Ameliyatı – 2022

Meme Dikleştirme Ameliyatı

Meme dikleştirme ameliyatına Mastopeksi denir. Göğüslerin dikliğini ve kontürünü plastik cerrahi operasyon ile yeniden şekillendirme işlemidir.  Operasyonun başarı hedefi simetrik bir görüntü yakalamak ve meme ucu ve areola bölgesinin fonksiyonlarını olabildiğince korumaya çalışmaktır. Meme Toparlama Ameliyatı olarakta adlandırılır.

meme diklestirme ameliyatı
Meme dikleştirme ameliyatı öncesi ve sonrası

Sarkmış göğüslerin dikleştirilmesi için meme başı areola bölgesi yeniden konumlandırılması gerekebilir. Göğüslerin dikleştirilmesi operasyonunda fazla dokular (yağ dokuları ve deriler) uzaklaştırılır. Meme başı ve areola (kahverengi kısım) daha yukarıya taşınır. Hastanın isteğine göre silikon protez takılabilir. Böylece göğüsler hacim kazanır ve dik duruşu sabitlenir. Buna operasyondan önce karar verilir.

Ameliyat Yöntemi Seçimi

Meme dikleştirme ameliyatında seçilecek metod aşağıdaki unsurlara bağlıdır.

 • Hastanın Emzirme Planı: Eğer hasta ileri ki zamanlarda emzirme yapacaksa süt kanallarının ve bezlerinin zarar görmeyeceği bir yöntem belirlenir. Memenin durumuna göre süt kanalları zarar görme ihtimali yine de var ise ameliyat önerilmez.
 • Meme Büyüklüğü ve Sarkıklığı: Memeleri çok büyük olan hastalarda meme başı çok aşağıda ise meme küçültme ameliyatı sonrası dikleştirmek için gerekiyorsa protez takılır.
 • Hastanın Görsel Beklentileri: Hastanın ortalama ya da büyük göğüslere sahip olmak istemesine göre yöntem belirlenir.

Meme Başı Çevresi ve Aşağı Dikey Kesi ile Yapılan Yöntem

meme diklestirme yatay kesi

Göğüsleri çok büyük olmayan ancak yıllar içinde yerçekimi ve diğer etmenlerin etkisiyle sarkan göğüsleri toparlamak için kullanılan bir yöntemdir. Tüm meme dikleştirme ameliyatlarında meme başı çevresinde kesi olur. Bu yöntemde meme başı yukarı bir hizaya taşınız. Meme başı çevresinden meme altına doğru kesiler yapılır. Fazla dokular ve deriler temizlendikten sonra dikişle meme derisi gerdirilir.

Meme Başının Çevresi ve  Meme Altında Dikey Yatay Kesi İçeren Yöntem

meme diklestirme yatay ve dikey kesiler

Bu yöntemde şekilde de görüldüğü üzere diğer meme dokusuna göre çok daha büyük olan memenin dikleştirilmesi için yatay kesiler de uygulanmıştır. Büyük olan göğüsleri dikleştirmek ve küçültme için çok daha fazla dokunun memeden çıkarılması demektir. Bu sebeple Bu yönteme aynı zamanda meme küçültme ameliyatı da diyebiliriz. Meme başı yukarı taşınır ve fazla dokular temizlenir. Bu yöntem süt kanallarının kapanma ihtimalini de arttırır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Önce ve Sonrası

Meme dikleştirme ameliyatlarında en çok merak edilen konulardan birisi de operasyon sonrası nasıl bir görünüme sahip olunduğudur. Farklı vücut ve meme şekillerine sahip kadınların ameliyat sonrası görüntüleri sizler için derledik.

göğüs dikleştirme ameliyatı öncesi ve sonrası

Yukarıdaki fotoğrafta amerikada yapılmış bir meme dikleştirme operasyonunun önce ve sonrasını görüyoruz. Meme başı küçültülmüş ve yukarı taşınmıştır.

göğüs toparlama ameliyatı

Doğum sonrası sarkan göğüslerin toparlanarak şekillendirildiği başka bir ameliyat.  Daha fazla ameliyat önce ve sonra fotoğrafı için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.

https://www.plasticsurgery.org/photo-gallery/procedure/breast-lift

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sık Sorular Sorular

Meme dikleştirme toparlama ameliyatında sık sorulan soruları sizler için derledik. Göğüslerini dikleştirmek isteyen kadınların operasyon sonrasında karşılaşacağı durumları soru cevap şeklinde yanıtlamaya çalıştık.

 • Meme Dikleştirme Ameliyat Süresi Ne Kadar?

İşlem yaklaşık olarak 3 saat sürmektedir. Ancak operasyon süresi yapılacak olan işleme göre uzayabilir. Ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirilir.

 • Meme Dikleştirme Ameliyatı Ağrılı ve Acılı mı?

Göğüs toparlama dikleştirme işlemi sonrası ağrılar olması normaldır. Ağrı kesiciler ile ilk haftalarda ağrılar azaltılır. Çok şiddetli ağrılar olmaz.

 • Ameliyat Sonrası İyileşme Süresi Ne Kadar?
 1. Sargılar ve dikişler 2 hafta sonra alınır. Ameliyattan 1-2 gün sonra pansuman yaptırılmalıdır.
 2. İşlem sonrası yaklaşık 1 hafta sonra günlük hareketlerinizi yapabilirsiniz.
 3. 15 gün özel ameliyat sonrası sütyen kullanmak gerekir.
 4. 3 ay sonra dikiş izlerinin görünürlüğünde azalma gözlemlenir.
 5. 3 ayın sonunda tam iyileşme sağlanır. Ağrılar ve hassasiyet kaybolur.
 • Göğüsler Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Tekrar Sarkar mı?

Bu sorunun cevabına genel olarak hayır diyebiliriz. Ancak yine de dikkat edilmesi gereken durumları aşağıdaki gibi sıralabiliriz.

 1. Aşırı ve hızlı kilo alıp verme.
 2. Doğum ve emzirme
 3. Dışarıdan gelecek aşırı basınç ve darbeler
 • Operasyon İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Meme dikleştirme işlemeni estetik cerrahlar yapar. Rekonstrüktif bir işlemdir.

 • Operasyon Ücretleri Ne Kadar? Fiyatı Belirleyen Faktörler Neler?

Meme toparlama dikleştime işleminin ücreti 8000TL-40000TL arasında değişebilir. Fiyatı belirleyen faktörler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 1. Yapılacak işlemde protez kullanımı
 2. Bazı hastalarda meme küçültme işlemininde gerekiyor olması
 3. İşlemi uygulayacak doktorun fiyat politikası
 4. İşlemin uygulanacağı şehir
 • Kaç Yaşında Meme Dikleştirme Yaptırılabilir?

Meme dikleştirme ameliyatı genç yaşlarda tavsiye edilmez. Bedensel gelişimini tamamlamiş bireyler yaptırmalıdır. Ayrıca hastadan hastaya değişmekle birlikte eğer gebelik ve emzirme durumu olacaksa operasyon emzirme ertesine ertelenmelidir. Bazı durumlarda süt kanallarının kapanması riski vardır.

 • Ameliyat Sonrası Emzirme Yapabilir miyim?

Doktorunuz süt kanallarına zarar vermeyecek bir yöntem belirleyecektir. Ancak yine de böyle bir risk vardır. Süt kanalları ve keseleri zarar görebilir. Bu yine hastadan hastaya değişir. Misal olarak büyük ve sarkık göğüslerin fazlaca küçültülüp dik konuma getirilmesi emzirme için risklidir.

 • Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası İz Kalır mı?

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası iz kalır. İzler yıllar içinde görünürlüğünü kaybeder. Ten rengine karışır ve hafif bir çizgi şeklinde görünür. Bunu hızlandırma için bazı yöntemler vardır. Doğru bakımı uygularsanız izler daha hızlı iyileşecektir. Güneş ışınlardan, sigaradan uzak durulmalıdır.

About makromasti

Check Also

Memenin Alınması – Mastektomi Ameliyatı

Memenin tümünün cerrahi olarak alındığı operasyona mastektomi denir. Memenin alınması, bazı durumlarda meme kanserinin tedavisi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir