meme

Meme Kanseri Belirtileri ve Erken Teşhis

Meme kanseri, kadınlarda en çok görülen kanser türü olarak bilinir ve hemen her yaş grupları için kritik bir risk faktörüdür. Meme kanseri belirtileri erken anlaşıldığında hayat kurtarıcı hale gelir, zira kadınlardaki kanser vakalarının yüzde 25’ini oluşturmaktadır. Meme kanserini tanımak, en yaygın belirtilerini göz önünde bulundurarak hekime başvurmak hastalık teşhisini kolaylaştıracağından hayati şekilde önemlidir.

 

meme kanseri belirtileri ve erken teşhis

Meme kanserinin en yaygın belirtileri:

  • Memede kitle
  • Memenin şeklinde bozukluk
  • Meme başında akıntı
  • Meme başında çekilme
  • Meme ucunda değişiklik
  • Meme cilt dokusunda değişiklik

1. Memede kitle
Memede ele gelecek kadar kitle olması, meme kanserinin en yaygın belirtisi olarak bilinir. Meme dokusu ya da süt kanallarında kitle olabileceği gibi aynı zamanda koltuk altı bölgesinde de bu şişkinlik hissedilebilir. Çoğunlukla kitle, ağrı yapmaz ve meme kanserine dair ilk işaretlerdendir. Meme ve civarında kitle fark edilmesi halinde en kısa sürede hekime başvurulması tavsiye edilir. Memedeki kitlenin iyi huylu olduğu anlamak için doktor muayenesi gereklidir. Kadınlarda memede kitle genç yaşlarda da gözlemlenmekle birlikte çoğunlukla ileri yaşlarda görülür.

2. Memenin şeklinde bozukluk

Meme dokusunda meydana gelen şekilsel bozukluklar, bir diğer önemli meme kanseri belirtisi olarak nitelendirilir. Memedeki kanserli kitle, hızlı büyüdüğü için fiziksel olarak fark edilebilecek şekilsel bozukluklara neden olur. İki meme, birbiri ile kıyaslandığında hem boyut hem de şekil farklılıkları mevcut ise riskli bir durum söz konusu olabilir.

3. Meme başında akıntı

Meme başındaki akıntılar enfeksiyon veya hormon kaynaklı olabileceği gibi dönemsel olarak kadınların başına gelebilir. Bununla birlikte akıntının rengi, miktarı, sıklığı ve yoğunluğu hekim tarafından detaylı bir şekilde değerlendirilmelidir. Zira, bu tip akıntıların meme kanseri ile ilgisi olduğu bilinir. Genel olarak bu akıntı yalnızca tek bir memede söz konusudur ve kanlı olabilir. Meme başında kanlı akıntı gördüğünüz anda derhal doktora gitmeniz tavsiye edilir.

4. Meme başında çekilme

Meme başında çekilme ya da çukurlaşma, kanser kitlesinin yerleşimine göre gerçekleşir. Memedeki cilt dokusunun gerginliği, kitleye bağlı olarak yumru tarzında oluşumlar ve şekil bozuklukları görülmesi dikkate alınmalıdır. Tümör, bölgedeki Cooper ligamenti isimli yere dokunursa meme ucu iç tarafa doğru çekilecektir. Yaygın olarak ileri seviye kanser vakalarında gözlemlenir.

5. Meme ucunda değişiklik

Meme ucu, eski hali ile kıyaslandığında kalınlaşıyor ya da kızarıyor ise temkinli olmakta fayda vardır.
Aynı zamanda;
– meme ucunu kapsayacak şekilde yaraların meydana gelmesi,
– meme başının eskisine göre farklı bir pozisyonda duruyor olması,
– hamilelik ya da emzirme gibi durumlar olmaksızın renginin değişmiş olması
takip edilmeyi gerektirir.

6. Meme cilt dokusunda değişiklik

Meme cildinde anormal şekilde ve hızlı bir değişim ile selülit görünümü, kalınlaşma, kırışıklıklar, ödem & ödeme bağlı yer yer çukurluklar, ekzematöz şeklinde farklılıklar ve yüzeysel yaralar (ülserasyon) meydana geliyorsa hekime başvurmak faydalı olacaktır. Konuyla alakalı olarak meme ucunda kaşıntı ve kızarıklık isimli yazımızı tıklayarak okuyabilirsiniz.

Meme Kanserinde Erken Teşhis

Meme kanserinde erken teşhis bir an önce tedavi sürecinin başlaması ve kanser yayılmadan müdahale edilmesi anlamına geleceği için son derece büyük önem arz eder. Yaygın olarak gözlemlenen bu kanser türü, henüz yayılmadan erken dönemlerde teşhis edildiğinde uygulanacak tedavi, yüksek oranda başarıya ulaşır. Bu da hastanın yaşam kalitesinin ve süresinin artması için kritiktir.

Meme kanserinin erken teşhis edilmesi için iki yöntem bulunur. Bunlardan ilki kadınların düzenli olarak kendilerini muayene etmeleridir. Son derece kolay olan kendi kendini muayene etmek, kadınların memelerini, koltuk altlarını ve tüm bölgeyi yoklayarak kontrol etmesini ifade eder. Böylelikle herhangi bir kitle varsa hissedilebilir. Aynı zamanda memenin ucunda, üzerinde, boyutunda, şeklinde ve cilt dokusunda herhangi bir farklılık gözlemlenirse doktora başvurulmalıdır.

İkinci yöntem ise düzenli aralıklar ile mamografi çektirmek ve uzman hekim muayenesinden geçmektir. Her kadın, özellikle yaşlanmaya başladıktan sonra senede 1 kez check up yaptırmalı ve meme muayenesinden geçerek mamografi çektirmelidir. Bu sayede bölgedeki değişimler kontrol altında tutulur ve hekim tarafından en doğru şekilde takip edilebilir.

kanserli memenin mamografi görüntüsü

Erken teşhis tedavisinde hekim tercihi ve hastanın durumuna bağlı olarak farklı yöntemler tercih edilir. Meme kanserine sebebiyet veren tümör, cerrahi müdahale ile bölgeden alınabilir. Aynı zamanda operasyon esnasında koltuk altlarındaki lenf bezleri temizlenir, tümör etrafında doku varsa çıkarılır. Kemoterapi ilaçları verilerek kanser hücrelerinin yok edilmesi, günümüzdeki en yaygın tedavi yöntemlerinden biridir. Çoğunlukla birden fazla ilaç bir araya getirilir ve 3 haftada bir uygulanır. Hastaya bağlı olarak 4 – 6 kürde tamamlanır.

Erken teşhiste tespit edilen tümör kalıntılarının temizlenmesi için radyoterapi yöntemi tercih edilir. Bu yöntem, ışın tedavisi olarak da adlandırılır. Hormon tedavilerinde ise kanser hücrelerinde progesteron ya da östrojen reseptör olduğu takdirde hormonların etkisini azaltmak üzere 5 sene süreli ilaçlar hastaya uygulanabilir.

Meme Kanseri Risk Faktörleri Nelerdir?

Ailesinde ve birinci derece akrabalarında meme kanseri bulunan kadınlar, risk faktörüne sahip olarak nitelendirilirler. Bu kadınlarda, meme kanseri diğerlerine göre 3 kat daha fazla görülür. 40 yaşını geçen her kadın yine riskli kategoride yer alır. 40 yaşından sonra tüm kadınların, bu sebeplere bağlı olarak yılda en az 1 sefer muhakkak meme muayenesinden geçmeleri tavsiye edilir.

Meme kanserindeki diğer risk faktörleri şunlardır:

– Sigara içmek

– Alkol tüketmek

– Meme dokusunun östrojen hormonuna maruz kalması

– Göğüs duvarına uygulanmış olan radyasyon tedavisi

– Şişmanlık / Obezite

– Yoğun göğüsler

– Hormon tedavisi görmüş olmak

– Beslenme & çevre faktörleri

– Genetik bozukluklar

Meme kanseri oldukça yaygın bir kanser türüdür. Bu sebeple bir çok tıbbi araştırma yapılmış ve yapılmaya da devam edilmektedir. Yabancı kaynakları ve yerli kaynakları kullandığımız meme kanseri belirtileri yazımıza ilave olarak sizler için seçtiğimiz kaynaklara da söz atmanızı tavsiye ederiz.

1-Wikipedia : Breast Cancer

2-Cancer.org : Risk and Prevention

Mamografi Çekimi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Mamografi, meme kanserinin tedavisinde kullanılan tıbbi yöntemdir. Meme kanserinin erken teşhisi ve mamografiye ihtiyaç olduğunun anlaşılması için kadınların, ayda bir kez kendi kendilerine meme muayenesi yapmaları gerekir. Herhangi bir belirti fark edildiği takdirde hekime başvurulur. Bununla birlikte 20 – 40 yaş aralığındaki tüm kadınlar, risk faktörüne sahip oldukları takdirde 3 ayda bir hekim kontrolüne gitmelidir.

Mamografi çektirmeden önce nelere dikkat edilmelidir?

Mamografi çekiminde kadınların belden yukarısı tamamen çıplak olmalıdır. Bu nedenle muayeneye gidecek kadınlar, alt ve üst olmak üzere 2 parçalı kıyafet giymeyi tercih ederse muayene esnasında pratiklik elde eder ve daha konforlu olur. Talk pudrası, deodorant ve parfüm benzeri ürünler meme filmini etkileyebilir. Dolayısıyla mamografi öncesinde hiçbir şey sürülmemelidir.

İlk mamografinin önemi nedir?

Kadınlar, 35 – 40 yaş aralığında hiç yaptırmadılarsa en azından 1 kereliğine dahi dijital mamografi çektirmelidirler. Böylelikle ilerleyen senelerde çekilen mamografiler, ilk çekim göz önünde bulundurularak değerlendirmeye alınabilir. Aynı zamanda ilk mamografi çekimi ve meme muayenesi son derece önemlidir çünkü 40 yaşından sonra yapılacak takip, bu iki durum göz önüne alınarak gerçekleşir.

Memede saptanan kitlenin kanser olma ihtimali ne kadardır?

Memede fark edilen her kitle, kanseri işaret etmez. Kadınlarda memede saptanan kitlelerin yalnızca küçük bir oranın kanser olduğu tespit edilmektedir. Bilhassa genç yaşlardaki kadınlarda kist ve fibroadenom ismindeki kanser niteliği taşımayan kitleler yer alır. Bununla birlikte yaş ilerlemesine bağlı olarak ailesinde meme kanserini geçirmiş olanlar her daim dikkatli olmalı ve düzenli aralıklar ile doktor kontrollerini aksatmadan gerçekleştirmelidirler.

About makromasti

Check Also

Memenin Alınması – Mastektomi Ameliyatı

Memenin tümünün cerrahi olarak alındığı operasyona mastektomi denir. Memenin alınması, bazı durumlarda meme kanserinin tedavisi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir