meme

Büyük Göğüsler Sırt Ağrısı Yapıyor

Kadınlarda büyük göğüsler sırt ağrısına neden olabilir. Ergenlik çağında bazı kadınlarda göğüslerin aşırı büyümesiyle vücut postüründe öne doğru eğilme artmaktadır. Giderek artan sırt ağrısı ve boyun ağrısı çekilmez bir hale gelebilir. Toplumsal yargılar sebebiyle, genç yaştan itibaren kadınların göğüslerini saklamak için öne doğru eğilerek yürümeyi ve eğilerek oturmayı alışkanlık haline getirdikleri bilinmektedir. Bu durum yıllar içinde omurganın kalıcı olarak eğilmesine sebep olmaktadır.

büyük göğüsler kamburluk

Kamburluk doğuştan meydana gelebileceği gibi ilerleyen yaşlarda da ortaya çıkabilir. Kamburlukta başın gövdeye göre önde bir duruşu vardır. Genetik faktör önemlidir ancak genç yaşlardan itibaren dik yürüme alışkanlığı belirleyicidir. Kamburluğun dereceleri vardır. Bu tayini yapmanız için bir ortopedi doktoruna görünmenizi tavsiye ederiz. Kamburluk hakkında daha temel bilgiler için buradan wikipedia makalesine ulaşabilirsiniz.

Dik duruş pozisyonunda kalabilmek ağrılı veya acılı olabilir. Ancak önlem alınmaz ise ağrılar her geçen yıl artar. Dik duruş daha da sancılı hale gelebilir.

Sütyen Takmamak Sırt Ağrısı Yapar

Büyük göğüslerin sırt ağrısı yapmasının önüne geçmek için düzenli olarak sütyen kullanmalısınız. Kullanacağınız sütyen hem sizin dik durmanızı hem de göğüslerinizin yerçekimine karşı olan ağırlığının belinize ve omuzlarınıza eşit dağılmasını sağlayacaktır. Omurgadaki meydana gelen eğriliklerin en temel sebebi duruş ve yürüyüş bozukluklarıdır.

sırt ağrısı yapmayan sütyen

F-G-H cup gibi büyük cup ölçülerdeki göğüsler, ağırlıklarından dolayı omurgayı öne eğilmeye zorlamaktadır. Büyük göğüslü kadınlarda doğru sütyen seçimi çok önemlidir. Sütyenin size uygun olduğuna emin olun.

Göğüslerini tam kavramış olan bir sütyen sırt  ve boyun ağrısı da yapmayacaktır. Göğüslerinizin ağırlığını eşit şekilde sütyen askılarına ve gövdenize dağıtacaktır. Böylece sütyen askılarına ve bedene eşit dağılmış olan göğüslerin oluşturduğu ağırlık minimumda hissedilecektir. Ayrıca sütyen askılarının boy ayarını doğru yapmanız da bu noktada çok önemlidir.

Büyük Göğüslü Kadınlar Sırt Ağrısıyla Nasıl Başa Çıkabilir?

Kamburluğun giderilmesi ve önüne geçilmesi için temelde iki doğruyu hayatınızda uygulamanız gerekmektedir. Bunlardan birincisi düzenli egzersiz ve spordur. Bir diğeri ise günlük oturma ve yürüme pozisyonlarını değiştirmenizdir.

Kamburluğu gidermek için bol bol geriye ve yanlara doğru esneme hareketi yapılmalı. Günde iki kere sabah ve akşam basit esneme hareketleri yaparak omuganızın esnekliğini arttırabilirsiniz. Bir plates topu kullanarak geriye esneme hareketini daha kolay yapabilirsiniz. Omurganız ve omuzlarınızın esnek olması kamburluktan dolayı oluşan baskıya karşı kuvvet uygulayabilcek kadar güçlü olması gerekir. Bu bol egzersiz ve alışkanlıktan geçer.

Eğer masa başı çalışıyor iseniz bedeninizle uyum sağlayacak bir sandalye ile bel boşluğunuzu doldurarak ve arkaya yaslanarak çalışmalınız. Uykudan geriye kalan 16 saatlık zamanın yaklaşık 9 saatini masa başı çalışarak geçiriyorsanız günlük alışkanlıklarınızı değiştirmek zorundasınız.

Yürüme ve ayakta durma pozisyonlarında olabildiğince dik olmalı ve bunu alışkanlık haline getirmelisiniz. 15 günlük bir dikkatten sonra artık normalinizi değiştirmiş olacaksınız. Omuzları arkaya doğru esnetme hareketi dik duruş için önemli bir egzersizdir.

Kullanılan sütyenlerin bedeninize uygun olması şarttır. Büyük göğüslü kadınlar çoğu zaman doğru cup sütyen kullanmadıkları için omurgalarına ekstradan yük bindirilmesi gibi durumlar meydana gelebilir. Bu sebeple kendinize uygun olan sütyeni bulmalı ve kaliteli ürünlere yönelmelisiniz. Burayı tıklayarak sütyen seçimi ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Dik durmaya yardımcı korseler uzun süreli kullanımda rahatsız edebilir. Ancak özellikle kış aylarında iseniz rutin alışkanlıklarınızdan kurtulmak için bir süre bu korselerden faydalanabilirsiniz.

Spor aktivitelerinde sporcu sütyenleri kullanarak göğüslerinizin hem sarkmasını engelleyebilir hem de göğüslerinizin sırtınıza ve boynunuza ek baskı uygulamasını minimuma indirebilirsiniz.

Büyük Göğüslü Kadınlar Nasıl Uyumalı?

Eğer büyük göğüsleriniz var ise her uyku pozisyonunda rahat etmeniz pek mümkün olmayacaktır. Her insanın kendini daha rahat ettiği uyuma pozisyonları olabilir. Biz burada sağlık ve kamburluk riski durumlarının oluşmaması için sizlere bazı tavsiyelerde bulunacağız.

Eğer göğüsleriniz gövdenize oranla çok büyükse yüz üstü uykuma pozisyonunda göğüslerinizin üstünde uyumanız hem nefes almanız açısından hem de göğüs sağlığınız açısından tavsiye edilmez. Saatlerce göğüslerinizin gövde ağırlığının altında kalması memenizin sarkmasına ve esnekliğinin artmasına sebep olabilir.

En doğru uyku pozisyonu sırt üstü uyumaktır. Ciğerlerin oksijeni en iyi şekilde alabilmesi için sırt üstü uyumak sağlık açısından en doğrusu olacaktır.Cenin pozisyonu kamburluğun artmasına sebep olabilir. Uyku pozisyonunda omurganız olabildiğince düz durmasına dikkat etmelisiniz. Büyük göğüsler kamburluk baskısı yapmaması için omurganın olabildiğince aksi pozisyonda olması iyi olacaktır.

About makromasti

Check Also

Memenin Alınması – Mastektomi Ameliyatı

Memenin tümünün cerrahi olarak alındığı operasyona mastektomi denir. Memenin alınması, bazı durumlarda meme kanserinin tedavisi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir