meme

Meme Sarkmasına Ne İyi Gelir? Sarkmış Memeler Nasıl Düzelir?

Meme Sarkması

Meme sarkması memeyi yukarıda tutmaya yarayan bağ dokularının gevşemesi sonucu meydana gelir. Memeyi dik tutan bağ dokuları cooper bağlarıdır. Bir diğer ismiyle cooper ligamentleridir. Bu bağların gevşemesiyle meme sertliğini zaman içinde kaybeder.

Meme bağları memenin yapısal formunu korumaya yardımcı olurlar. Meme sarkması meydana gelebilmesi için cooper bağlarının taşıyabileceğin fazla miktarda yağ dokusuna maruz kalması gerekir. Bu sebeple büyük göğüslü kadınlarda meme sarkması daha çok görülür. Büyük göğüslü kadınların fizyolojik özelliklerinden dolayı vücut yağlarının bir kısmını memede depolarlar.

 

 

 

meme cooper bağları ligamentleri

 

Meme kütlesi yer çekimine maruz kaldıkça meme bağları esner. Ve yer çekimine maruz kaldığı süre boyunca da cooper bağları uzamış ve esnek vaziyette kalır. Sürekli olarak esnemeye ve gerilime maruz kalan bağlar zaman içinde şekil değiştirir ve sarkma meydana gelir. Genç yaşlardaki kızlarda da meme sarkması ciddi miktarda gözlemlenmiştir.

Meme Sarkması Sebepleri

Meme sarkmasının meydana gelebilmesi için cooper bağlarının gevşemesi gerektiğini vurgulamıştık. Bu bağların gevşemesi hangi durumlarda gözlemlenir. Maddeler halinde inceleyelim.

meme sarkması sebepleri

Büyük göğüslü olmak. Eğer göğüsleriniz büyük ise memenizde yağ miktarının fazla olduğu söylenilebilir. Fazla kütle meme bağlarının gevşemesini ve cilt gerilimlerinin artmasına sebebiyet verir. Ancak doğru cup sütyen kullanarak memenizin sarkmasını engelleyebilirsiniz. Büyük göğüslü kadınlarda küçük yaşlardan itibaren doğru sütyeni kullanmak meme sarkmasını geciktirecektir.

Kilo almak. Vücutta yağ depolanan bölgelerden birisi de göğüs bölgesidir. Düzensiz beslenme sonucu kimi kadınların göğüs ve kalça bölgeleri yağlanırken, kimi kadınların ise karın bölgeleri fazla yağlanabilir. Eğer kilo aldığınızda göğüsleriniz irileşiyor ise meme dokusunu bir arada tutan bağlar gevşeyecektir.

Genetik olarak derinin elastik yapıda olması. Genetik faktör yalnızca derinin akışkanlık derecesini değil, aynı zamanda meme sarkması cooper bağlarının sağlamlığını da belirler. Genetik olarak cildiniz yumuşak ise göğüslerin erken yaşta sarkma ihtimali de artıyor demektir.

Emzirme sonrası meme sarkması. Gebelik döneminde meme hacmen büyür. Bunun en temel sebebi vücutta meydana gelen hormonal değişikliklerle birlikte meme dokusunun kanlanması ve süt salgı bezlerinin süt ile dolmasıdır. Ayrıca bu dönemde süt kanalları da hacmen genişler. Emzirme döneminde gerginleşen meme derisi, emzirme döneminin bitmesinden sonra gevşer. Bu da sarkık bir görüntü oluşturur. Şunu da eklemek gerekir ki, emzirme yapılmasa dahi gebelik dönemindeki hormonal değişimlerden dolayı zaten göğüsler bir miktar sarkacaktır.

Sütyen seçiminde yanlışlar. Göğüsler yer çekimi etkisiyle zamanla bağ dokuları gevşemesi sebebiyle sarkar. Ancak doğru cup balenli bir sütyen göğüsleri tam alttan kavrayarak göğüslerin sarkmasını engeller. Eğer vücudunuza oranla göğüsleriniz büyük ise C,D ya da daha büyük cuplar olan DD,E,F,G,H ölçülerinde bir sütyene ihtiyacınız var demektir. Bu sütyen cupları göğüslerinizi doğru bir şekilde kavrayarak yerçekimi etkisini nötürler.

gogus sarkmasi icin sutyen

 

Yanlış Uyuma Pozisyonları. Uyku pozisyonu her kişi için, her farklı vücut tipi için değişkenlik gösterebilir. Ancak burada temel alınması gereken şey uyurken memeye baskı uygulamamaktır. Uyku pozisyonunuzu yastıklarla destekleyebilir ve memede oluşan yüzey gerilimlerini minimuma indirebilirsiniz. Sütyen ile uyumak iyi bir seçenek değildir. Memenin hava alması çok önemlidir. Bu sebeple sütyensiz uyumayı ya da hafif destek verebilecek penye sütyenlerle uyumanızı tavsiye ederiz.

 

büyük göğüs sarkması uyku

Sıcak iklimler. Sıcak ortamlarda, sıcak mevsimlerde kasların ve dokuların gevşediği ve sarkmaların arttığı gözlemlenmiştir

Sarkmış Memelere Ne İyi Gelir?

Meme sarkmasına karşı yapılabilecek fiziki önlemler ve cerrahi müdahaleler bulunmaktadır. Göğüslerin sarkmasına karşı yapılabilecek fiziki eylemler şu şekilde sıralanabilir.

  • Aşırı kilo göğüslerin sarkmasına sebep olacağından kilo almamaya çalışmak, bir diet programı takip etmek
  • Göğüslerinizi destekleyen sütyenler kullanmalı meme kaslarına düşen gerilimi azaltmalısınız.
  • Genç yaşlarda meme sarkması meydana gelmemesi için özellikle spor gibi aşırı hareketli aktivitelerde sporcu sütyeni kullanmaya özen gösterilmelidir.

Aksi takdirde memeyi bir arada tutan cooper ligamentleri fazla esneyerek zorlanır. Sporcu sütyeni ile meme bağ dokusun esnemesi engellenebilir. Ayrıca bu linki tıklayarak giyim önerileri sayfasını da ziyaret edebilirsiniz.

Buz terapisi ya da kremler anlık işe yarayan bir kaç saat içinde etkisi yitiren yöntemlerdir. Ameliyatsız meme sarkmasına iyi gelecek malesef çok fazla yöntem yoktur. Yukarıda sıralamış olduğumuz maddeler memenin sarkmasını engellemeye yönelik doğal yöntemlerdir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı – Mastopeksi

Meme dikleştirme ameliyatı yaklaşık iki buçuk saat süren genel anestezi ile yapılan bir ameliyattır. Ameliyat süresi memenin sarkma durumuna ya da istenilen talebe göre değişebilir. Meme dikleştirme ameliyatında meme altından bir kesik atılarak bir silikon yerleştirilebilir. Talebe göre büyük ya da küçük bir protez seçilir. Küçük protezler genelde meme iç dokusunu dengelemek için takılır.Eğer herhangi bir kitle alımı ya da meme ucu şekillendirilmesi yapılmaz ise ameliyat daha kolay yapılır.

Meme Küçültme Ameliyatı 

Meme Dikleştirme Ameliyatı

Yukarıdaki linkleri tıklayarak ameliyatlar hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

About makromasti

Check Also

Meme Kanseri Belirtileri ve Erken Teşhis

Meme kanseri, kadınlarda en çok görülen kanser türü olarak bilinir ve hemen her yaş grupları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.