meme

Omuzda Sütyen Askısı İzi Nasıl Geçer?

Omuzda sütyen askısı izi yanlış beden sütyen kullanımından kaynaklanır. Sütyen askısı izi özellikle büyük göğüsleri olan kadınların sıkça karşılaştıkları ciltte geçici süre kızarıklık ve tahriş yaratan bir durumdur. Göğüsleri altan ve üstten tam kavrayan sütyenler omuz askılarına daha az yük bindirirler. Böylece ciltte sütyen lastiği izi meydana gelmemiş olur.

sutyen askilari izi omuzda

Gün içinde sütyen askısı çukuru omuzda giderek derin bir iz bırakır. Sürekli kaşıntı ve acı hissi gününüzü çekilmez bir duruma dönüştürmüş olabilir. Bu hem cildiniz için hem de göğüsleriniz için iyi bir durum değildir. Omuzda sütyen askısı izinin geçmesi için çeşitli kremleri cildinize uygulayabilirsiniz. Cildinize bir süre masaj yaparak askı izlerinin oluşturduğu kızarıklıkların normale dönmesini hızlandırabilirsiniz. Ancak bu günlük ve geçici bir çözümdür. 

Omuzda sütyen askısı izi olmaması için ne yapmalı?

Omuzlarında sütyen askısı izi olmaması için bedeninize uygun olan sütyeni kullanmanız gerekir. Sütyen bedeninizi bilmiyorsanız Sütyen Cup Nedir isimli yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Ancak kısaca bahsetmek gerekirse; Sütyenlerde beden ölçüleri sayı ve rakamlardan oluşan bir koddur (Örnek: 85D, 80C, 90F gibi). Sayı olan göğüs altı ölçüsünü harf olan ise meme büyüklüğünün ölçüsünü ifade eder. Üretici firmaların internet sitelerinde yayınlamış oldukları beden tablolarını kullanarak sütyen bedeninizi öğrenebilirsiniz.

dogru sutyen kullanımına ornek

Kalın kayışları olan sütyenler omuzda nispeten daha az iz bırakırlar. Kalın bir sütyen askısı omuzlarınıza düşen yükü yayarak izin azalmasına yardımcı olabilir. Bu sebeple kalın kayışlı sütyenleri tercih edebilirsiniz. Ancak kayış ayarı doğru yapılmamış bir sütyen kayışları kalın olsa bile omuzlarınızda kızarıklık izine sebep olacaktır. Bu sebeple sütyen kayış ayarı yapmayı bilmeniz gerekir.

Sutyen askıları cildinizi kesip kırmızı izler mi bırakıyorsa, ya da sütyen askılarınız sürekli omuzlarınızdan düşüyorsa doğru bir sütyen kullanmıyorsunuz demektir. Sütyen kayışlarındaki kaydırma ayarlayıcısını (metal veya plastik klips) aşağı yukarı hareket ettirerek kayışınızın uzunluğunu ayarlayabilirsiniz.

sutyen askilarini ayarlama

Sütyen vücudunuza iki şekilde kuvvet uygular. Birincisi ve en önemlisi göğüs altından kavrayarak arkada sütyen bandının kopçayla sabitlemesidir. İkincisi ise sütyen askıları (kayışları) ile omuzlara bindirilen kuvvettir. Burada en büyük görevi sütyenin göğüs altından kavrayan bölümü gerçekleştirir. Eğer göğüslerinizi tam kavrayan balenli bir sütyen kullanmıyorsanız yük her zaman omuzlarınıza binecektir.

Sütyen telleri göğüslerin altına kadar girecek şekilde konumlandırmalıdır. Böylece meme ile ten arasında boşluk bırakılmaz. Memelerin vücunuza sürtünmesine izin verilmemelidir. Göğüslerin tam altına oturmuş balenler göğüsleri dikleştirecektir.  Eğer göğüsleriniz büyükse ve sütyen seçimi yapmak her seferinde zor oluyorsa, Büyük göğüslü kadınların için sütyen seçimi isimli yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Omuzda sütyen askısı izi kalmaması için göğüslerinize uygun bedeni bulmanız gerekir.

omuz koruyucu sutyen aparati

Geçici ama pratik bir diğer çözüm ise sutyen askısı koruyusu kullanmaktır. Sutyen kordonlarının omuza uyguladığı baskıyı abzorve ederek yumuşak yapıları sayesinde gününüzün konforlu geçmesini sağlayabilirler. Ancak giydiğiniz kıyafetlerde dışarıdan belli olabilirler. İnce yapısı olan bir koruyucu aparat kullanmanızı öneririz.

Sütyenin sebep olduğu diğer cilt kızarıklıları

Sütyenin temas ettiği bir diğer bölge ise göğüs altı ve sırt bölgesidir. Sütyenin sağ ve sol bandı eğer aşırı derecede gerilerek sütyen birleştirilmiş ise zamanla sütyen bandı dokunduğu her noktayı tahriş edecektir. Bu sebeple göğüs altından bir mezura yardımı ile ölçüm yapmalısınız. Ve bulduğunuz değeri 5 ve katlarına tamamlayarak ya da düşürerek bir sütyen almalısınız.

Örnek vermek gerekirse göğüs altından yapmış olduğunuz ölçüm 92 santim geldiğini düşünelim. Eğer 85 band genişliğinde bir çamaşır kullanıyorsanız bu sırt ve göğüs altı bölgesinde kızarıklığa sebep olacaktır.  Kullanmanız gereken doğru beden 90dır. Ancak 95 de kullanabilirsiniz. Sütyen kopçalarının yaklaşık 3-4cm lik geri ileri tırnakları vardır.

Sütyen kopçası kaliteli olmayan ürünler sırtınızda batmalara neden olabilir. Özellikle metal kısmın ya da sütyenin dantelli bölgelerinin cildinize direk temas etmesi ciddi şekilde canınızı sıkabilir. Gün içinde rahat etmek için kopçası kaliteli sütyenler almaya özen gösterin.

About makromasti

Check Also

Memenin Alınması – Mastektomi Ameliyatı

Memenin tümünün cerrahi olarak alındığı operasyona mastektomi denir. Memenin alınması, bazı durumlarda meme kanserinin tedavisi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir