meme

Ergenlikte Memelerin Aşırı Büyümesi

memelerin asiri büyümesi

Ergenlik çağlarında memelerin hassasiyetinin artmasıyla birlikte hızlıca hacmen bir büyüme gerçekleşebilir. Memelerin aşırı büyümesi tıbben gözlemlenmiş ancak oransal görülme sıklığı çalışılmamış bir durumdur. Bu dönemde meme sertliğini korur ve dokunmaya karşı hassasiyet oluşabilir. Meme başı genişler, ciltte yer yer incelmeler meydana gelir. Bunun sebebi daha çok genetiktir. Genellikle annede ya da yakın aile fertlerinde de gözlenmektedir. Bu durum hormonal bir bozukluk olmamakla birlikte ergenlik döneminde memeler büyümeye başladığında vücudun hormon dengeleri değişir.

Tıpta meme gelişimini bloke eden bazı ilaçlar denenmiştir. Ancak erken yaşlarda vücüdun endokrin dengesini bozabileceğinden hekimler tarafından tavsiye edilmez. Ayrıca ilaçların başarı yüzdesi düşüktür. Memelerin aşırı büyük olması genç yaşlarda utangaçlığa sebep olabilir. Ancak Ameliyat olma kararı büyük bir karar olacaktır.

ergenlikte meme büyümesi

Erken yaşlarda meme küçültme ameliyatı yaptıran hastalarda tekrar nüks etme sıklıkla gözlenmiştir. Bu sebeple büyüme çağında genellikle meme küçültme operasyonu tavsiye edilmez. Büyük memeli kadınların bir çoğunun süt kanalları ve süt bezleri oldukça gelişmiştir. Ve süt kanalları meme iç dokusunun tamamına yayılmış vaziyettedir. Göğüslerinizi küçültmek istiyorsanız süt kanallarının ve süt bezlerinin zarar görme ihtimalinin olduğunu da bilmelisiniz.

Meme başının fonksiyonunu tamamen yitirdiği ameliyatlarda emzirme artık mümkün olmayacaktır. Diğer meme küçültme ameliyatı yönteminde ise risk yine olmakla birlikte, erken yaşlarda memenin tekrar büyümeye devam etmesi ihtimali vardır. Böyle bir durumda beklemek hasta için iyi durum olacaktır. Birinci fotoğrafta sosyolojik ve psikolojik etkilerle hastaneye gelen, göğüslerimi küçültmek istiyorum diyen genç bir hastanın ameliyat öncesi fotoğrafını görüyoruz.

ergenlik döneminde meme büyümesi

İkinci fotoğrafta ise ameliyat sonrası iyileşme döneminden sonra çekilmiş halini görüyoruz. Meme başı yer değişmiş ve küçültülmüş, kesik meme altından yapılmış ve fazla deriler ve meme dokusu çıkarılmıştır. Yapılan ameliyat teknikleri memenin yapısına ve yaş gruplarına göre değişim gösterebilmektedir. Bu sebeple emzirme yetisinin kaybolma yüzdesi vermekte doğru olmayacaktır. Hekiminizin tecrübesi de operasyonun başarı yüzdesini arttıran önemli bir faktördür. Yine de sizin en için en doğru kararı yine sizin vereceğinizi unutmayın. Meme küçültme ameliyatı rekondrüktif bir cerrahi ameliyattır. Büst yeniden şekillendirilir. Ve geriye dönüşü olmaz. Göğüs küçültme operasyonuna alternatif seçenekleri ve kıyafet tavsiyelerimizi sitemizde bulabilirsiniz.

Memelerin Aşırı Büyümesinin Sebepleri

Ergenlik döneminde memelerin aşırı büyümesiyle ilgili bir çok bilimsel araştırma vardır. Ancak bilimsel araştırmalarda sebeplerden çok sonuçlar üzerinde çalışılmıştır. Memelerin büyümesinin bir çok sebebi olabilir. Memelerin birbirine olan simetrisinin bozulması ve memede oluşan lipomlar da meme dokusunun büyümesine sebep olabilir. Erken yaşta memelerin büyüdüğü evre süt kanallarının oluşumunu tamamladığı ve hacmen genişlediği bir safhadır. Meme dokusu yoğun gelişim süresinde damarlanmaya da başlar. Kılcal damarların çalışma kapasitesi artar. Bu da meme dokusunun daha iyi beslenmesine ve dolayısıyla büyümesine sebep olur.

Süt kanalları ve süt salgı bezleri gelişimini tamamladığında hormon seviyesi tekrar normale döner. Göğüslerdeki alevli yanma hissi giderek azalır. Regl dönemlerinde tekrar şişkinlik ve dolgunluk olması normaldir. İngilizce bilenler  wikipedia’nın meme hipertrofisi üzerine yazmış olduğu yazıyı okuyabilirler.

https://en.wikipedia.org/wiki/Breast_hypertrophy

Memelerin Büyümesi Ne Zaman Durur?

Kız çocuklarında meme 10-13 yaş arasında büyümeye başlar. 18-22 yaşına kadar büyümeye ve gelişmeye devam edebilir. Bu yaşlardan sonra meme sarkmalarla ya da kilo alıp vermelere bağlı olarak büyür ya da küçülebilir. Memenin büyük olması vücut yağ oranın fazla olmasına da bağlıdır. Meme bedenin yağ depoladığı bir bölgedir. Kilo aldığınızda göğüsler büyümesinin nedeni vücuttaki yağlanmanın artmasıdır.

Yanlış sütyen kullanımı da yıllar içinde zaten büyük olan göğüslerin sarkmasına sebep olabilir. Bu sebeple toparlayıcı bir sütyenle memelerin alttan desteklenmesi sarkmaların önüne geçecektir. Sarkık göğüsler olduğundan daha büyük görünürler. Sporcu sütyenleri gibi memelerin hareketini durdurucu sütyenler tercih edilebilir.

Gebelik döneminde süt kanallarının genişlemesi ve dolmasıyla meme hacmi tekrar artacaktır. Bir yıllık emzirme döneminden sonra memelerde küçülme meydana gelir. Bunun sebebi hamilelik döneminde alınan kiloların geri verilmesi ve süt bezlerinin emzirmeden sonra büzüşmesidir. İlerleyen yaşlarda memenin hacmen küçülmesi olası bir durumdur. 35 yaşından sonra meme büyümesi çok olağan değildir. Memelerin aşırı büyümesi iki meme arasında fark oluşmasına neden olabilir. Gelişimler farklı olması sık gözlemlenmiştir.

About makromasti

Check Also

Büyük Göğüsler Kamburluk Sebebi mi?

Kadınlarda büyük göğüsler kamburluk (kifoz)’a sebebiyet verebilmektedir. Kamburluk omurganın belirli sebeplerle öne doğru eğilmesidir. Ergenlik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir