meme

Markalara Göre Sütyen Beden Tabloları – EU,UK Cup Nedir?

Ülkemizde bir çok yerli ve yabancı marka sütyen satılmakta. Sütyen markaları bir kaç ayrı tablo kullandığı için ister istemez bir kafa karışıklığı oluşuyor. Bu yazımızda universal sutyen beden tabloları hakkında karşılaştırmalı olarak ve olabildiğince basit bir şekilde merak edilen soruları cevaplayacağız.

Sütyende EU Beden Tablosu Ölçüleri Nasıldır?

Türkiye’de üretim yapan sütyen firmaları özellikle son 15 yılda EU Cup ölçülerini benimsemiş ve üretimlerini buna göre şekillendirmiştir. Türkiye’de üretilen sütyenler (Europian Union) Avrupa Birliği’nin belirlemiş olduğu sütyen beden tablolarına göre kodlanmıştır. Bu sütyen cup ölçülerini şu şekilde örneklendirebiliriz.

80A – 80B – 80C – 80D – 80E – 80F – 80G – 80H

Görüldüğü üzere EU sütyen bedenleri (Türk ve Avrupa sütyen markaları) harfleri sırasıyla ve tekrarsız olarak kodlandırılır. Yukarıdaki örnekte 80 santim göğüs altı beden ölçüsü (meme altından ölçülmüş beden çevresi) için cup büyüklük sıralaması verilmiştir.

Hangi Markalar EU Sütyen Tablosunu Kullanıyor?

Ülkemizde sütyen satış yapan EU standatlarını kullanan markalardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz.

  • Penti
  • Suwen
  • Moonlight
  • NBB

EU UK sütyen cupları

Sütyende UK Beden Tablosu Ölçüleri Nasıldır?

UK‘nin açılımı United Kingdom (İngiltere, İskoçya, İrlanda.. )Birleşik Krallık demektir. İngiltere ve çevresi ülkelerde sütyen cup ölçüleri Türkiye’den farklı olarak kodlandırılmıştır. Biraz önceki verdiğimiz örneği UK cup beden tablosuna göre tekrar sıralayalım.

36A – 36B – 36C – 36D – 36DD – 36E – 36F – 36FF

Burada görüldüğü üzere D cup’a kadar EU sütyen ölçüleri gibi devam ediyor. Ancak UK beden tablosunda D harfinden sonra DD gelmektedir. D ve F harfleri ikili olarakta cup ölçüsü olarak kodlandırılmıştır.

EU’da 80 olan göğüs altı çevresi ölçüsü, UK’de 36’ya karşılık gelmektedir.

Hangi Markalar UK Sütyen Tablosunu Kullanıyor?

Genellikle ingiltere ve çevre ülkelerinde üretim UK standartlarına göre yapılmaktadır. Ülkemizde de MarkSpencer markası UK sütyen cup ölçüleri kullanmaktadir.

Ayrıca;

  • Sütyen bedeninizi nasıl öğrenebileceğinizi anlattığımız yazımızı BURAYI tıklayarak okuyabilirsiniz.
  • Büyük göğüslü kadınlar için sütyen seçimi yazımızı da BURAYI tıklayarak okuyabilirsiniz.

EU-UK Sütyenlerde Cup Bedeni Karşılıkları

EU – UK

A —- A

B —- B

C —- C

D —- D

E —- DD

F —- E

G —- F

H —- FF

Genellikle son yıllarda sütyen üreticileri uluslararası beden ölçülerinin hepsini yazmaktadır. İnternetten yaptığınız sütyen alışverişlerinizde ölçünüzün hangi bedene karşılık geldiğini bilirseniz, daha hatasız seçim yapabilirsiniz.

 

About makromasti

Check Also

Meme Kanseri Belirtileri ve Erken Teşhis

Meme kanseri, kadınlarda en çok görülen kanser türü olarak bilinir ve hemen her yaş grupları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.