meme

Anne Sütü

Anne sütü bebeğin beslenmesi için annenin memesinden salgıladığı sıvıya verilen isimdir. Emzirme dönemi yaklaşık 2 yıl sürer. Doğumdan itibaren bebek emzirilmeye başlanır ve ilk 6 aylık dönemde bebeği yalnızca anne sütü ile beslemek gerekir. Bebeğe anne sütü dışında katı ya da sıvı (su, meyve suyu vs.) takviye besin verilmemelidir. 6 ayın sonunda takviye besinlere başlanabilir. Ancak bebek 2 yaşına gelene kadar emzirmeye devam edilmelidir.

anne sütünün önemi

Anne sütü bebeğin sindirim sistemine uygundur ve gerekli proteinleri, mineralleri içerir. İnek sütüne göre daha düşük proteinlidir ancak vücuttaki emilimi çok daha verimlidir. Yeni doğan bebeğin ihtiyaç duyacağı tüm besinler yalnızca anne sütünde mevcuttur. Gebelikte memede görülen değişikleri detaylı incelediğimiz yazıyı da buradan okuyabilirsiniz.

Anne Sütünün Tadı ve Kokusu

Sütün tadı yediğiniz ve içtiğiniz şeylere göre değişebilir. Zaman zaman ekşimsi ya da acımsı bir tadı olabilir. Eğer bebeğiniz emmiyor ise sebebi sütün tadı olabilir. Böyle bir durumda beslenme şeklinizi değiştirmelisiniz. Sarımsak, soğan, çeşitli baharatlar ve bazı baklagiller anne sütünü acılaşmasına sebep olabilir.
Anne sütünün sabunumsu bir kokuya sahip olmasının nedeni lipaz enzimidir. Lipaz enzimi yağ yakımında görev alır. Süte ekşimsi bir aroma katar. Anneler emzirme sırasında bunu fark etmezler ancak bir pompa ile sağılan sütün kokusuna ve tadına bakıldığında bu durum fark edilir.

Anne Sütünün Rengi Nasıl Olmalıdır?

Emzirmenin ilk haftalarında memenizden beyaz yerine sarımsı bir anne sütü gelebilir. Bu normal ve olağan bir durumdur. Buna kolostrum sütü de denir. ilk günlerdeki bu süt yüksek protein ve immünoglobulin içermektedir. Bebeğin bağışıklık kazanmasında çok önemlidir.

Anne sütü ilk haftalardan sonra yavaşça beyaz renge doğru döner. Ancak yediğiniz besinlerin renkleri ile sütün rengi de zaman zaman değişebilir. Yeşilimsi, mavimsi anne sütü ya yemiş olduğunuz besinlerden kaynaklanır ya da kullandığınız bir ilaçtan kaynaklanıyor olabilir.

Anne Sütünü Arttıran Besinler

Sütün daha besleyici olması  ve lezzetli olması için hekimlerin tavsiye ettiği bazı besinler vardır. Bunlar aşağıdaki gibi sıralanabilir.
  • Proteince zengin besinler (balık, kırmızı et, tavuk)
  • Meyveler (incir, üzüm, hurma)
  • Kuru meyveler (tercihen incir, üzüm ve kayısı kurusu )
  • Kuruyemişler (ceviz, badem)
  • Sebzeler (yeşil yapraklı sebzeler)
  • Bal, pekmez
  • Yumurta, yoğurt
  • Isırgan otu çayı, papatya çayı, rezene çayı

Anne Sütünün Nasıl Sağılır ve Nasıl Saklanır?

Emzirme her ortamda ve koşulda mümkün olamayacağı için anneler sütlerini zaman zaman sağıp saklamaları gerekebilir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Öncelikle sütün saklanacağı kap temiz olmalıdır. Cam kaplar kullanılması daha uygun olacaktır. Siteril olmayan kaplar zamanla bakteri oluşmasına sebep olabilir.

Bir diğer nokta ise sütün saklanma yeridir. Anne sütü sağıldıktan sonra oda sıcaklığında yaklaşık 3 saat özelliklerini koruyabilir. 3 saatin üzerinde anne sütü kesinlikle tutulmamalıdır. Buzdolabının alt bölümünde anne sütü yaklaşık 3 gün muhafaza edilebilir. Buzdolabının buzluk kısmına konmaması tercih edilir. Ancak böyle bir duruma zorunlu kalınırsa eğer yaklaşık 3 ay buzluk kısmında sütü saklayabilirsiniz. Sütü kullanmak istediğiniz zaman ise donmuş olan sütü kabı ile birlikte su dolu ılık/sıcak bir başka kaba oturtarak yavaş yavaş çözülmesini beklemelisiniz. Sütü ısıtmak için ateş veya ocak kullanılmamalıdır. Bu sütün kalitesini düşürecektir.

Sütün sağılma şekline göre 2 ayrı metod kullanılabilir.

Göğüs pompası ile anne sütünün sağılması

Günümüzde bir çok farklı markanın göğüs pompası satılmaktadır. Kullanılan malzeme kalitesi ürünün fiyatını da arttırmaktadır. BPA dan üretilmeyen göğüs pompaları tercih edilmelidir. PP malzemesi süt sağma pompaları için en iyi tercihtir. Göğüs ucuna uygun olan bir pompa kullanılmalıdır. Elektrikli ya da şarjlı olan pompaların farklı sağım modları bulunabilir. Zaman içerisinde size uygun olan sağım modunu keşfetmeli ve göğüslerin tahriş olmamasına dikkat etmelisiniz. Sağım yapılacağı sırada memeye yavaş yavaş masaj yapılması sağımın rahat bir şekilde gerçekleşmesini sağlayacaktır.

El ile sütün sağılması

Eğer bir pompanız yoksa el ile de sütünüzü sağabilirsiniz. Bu yöntem başlarda zor gibi gelebilir ancak doğru metoda zaman içerisinde alışacaksınız. Öncelikle rahat bir konumda oturarak sağım yapılmalıdır. Memenin en geniş yerinden kahverengi kısmına doğru hafif baskı uygulayarak memenizi sıkın. Kesinlikle şiddetli bir basınç uygulamayın. Sağım bir masaj gibi yapılmalı ve doğru hareketleri bir kaç kere tekrar etmelisiniz. Bu sayede meme ucunuzdan sütün geldiğini göreceksiniz. Süt gelmesi kesildiği zaman aynı hareketleri tekrar tekrar ederek akışı devam ettirmelisiniz.

Bebek Ne Sıklıkla Emzirilmeli?

Yeni doğan bebeklerin ilk aylarda 2-3 saatte bir emzirilmesi tavsiye edilir. Bebeklerin ağlamaları emmek istediklerine bir işaret olabilir. Ayrıca dilini damağını emiyor ise bu da bebeğin acıktığını gösterir. Emzirmeden sonra memede süt kalmayabilir. Bebek bir memeyi yaklaşık 20 dakika emer ve memedeki sütü boşaltır. Sütün tekrar memeye toplanması yaklaşık 3 saat sürmektedir. İlk aylarda eğer bebek emmeye devam etmek ister ise diğer memeye geçilip emzirmeye devam edilir. Bebekler doydukları zaman emmeyi keserler. Günlük 8-10 öğün emzirme bebekler için normal kabul edilir.

Memenizde süt olup olmadığını anlamanın yolu memeyi sıkmaktır. Memeyi hafifçe sıktığınızda süt geliyor ise emzirmeye hazırsınız demektir. Emzirme öğünlerinde memeyi değiştirmeniz tavsiye edilir. Bir önceki emzirmeyi sağ meme ile yapmış iseniz, bu sefer sol meme ile emzirmeniz daha uygun olacaktır.

About makromasti

Check Also

Memenin Alınması – Mastektomi Ameliyatı

Memenin tümünün cerrahi olarak alındığı operasyona mastektomi denir. Memenin alınması, bazı durumlarda meme kanserinin tedavisi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir