meme

Sütyen Ölçüleri – Cup Nedir? – Nasıl Hesaplanır?

Sütyen Cup ölçüsü meme büyüklüğüne göre dizayn edilmiş bir sütyenin hazne/kalıp büyüklüğünü ifade eder. Cup ölçüleri A,B,C,D,F… gibi harflerle belirtilir. Sütyen ölçülerini ifade eden iki adet ölçü bulunmaktadır. Birincisi cup bir diğeri ise sütyenin bant genişliğidir.

80D ölçüsünde bir sütyende;
80: Meme altından ölçülen beden çevresinin yaklaşık 80cm olduğunu gösterir.
D: Meme üzerinden ölçülen beden çevresinin kodudur.

Bu koda Sütyen Cup ölçüsü denir. Kup Kap şeklinde de telafuz edilebilir.

Büyük göğüslü kadınlarda doğru sütyen ölçüsü oldukça önemlidir. Yanlış beden sütyen kullanımından dolayı göğüslerde sarkma oluşabilir. Göğüslerin ağırlığını eşit şekilde vücuda dağıtan bir sütyen boyun ve sırt ağrılarını engeller.

Sütyen Ölçüsü Nasıl Hesaplanır?

Bir mezura yardımı ile sütyen ölçüsünüzü alabilirsiniz. Sütyen cup ölçüsünü hesaplamak için üretici firmaların vermiş olduğu tablolara ihtiyacınız olacaktır. Bu tabloları okumak ilk etapta zor görünebilir. Ancak sanıldığının aksine oldukça basittir. İlk olarak görselimizde göründüğü şekilde sütyen ölçümüzü alalım.

sütyen bedeni hesaplama

İlk olarak fotoğrafta gösterildiği gibi meme altından sırta doğru ölçü alınır. Kaç santim (cm) geldiği kenara not alınır. Bu ölçüye sütyen bant genişliği de denir. ( örnek 79cm)

İkinci olarak ikinci fotoğrafta gösterildiği gibi meme üstünden sırta doğru büst ölçüsü alınır. Bu ölçü sütyen cup ını belirleyecek olan ölçüdür. (örnek 99cm)

79cm sizin sütyen bant genişliğinizdir. Yukarı yuvarlanır ve 80 olarak kabul edilebilir. Peki 80A mı, 80B mi, 80C mi yoksa daha büyük bir cup sütyen bedeni mi size uygun. Bunu öğrenmek için sütyen beden tablosuna bakmamız gerekir.

sutyen cup hesaplama tablo

Tabloda 80cm’e denk gelen yatay yeşil sütunda aşağı doğru inerek 99 aralığını buluyoruz.
98-100 hücresinde yatak sütündaki karşılığı D‘dir.
Yani ilk ölçünüz 79cm, ikinci ölçünüz 99cm ise: sütyen ölçünüz 80D‘dir. Sütyen Cup ölçünüz ise D cup’tır.

Bu ölçülendirmede sütyen bant genişliği kimi zaman “inch” kimi zaman ise “santim” olarak karşınıza çıkabilir. Sütyen cup ölçüleri ise daha global hale gelmiştir (D cup’a kadar olan ölçeklendirmelerde).

Sütyen Ölçüsü Hesaplarken Dikkat Edilecek Noktalar

  • Sütyen bant genişlikleri 70-75-80-85-90-95 .. şeklinde 5er 5er artarlar. Ölçümlerde size en yakın olan ölçüyü seçmelisiniz. Örneğin biz yukarıdaki örnekte 79cm için 80 sütyen bant genişliği seçtik.
  • Sütyen bant genişliğini ölçerken mezurayı ne çok gevşek ne de çok sıkı tutmalıyız.
  • Cup ölçüsü alırken eğer göğüsleriniz çok büyük veya sarkık ise hafifçe eğilerek ölçü alınmalıdır. Eğilme pozisyonundayken mezura sıkı bir şekilde ölçü alınır. Burada amaç meme hacminin sarkık pozisyonda bizi yanıltmamasıdır.

egilerek sutyen cup olcusu alma

Doğru Cup Sütyen Kullanmanın Avantajları

  • Sütyenlerin balenleri göğüs altına tam oturmalıdır. Bu durumda sütyen göğüsleri olduğundan dik gösterecektir ve göğüslerinizin sizi kilolu göstermesini engelleyecektir.
  • Doğru beden sütyen kullanmak göğüslerin sarkmasını engelleyecektir.
  • Bedene tam oturan sütyen kıyafetlerinizin vücudunuzu daha iyi sarmasını sağlar. Böylelikle giydiğiniz elbiseler ve abiyeler üzerinizde daha şık duracaktır.
  • Büyük göğüslü kadınların sırt ağrılarının temel sebebi doğru sütyeni kullanmamaktır. Omuzlara ve sırta eşit yük bindiren sütyenler vücut ağrılarını engeller.

Sütyen Ölçüleri ile İlgili Sık Sorular Sorular

Büyük beden sütyenlerde ürün çeşitliliği oldukça kısıtlı. Sütyen bedeni doğru şekilde saramadığı için kıyafet seçimi de zorlaşıyor. Mağazalardaki toparlayıcı sütyenlerin ise kaba görüntüsü bir kadını daha üzerine giymeden mutsuz etmeye yetiyor bile. Genel olarak D ve üzeri cupları büyük beden sütyen olarak kabul edebiliriz.  Türkiye’de üretimi olmayan DD ve F ölçüleri rahatlıkla bulabileceğiniz gibi G,H,J cup sütyenlerin de 70’den 115 beden sütyen bandına kadar çeşitlerini ancak ithal ürünlerde bulabilirsiniz.

buyuk beden sutyen cup nedir

Özellikle iç giyim de kumaşın kalitesi çok önemlidir. Direk olarak teninize temas eden bir tekstil ürünü olduğu için cilt sağlığınızı da direk olarak etkilemektedir. İç yapısında dolgu olan sütyenler büyük göğüslü kadınlara uygun değildir. Astar kalitesi yüksek dolgusuz sütyenler tercih edilmelidir. Dolgulu sütyenler (push-up) hem göğüslerini olduğundan daha büyük gösterir hem de sizi rahatsız edecektir.

D Cup Nedir ? Büyük Mü?

Sütyende D cup büyük bir ölçüdür. D cup dördüncü cup büyüklüğüdür. Bir çok firma en fazla D cup a kadar üretim yapmaktadır. Bazı markalarda ve ithal ürünlerde D cup sütyen modelleri çeşitliliği daha fazladır. Sütyen bedenleri yukarıdaki yazımızda da detaylıca anlattığımız gibi bir sayı ve bir harften oluşmaktadır.

Peki başka bir örnek verecek olursak 90D sütyen ne demek ve ne anlama geliyor. Gelin yukarıdaki beden tablosunu da kullanarak bakalım. Göğüs altından ölçülmüş sırt çevreniz yaklaşık 90cm civarında ise ve göğüs üzerinden ölçülmüş sırt ölçünüz yaklaşık 110cm geliyorsa 90D beden size uygun olacaktır.

Bu da D cup sütyenin iki ölçü arasında 20cm‘lik bir  fark olması gerektiğini gösterir. Meme altı ve meme üstünden alınmış ölçülerin arasında daha az ya da daha fazla fark var ise D cup sütyen size uygun olmayacaktır.

90 Beden Sütyen Büyük Mü?

2000li yılların öncesinde sütyenler daha basit ölçülerle ifade ediliyordu. Ancak giyim sektörünün gelişmesi ile birlikte iç giyim markaları sütyenlerini iki ayrı sembol ile ölçülendirmeye başladılar. Şu anda “90 beden sütyen” demek yeterli bir sütyen ölçüsünü temsil etmez.

90cm göğüs altından alınmış beden çevresini ifade eder. ölçüler 90A 90B 90C 90D 90E şeklindedir. 90A sütyen ölçüsüne sahip bir kadın küçük göğüsleri ve 90 santim göğüs altı çevresi var demektir. 90E cup sütyen kullanan bir kadın ise yaklaşık 90 cm göğüs altından hesaplanmış beden çevresine ve büyük göğüslere sahiptir.

Sütyen bedeni hesaplarken tablo kullanmak gereklidir. Eğer sütyen ölçünüzü doğru bir şekilde hesaplarsanız ve doğru bir sütyen seçimi yaparsanız sırt ağrısı, göğüs altı pişik, boyun ağrısı, meme sarkması gibi sağlık problemleri de yaşamamış olursunuz.

DD Cup Ve Full Cup Ne Demek?

DD cup sütyenler büyük göğüslü kadınların kullandığı bir ölçüdür. DD cup sütyenler bir çok marka tarafından üretilmeyen bir ölçüdür. Bazı markalar DD cup yerine E cup demektedir. Ancak ithal olarak gelen sütyenlerde genellikle E cuptan önce DD cup gelir. Bazı markalarda ise DDD cup görebilirsiniz. Eğer D cup sütyen ölçüsü sizin için yeterli cup büyüklüğünde değil ise DD,E,DDD gibi ölçüleri kullanabilirsiniz.

Full cup sütyenler büyük cupları olan sütyenleri temsil eden bir terimdir. Full cup sütyen göğüsleri sararak göğüslerin taşmasını engeller. Kuplu sütyen modellerini artık neredeyse bütün firmalar üretmeye başlamıştır.

Sütyen Ölçüleri 110-120 Olan Bedenler Kime Uygundur?

100 ve üzeri sütyen ölçüleri geniş olan göğüs altı ölçüleridir. 100D Cup demek göğüs altı ölçüsünün 100cm olduğunu ve göğüs üstü ölçüsünün de yaklaşık 120cm olduğunu gösterir. Sütyen ölçülerindeki sayılar 5er 5er arttığı için 100,105,110,115 ve 120 olarak artar. 120 beden sütyenleri çok az sayıda marka üretmektedir. Daha büyük ölçüler için sütyen uzatma kopçası ile uzatılır.

Sütyen Beden Tablolarına Nasıl Ulaşabilirim?

Öncelikle söylememiz gerekir ki her beden tablosu aynı ölçülerde olmayabilir. Bu sebeple almayı düşündüğünüz sütyenin internet sitesinden sütyen beden tablosunu bulun. Ardından mevcutta kullanıp rahat ettiğiniz sütyen markasının beden tablosunu internet sitesinden sütyen beden tablosunu bulun. Eğer ikisinde de aynı ölçülerde aynı sütyen numaraları var ise markalar ortak tablolar kullanıyor demektir.

Google da yapacağınız bir arama ile sütyen beden tablolarına ulaşabilirsiniz. Tabloların güncel olduğundan emin olmak için markanın kendi sitesini ziyaret etmelisiniz.

 

Kaynakça:

Wikipedia

About makromasti

Check Also

Memenin Alınması – Mastektomi Ameliyatı

Memenin tümünün cerrahi olarak alındığı operasyona mastektomi denir. Memenin alınması, bazı durumlarda meme kanserinin tedavisi …

One comment

  1. Sade ve güzel anlatım, bilgiler için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir