meme

Büyük Göğüsler Kamburluk Sebebi mi?

Kadınlarda büyük göğüsler kamburluk (kifoz)’a sebebiyet verebilmektedir. Kamburluk omurganın belirli sebeplerle öne doğru eğilmesidir. Ergenlik çağında bazı kadınlarda göğüslerin aşırı büyümesiyle vücut postürlerinde öne doğru eğilme artmaktadır. Bununla birlikte toplumsal yargılar sebebiyle, genç yaştan itibaren kadınların göğüslerini saklamak için öne doğru eğilerek yürümeyi ve eğilerek oturmayı alışkanlık haline getirdikleri bilinmektedir.

Kamburluk (Kifoz) Hakkında

Kamburluk doğuştan meydana gelebileceği gibi ilerleyen yaşlarda da ortaya çıkabilir. Kamburlukta baş gövdeye göre önde bir duruşu vardır. Genetik faktör çok önemlidir. Kamburluğun dereceleri vardır. Bu tayini yapmanız için bir ortopedi doktoruna görünmenizi tavsiye ederiz.

büyük göğüsler kamburluk

 

Kamburluğun belirtilerinin başında sırtta, belde, boyunda ve omuzlarda ağrıdır. Dik duruş pozisyonunda kalabilmek ağrılı veya acılı olabilir. Eğer önlem alınmaz ise ağrılar artar. Dik duruş daha da sancılı hale gelebilir. Kamburluk hakkında daha temel bilgiler için buradan wikipedia makalesine ulaşabilirsiniz.

Büyük Göğüsler Kamburluk Neden Yapar?

Omurgadaki meydana gelen eğriliklerin en temel sebebi duruş ve yürüyüş bozukluklarıdır. Genç yaşlardan itibaren göğüslerini saklamak için öne doğru eğimli durmayı alışkanlık haline getirmek, yıllar içinde omurganın kalıcı olarak eğilmesine sebep olmaktadır.

Ayrıca D-F-G-H cup gibi büyük cup ölçülerdeki göğüsler, ağırlıklarından dolayı omurgayı öne eğilmeye zorlamaktadır. Büyük göğüslü kadınlarda doğru sütyen seçimi çok önemlidir. Sütyenin size uygun olduğuna emin olun. Sütyenlerde temelde iki tane ölçü vardır. İlk ölçü göğüs altından ölçülen beden çevresi, bir diğeri ise Cup olarak ifade edilen, göğüs üzerinden beden çevresinin hesaplanmasıyla ortaya çıkan ölçüdür. Büyük göğüslü kadınlarda Cup ölçüsü de büyük çıkacaktır.

Göğüslerini tam kavramış olan bir sütyen cup’ı göğüslerinizin ağırlığını eşit şekilde sütyen askılarına ve gövdenize dağıtacaktır. Böylece sütyen askılarına ve bedene eşit dağılmış olan göğüslerin oluşturduğu ağırlık minimumda hissedilecektir. Ayrıca sütyen askılarının boy ayarını doğru yapmanız da bu noktada çok önemlidir.

Büyük Göğüslü Kadınlar Kamburlukla Nasıl Başa Çıkabilir?

Kamburluğun giderilmesi ve önüne geçilmesi için temelde iki doğruyu hayatınızda uygulamanız gerekmektedir. Bunlardan birincisi düzenli egzersiz ve spordur. Bir diğeri ise günlük oturma ve yürüme pozisyonlarını değiştirmenizdir.

Kamburluğu gidermek için bol bol geriye ve yanlara doğru esneme hareketi yapılmalı. Günde iki kere sabah ve akşam basit esneme hareketleri yaparak omuganızın esnekliğini arttırabilirsiniz. Bir plates top kullanarak geriye esneme hareketini daha kolay yapabilirsiniz. Omurganız ve omuzlarınızın esnek olması kamburluktan dolayı oluşan baskıya karşı kuvvet uygulayabilcek kadar güçlü olması gerekir. Bu bol egzersiz ve alışkanlıktan geçer.

Eğer masa başı çalışıyor iseniz bedeninizle uyum sağlayacak bir sandalye ile bel boşluğunuzu doldurarak ve arkaya yaslanarak çalışmalınız. Uykudan geriye kalan 16 saatlık zamanın yaklaşık 9 saatini masa başı çalışarak geçiriyorsanız günlük alışkanlıklarınızı değiştirmek zorundasınız.

Yürüme ve ayakta durma pozisyonlarında olabildiğince dik olmalı ve bunu alışkanlık haline getirmelisiniz. 15 günlük bir dikkatten sonra artık normalinizi değiştirmiş olacaksınız. Omuzları arkaya doğru esnetme hareketi dik duruş için önemli bir egzersizdir.

Kullanılan sütyenlerin bedeninize uygun olması şarttır. Büyük göğüslü kadınlar çoğu zaman doğru cup sütyen kullanmadıkları için omurgalarına ekstradan yük bindirilmesi gibi durumlar meydana gelebilir. Bu sebeple kendinize uygun olan sütyeni bulmalı ve kaliteli ürünlere yönelmelisiniz. Burayı tıklayarak sütyen seçimi ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Dik durmaya yardımcı korseler uzun süreli kullanımda rahatsız edebilir. Ancak özellikle kış aylarında iseniz rutin alışkanlıklarınızdan kurtulmak için bir süre bu korselerden faydalanabilirsiniz.

Spor aktivitelerinde sporcu sütyenleri kullanarak göğüslerinizin hem sarkmasını engelleyebilir hem de göğüslerinizin sırtınıza ve boynunuza ek baskı uygulamasını minimuma indirebilirsiniz.

Büyük Göğüslü Kadınlar Nasıl Uyumalı?

Eğer büyük göğüsleriniz var ise her uyku pozisyonunda rahat etmeniz pek mümkün olmayacaktır. Her insanın kendini daha rahat ettiği uyuma pozisyonları olabilir. Biz burada sağlık ve kamburluk riski durumlarının oluşmaması için sizlere bazı tavsiyelerde bulunacağız.

Eğer göğüsleriniz gövdenize oranla çok büyükse yüz üstü uykuma pozisyonunda göğüslerinizin üstünde uyumanız hem nefes almanız açısından hem de göğüs sağlığınız açısından tavsiye edilmez. Saatlerce göğüslerinizin gövde ağırlığının altında kalması memenizin sarkmasına ve esnekliğinin artmasına sebep olabilir.

En doğru uyku pozisyonu sırt üstü uyumaktır. Ciğerlerin oksijeni en iyi şekilde alabilmesi için sırt üstü uyumak sağlık açısından en doğrusu olacaktır.Cenin pozisyonu kamburluğun artmasına sebep olabilir. Uyku pozisyonunda omurganız olabildiğince düz durmasına dikkat etmelisiniz. Büyük göğüsler kamburluk baskısı yapmaması için omurganın olabildiğince aksi pozisyonda olması iyi olacaktır.

 

 

 

 

 

About makromasti

Check Also

Meme Ucunda Kaşıntı ve Kızarıklık

Kadınlarda meme ucunda kaşıntı ve kızarıklığın bir çok ayrı sebebi olabilir. Meme başı dediğimiz areola …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir