meme

Meme Kanseri Tedavi Yöntemleri

Meme kanseri, modern dünyada her 8 kadından 1’ini etkilemektedir. Kadınlarda görülen bu en yaygın kanser türü, erken teşhis edildiğinde yüzde 90 oranında iyileşme meydana gelir. Dolayısıyla düzenli muayene ile birlikte meme kanserini erken dönemde teşhis etmek, uygulanacak tedavi yöntemleri ile hastanın konforlu bir yaşama sahip olmasını mümkün kılar. Belirli bir yaşın üzerindeki tüm kadınlar, en az 6 ayda bir doktor kontrolünden geçmelidir.

Meme kanseri vakaları incelendiğinde yarısından fazlasında kanser hücrelerinin süt kanallarında geliştiği gözlemlenmektedir. Bu tip hücreler, uzun sürede büyür ancak büyümesinin ardından kan ve lenfler aracılığı ile vücuttaki diğer organlara yayılır. Meme kanserinin vücutta genel itibari ile en çok sıçradığı yerler arasında akciğer, karaciğer, omurga kemikleri ve kalça yer alır. Sıklıkla olmasa da erkeklerde de meme kanseri görülebilmektedir. Erkekler de aile geçmişinde kanser olduğu takdirde özellikle 40 yaşından sonra düzenli olarak doktor kontrolünden geçmelidir.

meme kanserinde kullanılan tedavi yöntemleri

Meme kanseri tedavi yöntemleri, çok çeşitlidir. Hastanın durumu, kanserin hangi evrede olduğu ve doktor tercihlerine bağlı olarak farklı tip tedavi yöntemleri arasından tercih yapılır. Hastanın genel sağlığı göz önüne alındığında bir ya da birden çok tedavi yöntemi uygulanabilir. Erken teşhis ile birlikte tedavi yöntemlerinde başarı oranı son derece yüksektir.

Meme Kanseri Evreleri

Meme kanseri, diğer kanser türleri gibi farklı evrelerden geçer ve yapılacak tedavi seçimi yapılırken hastanın hangi evrede olduğu son derece önemlidir. Kanser evreleri, hastalığın tanımlama aşamalarını ifade eder. Meme kanseri evreleri aşağıda listelendiği gibidir.

  1. Evre 0 – Karsinoma In Situ

Evre 0’da kanser hücreleri, tamamen meme bölgesi ile sınırlı kalır ve henüz yayılma potansiyeli kazanmamıştır.

  1. Evre 1

Evre 1’de kanser hücreleri 2 santimetreden küçüktür. Bununla birlikte yayılma potansiyeline sahip olan hücreler, yalnızca meme bölgesinde yer alırlar.

  1. Evre 2A

Kanser hücreleri, koltukaltlarında konumlanan lenf bezlerine yayılmıştır, fakat meme bölgesinde henüz tümör yoktur. Bazı durumlarda a- Tümör 2 santimetreden küçük olabilir ve koltukaltı lenf bezlerine sıçramıştır ya da b- Tümör 2 santimetreden büyüktür ancak 5 santimetreden küçüktür ve koltukaltı lenf bezlerine henüz yayılmamıştır.

  1. Evre 2B

Koltukaltı lenf bezlerine sıçramış olan tümör, 2 santimden büyüktür lakin 5 santimden küçüktür. Bir diğer ihtimal ise tümörün 5 santimden büyük olması fakat henüz koltukaltı bölgesinde yer alan lenf bezlerine sıçramamış olmasıdır.

  1. Evre 3A

Evre 3A süresince hasta 4 ihtimalden birine sahiptir.

a- Memede henüz tümör yoktur.

b- Memede tümör vardır lakin 2 santim ya da daha küçük boyuta sahiptir.

c- Memedeki tümör 2 santimden büyük olsa da henüz 5 santimden küçüktür.

d- Tümör 5 santimden büyüktür, aynı zamanda kanser ya göğüs kafesi kemiğine en yakın şekilde konumlanan lenf bezlerine yayılmıştır ya da koltukaltındaki lenf bezlerine tutunmuş vaziyettedir.

  1. Evre 3B

Evre 3B süresince tümör, herhangi bir boyutta olabilir. Bununla birlikte meme derisine yayılmış, göğüs kafesi kemiğine en yakın lenf bezlerine sıçramış, göğüs duvarına sıçramış ya da birbirine yapışık şekilde koltukaltında konumlanan lenf bezlerine yayılmış olabilir.

  1. Evre 3C

Evre 3C süresince tümör, meme derisine ya da göğüs duvarına sıçramış olabilir. Bazı durumlarda hastanın meme bölgesinde kanser belirtisi yoktur. İkiye ayrılır, opere edilebilir evre & opere edilemez evre.

  1. Evre 4

Evre 4, kanser hücrelerinin vücutta memeye uzak bölgelerdeki beyin ve karaciğer gibi organlara yayılmış olmasını ifade eder.

Meme Kanseri Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Meme kanseri tedavisinde tercih edilen standart yöntemler arasında Cerrahi tedavi yöntemi, Radyoterapi yöntemi, Kemoterapi ve Hormonoterapi yer alır.

Cerrahi Tedavi

Cerrahi tedavi, meme kanseri tedavisinin ilk aşaması olarak uygulanır. Hastanın durumuna bağlı olarak tüm evrelerde uygulanabilir, bununla birlikte kanserin başlangıç evreleri için cerrahi yöntemlerin uygulanması yaygın olarak tercih edilmektedir. Bu yöntemin temel amacı, tümörün tamamını operasyon ile birlikte vücuttan çıkarılması, kanserin yayılım gösterdiği memenin tamamen alınması ve koltukaltı bölgesinde konumlanan lenf bezlerine yayıldığı takdirde lenf bezlerinin de komple alınmasıdır. Cerrahi yöntemleri sistematik olarak aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

a) Mastektomi

Mastektomi, memenin tümör ile birlikte tamamen alınması anlamına gelir ve Evre I’de sıklıkla uygulanır. Kanserli hücreler, koltukaltında konumlanan lenf nodlarını tutuldukları takdirde başvurulan yöntemdir. Tedavi süresince hastanın memesinin tamamı ve koltukaltındaki lenf bezlerinin büyük bir bölümü çıkarılır. Hastanın durumu ve tercihlere bağlı olarak aynı operasyon süresince ya da 1 – 2 senenin ardından hastaya kendi dokuları ile ya da silikon protez kullanarak yeni bir meme yapılabilir.

b) Cilt Koruyucu Mastektomi

Cilt koruyucu mastektomi, meme derisinin hala korunduğu fakat meme dokusunun tamamı ile çıkarılması gerektiği bir yöntemdir. Bu sayede çıkarılan doku yerine silikon protez yerleştirilebilir ve hasta hedeflediği şekilde kozmetik bir görünüme sahip olabilir.

c) Radikal Mastektomi

Radikal mastektomi, tüm meme, memenin altında yer alan göğüs duvarı (pektoral) kaslar ve koltuk altı bezleri operasyonla alınır. Önceki süreçte aktif olarak kullanılan bir yöntemdir. Geniş kapsamlı bir operasyon olan radikal mastektomiden sonra hasta genellikle 2 – 3 gün boyunca hastanede kalır ve iyileşme süreci 1 – 3 hafta aralığında tamamlanır.

Radyoterapi

Radyoterapi, aynı zamanda ışın tedavisi manasına gelir. Cerrahi müdahale uygulanan hastada kanser hücrelerinin kalma ihtimaline karşılık X-ışınları uygulanır. Tedavi süresinde X-ışınları, koltuk altı ve meme bölgesine uygulanır. Radyoterapi, haftanın 5 günü boyunca hastanın durumuna bağlı olarak 4 ila 5 hafta süresince devam edebilir. Bu yöntem sayesinde memede kalan dokuların korunması amaçlanır. Özellikle kanserin nüksetme ihtimali yüksek ise tercih edilir.

Radyoterapi, aynı zamanda kanserin ileri evreleri için de solumlu dönüşlerin alındığı bir tedavi yöntemidir. Meme koruyucu cerrahi yöntemlerin ardından sıklıkla tercih edilir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte Elekta Versa ve TrueBeam STx cihazlarının kanserli hücreleri yok etmekteki etkisi de artmıştır.

Kemoterapi

Kemoterapi, adından da anlaşılacağı üzere ilaçlar kullanılarak hastanın iyileştirilmesini amaçlar. Duruma göre ilaçlar, hekim kararı ile birlikte damardan ya da ağızdan uygulanabilir. Kemoterapiler, kürler halinde verilir. Genel itibari ile standart bir hasta için 3 – 5 ay süresince tedavi devam eder. Kanserli hücreler, hastanın vücudundan yok edilse dahi koruyucu olarak ilaç tedavisi tercih edilir. Meme kanserinin ilerlediği durumlar için en sık uygulanan tedavi yöntemidir.

Hormon Tedavisi

Meme kanseri hücrelerinden bazıları, östrojen hormonuna karşı duyarlıdır. Hücreler, hormonun etkisi ile büyüyorsa hastaya hormon tedavisi uygulanır ve östrojenin etkisinin azaltılması amaçlanır. Bu sayede kanserli hücrelerin hastanın vücudunda yeniden oluşmasının önüne geçilir. İleri evrelerdeki meme kanseri vakalarında tercih edilir.

Akıllı İlaçlar

Daha önce akıllı ilaç tedavisi kapsamında hastalara hormon ve klasik kemoterapi ilaçları uygulanırdı. Ancak günümüzde çok daha etkili ve yeni kemoterapi ilaçları, ağızdan hap olarak ya da damar yolu ile alınabilen akıllı ilaçlar ve aynı zamanda yeni hormonal tedavi ilaçları, önemli alternatifler oluşturmaktadır.

Akıllı ilaç kullanımı, genel olarak ileri evredeki meme kanseri türlerinde tercih edilir. Aynı zamanda metastaz durumunda da etkindir. Operasyon sonrasında koruyucu amaçla kullanılan akıllı ilaçlar da bulunmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Meme Kanseri Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Meme kanseri tedavisinin ne kadar sürede tamamlanacağı hastanın durumu, kanser evresi, uygulanan tedavi yöntemleri ve hekim tercihleri başta olmak üzere farklı unsurlara göre değişiklik gösterir. Kemoterapi, çoğunlukla 3 – 4 hafta boyunca haftada 1 ya da 2 kez olacak şekilde uygulanır. Kanser tedavisi, yan etkilerin de imkan verdiği ölçüde mümkün olduğunca düzenli bir şekilde yapılmalıdır.

Hasta, tedavi sonrasında endokrin terapi adı verilen hormon terapisi alacaksa 5 sene ve sonrasında hastalığın yeniden meydana gelmesi ihtimaline karşılık ilaç kullanılması gerekebilir. Erken evrelerde teşhis edilen meme kanserinin tedavisi yaklaşık olarak 6 ay ila 1 sene arasında sürer.

Akıllı İlaçların Yan Etkileri Nelerdir?

Kanser türleri, geçirdikleri mutasyonlar ile birlikte büyür ve yayılırlar. Aynı zamanda farklı tip kanserlerde, farklı değişimler gözlemlenebilir. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte kanser türlerindeki bu değişimler saptanmaya başlanmıştır. Akıllı ilaç, kanser türüne bağlı olarak hedefe odaklanan ilaç uygulama yöntemini ifade eder. Bu sayede kanser hücrelerinin kontrolsüz bir şekilde yayılması ya da çoğalmasının önüne geçmek amaçlanır.

Akıllı ilaçların tedavi süresince uygulanması, hastanın kemoterapiye göre daha az yan etki ile baş etmesini sağlar. Yine de her ilaçta olduğu gibi akıllı ilacın da bazı yan etkileri bulunmaktadır. Başlıca yan etkiler arasında ishal, kan pıhtılaşması, yüksek tansiyon, karaciğer fonksiyonlarında bozukluklar, saç pigmentasyonunun azalması, yara iyileşmesinde yavaşlama, kuru cilt ve tırnakta değişikliklerin meydana gelmesi yer alır. Ender olarak da bağırsakta ya da midede delinme gerçekleşebilir.

Meme Kanserinde Hangi Durumlarda Meme Alınır?

Meme kanserinde her hasta, meme kaybı yaşamaz. Yalnızca gereken durumlarda meme alınır. Hekim, meme kanserinin evresine bağlı olarak, kitle sayısını, kanserin seyrini ve çevre dokulara zarar verme risklerini göz önünde bulundurur.

Erken teşhis söz konusu olduğunda genel olarak hastanın memesi alınmaz, yalnızca tümörlü doku çıkarılarak koruyucu cerrahi yöntem uygulanır. Memenin tamamıyla alınmasının zorunlu olduğu durumlar çoğunlukla şunları kapsar:

– Kanserin büyük boyutlara ulaşması ve memenin küçük olması

– Meme içerisinde tümörün yayılmış olması

– Tümörde yoğun bir şekilde kireçlenme meydana gelmesi

– Memede aynı anda farklı bölgelerde kanserli hücrelerin olması

– Tümörün birden çok odak bölgeye yayılma riskine sahip olması

– Daha önce hastanın göğüs duvarına radyoterapi yönteminin uygulanması

– İlerleyen süreçte tümöre dönüşme ihtimaline sahip lezyonların çok sayıda ve yayılmış olması

Alınan Memenin Yerine Yenisi Nasıl Yapılır?

Memenin tamamen alınması, illaki vücut bütünlüğünün bozulduğu anlamına gelmez. Günümüzde gelişen plastik cerrahi teknikleri ile birlikte hastanın tercihlerine göre yeniden meme rekonstrüksiyonu gerçekleştirilebilir.

Memenin yenisinin yapılması için iki yöntem vardır. Bu noktada meme protezi tercih edilebilir ya da hastanın kendi otojen dokusundan parçalar alınarak yeni bir meme dokusu meydana getirilebilir. Meme onarımının gerçekleştirileceği bölgedeki kas ve cilt doku yetersiz ise protez (implant) yöntemi yerine hastanın kendi dokusu kullanılır.

Memenin yerine yenisinin yapılması için hangi yöntemin uygulanacağı hastanın yaşı, genel durumu, hastaya uygulanan masektomi yöntemleri (meme başının, cilt ya da kas dokuların alınması vs.), radyoterapi uygulanıp uygulanmadığı, kilo ve boy gibi vücut özellikleri, memelerin büyüklük & sarkıklık durumu ve hastanın tercihlerine bağlı olarak değişiklik gösterir.

Kaynaklar:

https://www.cancer.org/cancer/breast-cancer/treatment.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Breast_cancer_management

About makromasti

Check Also

Memenin Alınması – Mastektomi Ameliyatı

Memenin tümünün cerrahi olarak alındığı operasyona mastektomi denir. Memenin alınması, bazı durumlarda meme kanserinin tedavisi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir